Český pohár: Ohlédnutí za kvalifikačním turnajem v Prostějově

beach soccer

Prostějov – Rok od roku jde kvalita nahoru! Pátý ročník beach fotbalového klání BEXIM CUP 2012 nabídl zatím nejdramatičtější průběh, ale z z obhajoby se opět radovali Kolibříci, kteří jako jediný tým nepoznali hořkost porážky. „Kvalita se opět zvedla. Hrálo se premiérově s míči určenými přímo pro plážový fotbal, což výrazně prospělo herní stránce,“ komentoval Evžen Kučera, ředitel turnaje a doplnil: „Přestože byly letošní zápasy mnohem vyrovnanější, vyhráli zaslouženě opět Kolibříci. Řekl bych, že k žádnému překvapení nedošlo. Snad jen třetí místo celku PE+PE, ale ti zase letos poskládali kvalitní soubor a musím jim k jejich výkonům pogratulovat.“Skupiny podle očekávání 

Dvoudenní pískové martyrium bylo zahájeno sobotními boji v základních skupinách. V dopoledním áčku potvrdili roli favorita Kolibříci, kteří neztratili jediný bod a se skóre 20:2 jasně kralovali. Další tři celky už byly hodně vyrovnané. Druhé místo nakonec vyválčil Menfis, před třetími Určicemi a poslední vstupenku do play off si zajistili Smoking Players. Černý Petr zbyl na Lokomotivu Romža, která zůstala bez bodu.

Mnohem větší drama nabídla odpolední grupa B. Trojice Bexim Paletten, PE+PE a Čerpadla porazila zbývající dvojici a po vzájemných porážkách musela o prvenství rozhodovat minitabulka. Z těchto součtů vyšli nejlépe pořádající Beximáci, druhé místo patřilo PE+PE a třetí skončila ostravská Čerpadla. Do vyřazovacích bojů se ze čtvrtého místa kvalifikovali ještě borci z Ochoze u Brna. Na poslední páté příčce zůstali bez bodového zisku Bonga Mantinels.

Vyrovnané play off 

Chléb se lámal v nedělním dopoledni. Jako první nastoupili ke čtvrtfinálovému utkání Kolibříci a poradili si s Ochozí bez problémů 8:3. Také vítěz béčka Bexim neponechal nic náhodě a vystavil stopku Smoking Players – 3:0.

Mnohem větší nervy pak nabídla dvě zbývající utkání. V třaskavém souboji mezi PE+PE a Určicemi rozhodovaly maličkosti a štěstěna. V průběhu došlo i na karetní představení a trefou krátce před koncem nakonec slavili úspěch poměrem 3:2 borci z PE+PE.

Co se týká dramatičnosti a míry emocí, tak si nezadalo ani poslední čtvrtfinále. Nabuzení plejeři Menfisu dokázali bojovností otupit individuální techniku Čerpadel a po výsledku 2:1 vyřadili černého koně turnaje. Ostravští mohou litovat nepřízně štěstěny, když neproměnili v poslední minutě penaltu…

Vysokou úroveň pak mělo první semifinále mezi Kolibříky a PE+PE. V utkání hrané stylem nahoru dolů se oba celky rozešly po normální hrací době smírně 2:2 a rozhodovat muselo prodloužení. V něm se prosadil Tomáš Matula a zlatým gólem tak poslal Kolibříky do finále.

Druhý zápas měl poklidnější průběh. Zkušený Bexim si vypracoval trpělivou hrou dvoubrankový náskok, který v závěru jistil třetí trefou. Menfis se přes veškerou snahu neprosadil a byl odsouzen k boji o třetí post.

V duelu o bronz pak PE+PE potvrdili roli favorita a výsledkem 3:1 získali své nejlepší umístění v historii.

Závěrečný finálový souboj byl spíše taktickou bitvou dravého mládí s fotbalovou vyzrálostí. Kolibříci šli po zaváhání obrany rychle dovedení, ale Bexim dokázal srovnat krok. Ve druhé třetině pohrdl Kolibřík Haluza výhodou pokutového kopu a rozhodnout měla třetí část. V ní měl nejprve loženku Beximák Skopalík, ale svou slabší levačkou přestřelil. Vítěznou trofej pak svému celku vystřelil krátce před koncem umístěnou střelou k tyči Tomáš Matula.

„Na straně Beximu byla zkušenost, ale Kolibříci byli přece jen trochu rychlejší. Navíc předváděli celý turnaj nejkvalitnější výkony, takže je jejich vítězství zasloužené. Beximáci jim ale byli i přes svůj fotbalově pokročilý věk více než vyrovnaným partnerem,“ hodnotil finále Kučera.

Vítězný tým si tak vybojoval právo účasti na finálovém turnaji Českého poháru v plážovém fotbale, který se koná o víkendu v Praze na Letenské pláni.

