Evropská liga: I přes porážku Češi postoupili

Cestu turnajem Evropské ligy v Siófoku zakončil český tým zápasem proti Turecku. Kterému od první minuty čelil s brankářem Patrikem Malinou, naopak na soupisce se neobjevil obránce Jakub Mižár.

V předchozích zápasech turnaje inkasoval výběr Martina Chalupy jako první, tentokrát ale přišla příjemná změna. Michal Salák z obranné poloviny hřiště vyzkoušel pozornost tureckého brankáře, který míč pouze vyrazil před sebe. K dorážce se jako první dostal hráč Teplic Jiří Baran, který svým prvním gólem v reprezentaci otevřel skóre utkání – 1:0.

V páté minutě bylo vyrovnáno. Keskin se zapomněl za českou obranou, která mu nevěnovala pozornost. Ekmekci vybojoval v souboji se Salákem míč a přihrávkou našel nehlídaného Keskina. Ten tváří v tvář českému gólmanovi nezaváhal – 1:1. Další úder si Turci nechali na 9. minutu. Brankář Koktas měl dostatek času na rozehrávku a jeho vysoký nákop zaplul do levého horního růžku české svatyně – 1:2.

Čtvrtá změna skóre přišla v 19. minutě, Turci předvedli rychlý kontr po ose vyhazující Koktas, hlavičkující Muftuoglu a zakončující Terzioglu – 1:3. Další pohlednou akci zakončenou gólem předvedli Turci v 21. minutě. Yesillirmak si narazil míč s Keskinem a po průniku po levém straně hřiště uklidil míč do české sítě – 1:4.

V 29. minutě odskočili Turci na rozdíl čtyř branek. Jejich rychlý protiútok rozehrál Ekmekci na levé křídlo, kde pod padajícího Malinu procedil míč do sítě Terzioglu – 1:5. V 31. minutě se českému týmu podařilo skórovat podruhé. Hájek, který po pátém gólu vystřídal Malinu, zneškodnil pohotovým výběhem rychlý protiútok Turků. Po jeho zákroku se míč odrazil k Vondráčkovi, který sám začal postupovat na branku protivníka. Pár kroků za polovinou hřiště se napřáhl k ráně, která rozvlnila síť v levém horním růžku turecké brány. I pro něj to byl první gól v reprezentačním dresu.

Radost ze snížení však neměla dlouhé trvání. O necelé dvě minuty později vrátil Turkům čtyřgólové vedení Ekmekci – 2:6. Jeho zásah byl gólovou tečkou zápasu.

Český tým tak ve své skupině obsadil konečné 3. místo, což je postupová pozice do baráže. Ta se odehraje od 20. do 23. srpna.

Česká republika – Turecko (1:2, 0:2, 1:2)

branky: 2. Baran (Salák), 31. Vondráček (Hájek) – 5. Keskin, 9. Koktas, 19. Terzioglu, 21. Yesillirmak, 29. Terzioglu, 33. Ekmekci
ŽK: 20. Radosta

Sestavy: ČR: Malina (29. Hájek) – Chalupa, Vyhnal, Radosta, Salák, Baran, Vondráček, Tošovský
Turecko: Koktas – Yucel, Terzioglu, Muftuoglu, Anzafioglu, Yesilirmak, Keskin, Ekmekci, Ahmet

Střely celkem: 38:42
Střely na branku: 16:16
Zákroky brankářů: 10:14

Konečné pořadí skupiny: 1. Turecko 9 bodů (18:5), 2. Norsko 6 bodů (16:13), 3. Česká republika 3 body (13.18), 4. Andorra 0 bodů (3:14)