Evropská liga: Rok 2013 ve znamení evoluce

beach soccer

Evropská liga se převléká do nového kabátu, jak moc jí bude slušet ale poznáme až během letních měsíců. Zásadní změnou je otevření soutěže pro větší počet účastníků a dokonce i založení nové divize C. Ta elitní („A“) bude nově čítat dvanáct týmů, mezi nimiž bohužel chybí český národní tým, jemuž účast utekla o jedno jediné místo. Naopak se mezi elitou premiérově (po zavedení nového systému v roce 2009) představí Bělorusko, Německo, Ukrajina a Nizozemsko. Oddechnout si tak může i Francie, která měla původně sestupovat do Divize B, ale rozšíření počtu účastníků hlavní soutěže ji zachovalo účast v Divizi A i pro tento rok. Divizi B bude hrát jako doposud dvanáct týmů, do Promotion Final jich však postoupí nikoliv pět, ale tentokrát hned sedm nejúspěšnějších. Poprvé v historii si tak EBSL díky novému formátu zahrají Bulharsko a Moldávie. Český tým se představí ve skupině B, kde budou jeho soupeři Anglie, Andorra a Moldávie. Zápasy naší skupiny se odehrají od 21. do 23. června ve francouzském Valance. Díky výsledkům loňského ročníku se tak český výběr vyhne kvalitně obsazené skupině B. Bohužel účast v Divizi B těsně unikla (o jedinou pozici v evropském žebříčku) Slovensku. Naši sousedé tak dostanou šanci v nově založené Divizi C, z níž minimálně jeden tým postoupí do vyšší kategorie. Obhájcem titulu je Švýcarsko (viz foto).

Divize A se účastní dvanáct týmů. Každý z účastníků této divize odehraje dva soutěžní turnaje, celkem tedy nastoupí do šesti zápasů. Do Superfinále postoupí sedm bodově nejúspěšnějších týmů plus pořadatel závěrečného turnaje (tedy Španělsko). Pokud se hostitel Superfinále umístí do sedmého místa v konečné tabulce Divize A, tak posledním účastníkem bude tým na 8. místě tabulky.

Rozlosování:
24. – 26. 5. – Kyjev (Ukrajina): Švýcarsko, Polsko, Ukrajina, Francie
14. – 16. 6. – Terracina (Itálie): Itálie, Rumunsko, Ukrajina, Nizozemsko
14. – 16. 6. – Terracina (Itálie): Rusko, Portugalsko, Bělorusko, Německo
21. – 23. 6. – Valance (Francie): Švýcarsko, Portugalsko, Španělsko, Francie
19. – 21. 7. – Haag (Nizozemsko): Itálie, Polsko, Bělorusko, Nizozemsko
2. – 4. 8. – Moskva (Rusko): Rusko, Rumunsko, Španělsko, Německo
8. – 11. 8. – Torredembarra (Španělsko): 7 nejlepších týmů + Španělsko

Divize B se účastní rovněž dvanáct týmů, které jsou rozděleny do tří skupin po čtyřech účastnících. Z každé skupiny postoupí do další fáze soutěže první dva týmy plus dále postoupí rovněž jeden tým ze třetích míst, který bude mít nejlepší bilanci bodů (skóre). Tato sedmička postoupí do Promotion Final A, kde se společně s nejhorším týmem Divize A utkají o účast v elitní divizi pro rok 2014. Konkrétně těchto osm týmů bude rozděleno do dvou skupin, jejich vítězové postoupí do závěrečné baráže.

Rozlosování:
14. – 16. 6. – Terracina (Itálie): Ázerbájdžán, Maďarsko, Turecko, Izrael
21. – 23. 6. – Valance (Francie): Česká republika, Anglie, Andorra, Moldávie
19. – 21. 7. – Haag (Nizozemsko): Estonsko, Řecko, Norsko, Bulharsko
8. – 11. 8. – Torredembarra (Španělsko): 7 nejlepších týmů Divize B + 12. tým Divize A

Novinkou bude i otevření Divize C, jejíž složení zatím není známo. Proto zatím nebyl připraven model této soutěže. Vítěz této divize by však měl mít šanci na postup do Divize B.

zdroj: BSWW
foto: beachsoccer.com