Evropská liga: Češi porazili Andorru 5:3, rozhodla 2. třetina

Po nevydařeném zápasu proti Norsku čekalo výběr Martina Chalupystřetnutí s Andorrou, 74. týmem světového žebříčku. Oba týmy v úvodní den prohrály, čekal je tak boj o první body v soutěži. V sestavě českého týmu došlo oproti pátku ke dvěma změnám. Od první minuty hájil českou svatyni brankář Adam Hájek a do sestavy se vrátil útočník Jakub Tošovský, který o den dříve absentoval kvůli viróze. Český tým tak mohl soupeři v parném počasí čelit v plné síle.

Start do zápasu se ani proti Andoře nevydařil

Sotva stačila uplynout první vteřina zápasu, český tým bohužel prohrával. Hned z rozehrávky udeřil Jaoquim Salvat, který překonal rozestoupenou českou zeď – 0:1. Ve 2. minutě se v zajímavé pozici ocitl osamocen Filip Vyhnal, leč zády k brance se ke střele nedostal. O minutu později se k nadějné hlavičce prodral Michal Salák, ale jeho vychytal brankář Hugo Do Paco.

O minutu později už se ale skóre měnilo. Zkušený obránce Lima chybně rozehrál přímo na Jakuba Tošovského, který hotovou střelou z první překonal zaskočeného brankáře Andorry – 1:1. Pro českého útočníka to byl první gól v reprezentaci.

V páté minutě zahrozili poprvé ze hry i hráči Andorry, Blazquéz ale přestřelil. V šesté minutě fauloval Rodriguez Davida Radostu, ale ten z přímého kopu zamířil přímo do středu brány, kde byl připraven Paco. Ten byl ústřední postavou i dalšího průběhu duelu, když v 8. minutě nejdříve jeho pozornost neúspěšně prověřil Tošovský a o pár vteřin i Jakub Mižár.

Český tým měl převahu i šance, ale udeřilo na druhé straně. Paco rozehrál v závěru 8. minuty na Salvata a ten střelou z velké vzdálenosti zaskočil Hájka – 1:2. V 10. minutě český tým daroval Andoře chybou v rozehrávce přímý kop z poloviny hřiště, ale Salvat místo české branky ostřeloval diváky na tribuně.

V 11. minutě nadějnou střelu vyprodukoval aktivní Tošovský, ale Paco jeho pokus zneškodnil. Ve poslední minutě úvodního dějství český tým bravurním zákrokem podržel Hájek. Vyhnal faulovalRodrigueze ve vlastním pokutovém území, ale Hájek vystihl směr jím kopnuté penalty.

Salák s Chalupou řídili obrat

Úvod druhé třetiny byl ve znamení Michala Saláka. Poprvé o sobě dal vědět pár vteřin po opětovném zahájení hry, jeho nůžky ale mířily nad branku soupeře. Radost českého týmu přišla až v 16. minutě, která by se dala označit jako Salákova minuta. Nejdříve na sebe Salák navázal pozornost obou obránců soupeře, aby následně svou přihrávkou uvolnil do dobré pozice Mižára, který uklidil míč k levé tyči – 2:2. O pár vteřin poté se Salák prosadil i jako střelec. Hájkův výhoz nezachytil Ayala a míč tak propadl na nehlídaného českého útočníka, který střelou ke vzdálenější tyči upravil na 3:2.

O 45 vteřin později bylo ještě veseleji. Tošovský svou bojovností donutil Andořany k technické chybě v rozehrávce, českému týmu se tak naskytla příležitost přímého kopu z poloviny hřiště, ke kterému se postavil kapitán Chalupa. Proti jeho střele k levé tyči neměl brankář Paco nárok – 4:2. Pro Chalupu to byl jubilejní 50. gól v reprezentačním dresu.

Poté přišla šance na kontaktní gól pro Andorru, Petr Vondráček fauloval Martineze, ale Hájek si s jeho dobře mířenou střelou z přímého kopu poradil. V 22. minutě vykouzlil další úsměv na tvářích českých hráčů svým gólem Chalupa, který si zpracoval dlouhý výhoz Hájka, obešel Flinche a zvýšil na 5:2. V téže minutě ještě orazítkoval břevno andorské branky Filip Vyhnal.

