Evropská liga: Nejtěžším soupeřem bude Anglie

beach soccer

Je tomu již týden, co známe rozlosování Evropské ligy, které určilo Anglii, Andorru a Moldávii za soupeře českého národního týmu v Divizi B. Je však třeba dodat, že se může ještě leccos v obsazení jednotlivých skupin změnit. V předešlých ročnících této soutěže jsme mnohokrát nastala situace, kdy se některý z účastníků ze soutěže odhlásil a muselo nastat přeskupení sil. Jednou to potkalo i složení elitní Divize A, a to konkrétně v roce 2009, kdy se ze soutěže odhlásilo Maďarsko. Jeho nástupcem se stalo Norsko a zpočátku si nevedlo špatně, ale i přes cennou výhru nad Francií 5:3 putovalo do baráže, kde svou pozici mezi špičkou evropského plážového fotbalu neuhájilo. Mezi nejčastější odhlašovatele patří Andořané, kteří svou účast v Evropské lize na poslední chvíli zrušili v letech 2009 a 2010. Seznam v minulosti odhlášených týmů čítá zajímavá jména a některé z nich to potkalo i víckrát. V seznamu zaujmou zejména Ukrajina (v letech 2009 a 2010), Izrael (2012) nebo již zmiňované Maďarsko (2009 a 2011).

Složení české skupiny možná na první pohled vypadá jednoduše, ale je třeba být ve střehu. Anglie patřila v minulosti mezi přední světové týmy a z MS 1995 si odvezla bronzové medaile. Postupem času ale anglický plážový fotbal začal ztrácet lesk, který se mu snaží navrátit současné vedení EBSA (England Beach Soccer Association). Důkazem jsou časté účasti anglického národního na prestižních mezinárodních turnajích, díky nimž získávají hráči bohatou herní praxi. Nejbližší akcí, které se tamní národní tým účastní, je Bang Saen International Beach Soccer Cup v Thajsku, kde si kromě domácího výběru zahrají i s Portugalskem a Německem. Navíc Angličané zahájili loni nový systém přípravných kampů, které otevřeli nováčkům, a tak se reprezentační základna rozšířila. Dalšími dílky do mozaiky jsou rovněž výstavba nového národního stadionu pro plážový fotbal s kapacitou míst pro více jak dvě tisícovky diváků nebo vybudování propracovanějšího systému tamních ligových soutěží pod hlavičkou EBSA. Výraznou oporou týmu je univerzál Mitchel Day, který své umění předvedl i divákům v Praze při turnaji Staropramen Cool, na kterém hájil barvy Grasshopper Club Zürich a dvěma góly se podílel na druhém místě švýcarského mistra. Motivaci pro rok 2013 bude mít anglický tým velkou, jelikož se budou snažit napravit pokažený rok předchozí.

Ostražitost je třeba i vůči Moldávii. Nováček Evropské ligy sice nemá příliš bohaté mezinárodní zkušenosti, ale v roce 2010 se stal překvapením kvalifikačních bojů o postup na MS 2011 v italské Ravenně. Tehdy neznámý tým si při své premiéře na světové scéně připisoval jednu výhru za druhou a vyhrál svou základní skupinu, když postupně Moldavané porazili Polsko (2:1), Norsko (3:1) a na závěr skupiny i Rakousko (3:1). Cesta turnajem pro ně skončila až v osmifinále, kde však byli důstojným soupeřem Španělům, kterým podlehli 1:5, když se jim nevydařila pouze prostřední část hry, v níž inkasovali čtyři góly. Na loňské kvalifikaci už tak úspěšní nebyli a s turnajem se rozloučili po třech porážkách – s Portugalskem 2:8, s Ukrajinou 1:3 a s Řeckem 2:8.

S Anglií ani s Moldávií český tým dosud nikdy nehrál. To naopak s Andorrou poměřil své síly již dvakrát a oba zápasy vyhrál, byť v obou případech to bylo vítězství těsné. Poprvé se oba výběry potkaly v roce 2008 během Evropské ligy v italském středisku Lignano. Čeští hráči vedení Josefem Němcem porazili svého soupeře 5:4, čímž nastartovali svou jízdu za 6. místem v celkovém hodnocení soutěže. Střelecky se tehdy nejvíce dařilo Martinu Bočkovi, který se gólově prosadil dvakrát. Další měření sil se odehrálo v roce 2011 v Berlíně, opět při Evropské lize. Andorra sice vedla 2:0, ale Češi dokázali vývoj zápasu zvrátit na konečných 4:3 i díky dvěma trefám Tomáše Peteříka.

První zápas odehraje český tým vedený Michaelem Lukičem 21. června ve Valance. Oficiální sled zápasů dosud není znám, ale pokud se bude držet tradic, měl by být prvním soupeřem Moldávie. Ze skupiny postupují přímo první dva týmy, za určitých okolností může postoupit i třetí v pořadí. V případě postupu se další fáze hraje 8. do 11. srpna ve Španělsku.