Evropská liga: Maďarské prokletí trvá, Češi padli na penalty

beach soccer

V neděli se český národní tým utkal o vítězství ve své základní skupině divize B s Maďarskem. V brance českého týmu se od první minuty poprvé na turnaji představil Petr Víšek. Zápas začal ve velkém tempu a hra se přelévala z jedné strany na druhou. Do vyložené šance se ale ani jeden nedokázal dlouho dostat. Až v 6. minutě přišla chyba v české rozehrávce. Gábor Simonyi dostal darem míč od jubilanta Tomáše Hurába (hrál 40. zápas v reprezentaci) a svou střelou z poloviny hřiště otevřel gólový účet zápasu – 0:1.

Brzy však bylo vyrovnáno. Ughy zahrál na vlastní obranné polovině rukou a Martin Chalupa se z přímého kopu nemýlil – 1:1. Český kapitán mohl o chvíli později strhnout vedení na naší stranu, když se objevil osamocen za maďarskou obranou, ale Ficsor jej vychytal. V 8. minutě střílel na českou branku Simonyi, jeho pokus mohl ještě do sítě tečovat českou obranou opomenutý Turós, ale naštěstí na míč nedosáhl.

V téže minutě se k přímému kopu z poloviny hřiště postavil obávaný Viktor Fekete, ale jeho střela se mezi tři tyče nevešla. V 9. minutě se kopal přímý kop na druhé straně. K němu se postavil Filip Vyhnal, ale jeho pokus zamířil doprostřed brány, kde byl připraven brankář Ficsor. Toho překonal až tři vteřiny před koncem třetiny Michal Kubice. K tomu pozdě přistoupili maďarští hráči při bránění českého rohového kopu, který zahrával Huráb – 2:1.

Na druhou třetinu se do brány Maďarů postavil Szacksó, ale jako první musel vytáhnout bravurní zákrok na druhé straně Víšek po střele Berkese. Ve 14. minutě ale bylo bohužel vyrovnáno. K individuální akci se odhodlal Viktor Fekete, který vyslal dobře mířenou ránu ke vzdálenější tyči, která byla brankáři Víškovi skryta hradbou českých bránících těl – 2:2. V 15. minutě kopal z poloviny hřiště přímý kop Jaksa, ale jeho pokus doprostřed branky Víšek kryl.

V 17. minutě ale bylo veselo na druhé straně. Maďarský talent Turós fauloval Vyhnala, ten svou střelu z přímého kopu poslal sice do středu brány, ale Szacksó jeho tvrdou ránu utlumil jen do vlastní sítě – 3:2. Na konci téže minuty ještě český tým zachránila pravá tyč po střele, kterou vyslal Simonyi. V 19. minutě byl český brankář bezmocný proti nekompromisnímu projektilu Jaksy, který proměnil přímý kop po faulu Hurába – 3:3. Ve 20. minutě se domácí dostali podruhé v zápase do vedení. Ughy se přes Vyhnala uvolnil ke střele, kterou vyrazil Víšek pouze na nehlídaného Turóse, pro kterého bylo již snadnou prací skórovat – 3:4. V poslední minutě ještě za český tým zahrozil Vyhnal, ale neuspěl.

Do poslední části vyběhl český tým v brance s Židlickým, navíc se pozměnilo i složení čtyřčlenných formací. První úder ale přišel ze strany Maďarů, když se v 25. minutě prosadil Simonyi – 3:5. V 27. minutě bylo ale na české lavičce veseleji. Chalupa vlítl do maďarské obrany, udělal si z bránících hráčů slalomové kužely a nekompromisně zavěsil – 4:5.

V 28. minutě se do velké šance dostal Martin Boček, který vystihl rozehrávku soupeře, ale v zakončení neuspěl. V 29. minutě český tým špatně vystřídal, Maďaři se dostali do přečíslení tři na jednoho, ale naštěstí s touto situací naložili mizerně a Feketeho hlavička šla pouze vysoko nad. Ve 34. minutě bylo vyrovnáno. Po ose Kubice – Židlický – Chalupa se dostal míč k Bočkovi, který se odhodlal ke střele. Míč z jeho nohy si na písku mírně poskočil a s přispěním pravé tyče zapadl do maďarské branky. K dalšímu zakončení se Boček dostal půl minuty před koncem, ale jeho pěkný pokus zneškodnil Fiscor. Šlo se tak do tříminutového prodloužení.

V něm se dlouho ani jeden tým nedokázal dostat do vyložené šance. Až poslední minuta vše změnila, když český tým zahrával dva přímé kopy z poloviny hřiště. Martin Chalupa ani Petr Mandík bohužel neuspěli. Stejně tak na druhé straně neuspěl Fekete, který si seběhl na přímý kop Berkese. Rozhodnout tak musel penaltový rozstřel.

Na ty se do české branky vrátil Petr Víšek, na straně druhé čelil českým hráčům Fiscor. A byla to dlouhotrvající napínavá podívaná. V prvních pěti sériích se nikdo nemýlil, zato v té šesté se mýlili oba hráči. Jak Viktor Turós, tak na naší straně David Radosta, který poslal svou střelu do břevna. Rozhodnutí přišlo až v té sedmé. Jaksa suverénně proměnil, naopak Petr Mandík poslal svůj pokus do ochranné sítě. Penaltový rozstřel ale již neměl vliv na složení základních skupin baráže, již před jeho odehráním bylo jasné, že se oba týmy spolu střetnou i příští týden …

Česká republika – Maďarsko 5:5 (2:1, 1:3, 2:1), penalty 5:6
branky: 7. Chalupa, 12. Kubice, 17. Vyhnal,  27. Chalupa, 34. Boček – 6. Simonyi, 14. Fekete, 19. Jaksa, 20. Turós, 25. Simonyi
penalty: Fekete – 1:0, Kubice – 1:1, Ábel – 2:1, Boček – 2:2, Sebestyén – 3:2, Chalupa –  3:3, Simonyi – 4:3,  Huráb – 4:4, Ughy – 5:4, Mižár – 5:5, Turós – 5:5, Radosta – 5:5, Jaksa – 6:5, Mandík – 6:5.
Sestavy: ČR: Víšek (25. – 38. Židlický) – Boček, Chalupa, Huráb, Kubice – Radosta, Mandík, Vyhnal, Mižár.
Maďarsko: Szacksó, Fiscor – Ábel, Sebestyen, Jaksa, Simonyi – Turós, Berkes, Ughy, V. Fekete