Spokojenost organizátorů 

Hladký průběh, krásné počasí a pěkný fotbal. Všechny tři nejdůležitější atributy potřebné k bezchybné organizaci podobných akcí se tentokrát naplnily. „Vyšlo počasí, což je základ. Měli jsme letos po jednom týmu z Ostravska a Brněnska. Nezaslechl jsem zatím žádné negativní připomínky, což je samozřejmě potěšující,“ usmíval se Evžen Kučera a pokračoval: „Poděkovat jen můžu i rozhodčím, kteří tady s námi tráví v takovém horku dva dny. Na to, že s podobným fotbalem nemají žádné zkušenost a musím říci, že ta hra je úplně odlišná, tak to zvládají velice dobře.“

Zajímavostí BEXIM CUPU je také určování nejlepších hráčů. Týmy se je vybírají samy. „Letos byla u nejlepšího brankáře volba jednoznačná, nejlepšího hráče pak vyhrál Luděk Jáhl o jediný bod!“ prozradil ředitel turnaje, jenž uvažuje o rozšíření kapacity účastníků. „Už minulý rok jsme uvažovali o rozšíření na páteční odpoledne. Samozřejmě dopadá určitá krize i na sport, takže to nechme budoucnosti. Každopádně však o možném rozšíření uvažujeme intenzivně.“

VÝSLEDKOVÝ SERVIS BEXIM CUP 2012

Skupina „A“

1. Kolibříci 12 bodů/skóre 20:2 (- Menfis 4:0,- Určice 5:1,- Smoking Players 5:0,- Romža 6:1). 2. Menfis 7/8:10 (- Určice 2:1,- S. Players 4:4,- Romža 2:1). 3. FC Určice 6/9:10 (- S. Players 5:2,- Romža 2:1). 4. Smoking Players 4/9:14 (- Romža 3:0). 5. Lokomotiva Romža 0/3:13.

Skupina „B“ 

1. Bexim Paletten 9/17:10 (- PE+PE 2:3,- Čerpadla 6:2,- Ochoz 5:2,- Bonga 4:3). 2. PE+PE 9/18:9 (- Čerpadla 1:2,- Ochoz 8:4,- Bonga 6:1). 3. Čerpadla 9/15:9 (- Ochoz 6:2,- Bonga 5:0). 4. Ochoz u Brna 3/11:19 (- Bonga 3:0). 5. FC Bonga Mantinels 0/4:18.

Čtvrtfinále 

Kolibříci – Ochoz 8:3, PE+PE – FC Určice 3:2, Bexim Paletten – Smoking Players 3:0, Menfis – Čerpadla 2:1.

Semifinále 

Kolibříci – PE+PE 3:2 p.p., Bexim Paletten – Menfis 3:0.

O 3. místo

PE+PE – Menfis 3:1.

Finále

Kolibříci – Bexim Paletten 2:1.

Konečné pořadí

1. Kolibříci, 2. Bexim Paletten, 3. PE+PE, 4. Menfis, 5.-8. Čerpadla, FC Určice, Smoking Players, Ochoz u Brna. 9.-10. Lokomotiva Romža, FC Bonga Mantinels.

Nejlepší brankář: Milan Piták (Kolibříci)

Nejlepší hráč: Luděk Jáhl (Kolibříci)

Nejlepší střelec: Jan Šteigl, 14 branek (PE+PE)

Sestavy semifinalistů

KOLIBŘÍCI: Milan Piták – Petr Haluza (5), František Kolečkář (3), Matěj Hatle (1), Marek Zacpal (1), Petr Jansa (3), Bořek Chmelík (3), Luděk Jáhl (10), Martin Horák (2), Tomáš Matula (5).

BEXIM PALETTEN: Zdeněk Vysloužil – Martin Dohnal (6), Tomáš Langr (2), Marek Začal, Pavel Gréza (2), Pavel Navrátil (3), Michal Skopalík (7), Jaroslav Vinklárek (2), Petr Bílý (2).

PE+PE: Karol Dankovič – Josef Šteigl, Pepik Svoboda, Josef Svoboda, Roman Kamenný (2), Jan Šteigl (14), Martin Pěnčík, Petr Hodulák (9), Radek Šteigl.

MENFIS: Eda Drešr – Jan Horák (4), Lukáš Martinek, Michal Drešr (1), Petr Mach (2), Petr Nakládal (1), Michal Prášil (1), Ladislav Šťastný (1), Martin Olejník, Michal Obručník (1).

zdroj: http://www.itydenik.cz/obsah/obrazem-fotbalove-stesti-stalo-v-pisku-na-strane-kolibriku-nejvyrovnanejsi-bexim-cup-ve-sve

autor: Zdeněk Vysloužil