Z převahy se další gól nezrodil

Stejně jako ve druhé třetině, tak i v té závěrečné jako první zahrozil český tým. Rodriguez fauloval benjamínka české sestavy Jiřího Barana, který dostal výhodu přímého kopu. Paco ale jeho přízemní pokus vytěsnil mimo tři tyče. O minutu později fauloval Vyhnala Salvat, ale i s jeho střelou si Paco poradil. Český útočník se tak mohl jen chytat za hlavu.

Na konci 25. minuty vyšvihl další nůžky Salák, které se od zad Limy odrazily do břevna. Nedáš, dostaneš. Andořané z minima vytěžili maximum a po centru Salvata hlavou snížil v 28. minutě Lima – 5:3.

O půl minuty později stálo při soupeři velké štěstí, když si málem vstřelil vlastní gól. Roca poslal svému brankáři nepovedenou malou dolů, který si s ní poradil jen pár centimetrů před pomyslnou brankovou čárou. V 29. minutě Paco vytáhl další fantastický zákrok, když vyrazil hlavičku Chalupy.

S postupem času již spíše přibývaly přímé kopy ve prospěch českého týmu, které postupně zahrávali Hájek, Radosta a Chalupa. Ale ani z jednoho z nich nevzešlo přímé ohrožení soupeřovo brány. Ani soupeř se v parném počasí nezmohl na zvrat, největší hrozbou byla jen střela Limy v posledních vteřinách zápasu.

Český tým tak mohl oslavit první výhru na turnaji a v neděli jej čeká těžká zkouška v podobě zápasu s Tureckem,

Statistiky

Česká republika – Andorra 5:3 (1:2, 4:0, 0:1)
branky: 5. Tošovský, 16. Mižár (Salák), 16. Salák (Hájek), 17. Chalupa (přímý kop), 22. Chalupa (Hájek) – 1. Salvat, 8. Salvat, 28. Lima
ŽK: 5. Tošovský
Sestavy:
ČR: Hájek – Chalupa, Vyhnal, Radosta, Salák, Baran, Vondráček, Mižár, Tošovský
Andorra: Paco (17. – 24: Flinch) – Lima, J. Martinez, Salvat, Blázquez, Roca, A. Martinez, Ayala, Rodriguez

Střely na branku celkem: 47:46
Střely mezi tři tyče: 21:17
Zákroky: 14:16
ŽK: 1:0

Rozhovor s Martinem Chalupou po zápase:

Jaký byl zápas s papírovým outsiderem naší skupiny?

Zápas to byl těžký, ale zvládli jsme jej velmi dobře. Oproti včerejšku jsme zvýšili agresivitu a bylo to mnohem lepší i takticky. Už to bylo řečeno mockrát – je tu spousta nových kluků a potřebujeme, aby absolvovali co nejvíce zápasů. Máme lepší tým, než Andorra a dnes jsme to potvrdili.

Gól v první vteřině utkání vám asi po včerejší prohře moc ke vstupu nepomohl.

Byla to chyba, ale přišla hrozně brzo, takže byl čas vše napravit. Zlomový okamžik podle mě přišel před koncem první třetiny, kdy Adam Hájek chytil penaltu. Chvíli na to jsme vyrovnali a pak výsledek otočili.

Ze skupiny budou postupovat tři týmy. Znamená to, že při očekávané prohře Andorry s Norskem už máte cíl splněný. Nepoznamená to váš zítřejší výkon?

Určitě ne. Opakuji, že postup nebyl v tuto chvíli naším prvořadým cílem. My jsme hlavně chtěli, aby mladí kluci odehráli kvalitní mezistátní zápasy. Zkušenosti, které tady získají, jinde nenajdou. I proto zítra určitě budeme s Tureckem hrát naplno a chtít podat co nejlepší výkon. Kluci musí chtít hrát, zabydlet se v reprezentaci a stát se v budoucnu jejími tahouny.

Zápasy tady provází až neúnosné horko. Jak je snášíte?

Tak mě teplé počasí nevadí. Myslím si, že k tomuto sportu patří. Vznikl na plážích u moře a do tohoto prostředí patří. Až později se začal rozšiřovat do ostatních zemí ve vnitrozemí. Ale hrát někde za deště a v zimě, to mi k tomuto sportu nesedí.