Evropská liga: Švýcarsko vítězem EBSL, Ukrajina postupuje a Češi utrpěli vysokou porážku

(2:1, 0:3, 1:4)

Již podeváté se spolu utkaly národní týmy České republiky a Německa. S žádným jiným týmem se ten český nepotkal častěji. Dosavadní vzájemná bilance byla 5:3 ve prospěch českých barev. Český výběr se potkal s nepříjemným soupeřem, v jehož kádru je hned několik hráčů, kteří působí v prestižní švýcarské lize – Sebastian Ullrich, Oliver Romrig (oba BSC Jona), Dominic

2012: 13. místo (21 týmů)

Castelli (FC Basel Beach) a Manuel Klon (BSC Havana Shots Aargau). A právě zkušenosti hráčů obou týmů bylo možné označit za důležitý faktor, který rozhodl o výsledku. Český výběr se totiž s turnajem rozloučil  porážkou 3:8 a obsadil v letošním ročníku Evropské ligy konečné 13. místo. Do zápasu vstoupili svěřenci Michaela Lukiče dobře a poměrně brzy se dostal do vedení 2:0 po brankách Jaroslava Tomana a kapitána Martina Chalupy (náš nejlepší střelec na turnaji s 3 góly). V závěru první třetiny se však podařilo Němcům snížit na rozdíl jedné branky díky Gollerovi, který byl nejlepším německým střelcem na turnaji. Český výběr tak i potřetí tento týden výsledkově zvládl úvodní třetinu, v té prostřední však přišla branková smršť soupeře, tak jako v úvodním zápase s Francií. Němci v ní udeřili třikrát z nohou tria Castelli, Sokolowski a Goller a Češi prohrávali 2:4. V poslední části udeřil jako první německý legionář Ullrich, ale na druhé straně přišla blesková odpověď, pod kterou se svým prvním gólem v reprezentaci podepsal Petr Mandík – 3:5. Český tým tak držel stále naději na vyrovnání, o tu však v závěru přišel při střelecké smršti Němců, kteří třemi góly v rychlém sledu upravili stav zápasu na konečných 3:8. Český tým tak utrpěl nejhorší porážku ve vzájemných zápasech s tímto soupeřem.

Česká republika – Německo 3:8 (2:1, 0:3, 1:4)
branky: 4. Toman, 5. Chalupa, 27. Mandík – 12. Goller, 13. Castelli, 15. Sokolowski, 18. Goller, 27. Ullirich, 35. Kniller, 36. Thürk, 36. Castelli

Superfinále

Fotbalisté Portugalska si v závěrečném zápase spravili chuť proti Polsku a zakončili letošní ročník Evropské ligy vítězstvím 9:2. V celkové klasifikaci tedy obsadili páté místo, které je nejhorším umístěním Portugalců v této prestižní evropské soutěži. V posledním vzájemném zápase, které se hrálo před týdnem drželo Polsko se svým soupeřem krok do posledních vteřin. Tentokrát však byli v lepší střelecké pohodě Portugalci a o svém vítězství rozhodli v prostřední části hry. V té sice nejdříve uspěli Poláci, když Baran snížil ve 13. minutě na 1:2, ale ještě v téže minutě dokázali Vaz a Duarte navýšil portugalské vedení na 4:1. Definitivní úder zasadili Portugalci svému soupeři o tři minuty později, kdy se v rychlém sledu prosadili Madjer a Maria, kteří upravili stav zápasu na průběžných 6:1. Poláci sice nerezignovali, ale byl to jejich protivník, který i nadále zvyšoval své vedení až na 9:1. Baran už jen svým druhým gólem v zápase udělal za vystoupením Poláků smutnou tečku. Bilance tří porážek při skóre 5:21 není zrovna příjemná. Portugalci na turnaji opět postrádali dvojici Nuno Belchior a Alan Cavalcanti, kteří při minulých akcích dali přednost svému angažmá v Rusku, důvody jejich absence v Haagu nejsou známy.
V následujícím zápase se o bronz spolu utkaly výběry Rumunska a Itálie. Rumuni by případným vítězstvím dosáhli svého nejlepšího umístění v lize (dosud nejlépe 4. místo v roce 2011), Italové si naopak dělali zálusk na návrat mezi nejlepší trojku po dvouleté odmlce. Nakonec byli šťastnější Italové, kteří si rázně vybudovali cestu k třetí příčce již v úvodní třetině. Tu totiž vyhráli 3:0. Ve druhé třetině sice snížil Ionel Posteuca, ale další úder jeho spoluhráči nepřidali. Naopak Italové si své vedení v poslední třetině upevnili o další dvě trefy. O poslední gól se postaral Gabriele Gori, který se v Haagu prosadil celkem šestkrát a byl zde nejlepším střelcem svého týmu.
„Jsem hrdý, že jsem součástí tohohle týmu“ uvedl před finále na adresu svých spoluhráčů (a svěřenců)

2012 – Švýcarsko

hrající švýcarský trenér Angelo Schirinzi. A po finále může tento výrok podtrhnout. Po dramatickém průběhu finále se totiž Švýcaři stali poprvé v historii vítězem Evropské ligy. Ve finále oplatili Rusům porážku z loňského ročníku a zároveň si spravili chuť po osmifinálovém vyřazení v letošní kvalifikaci o postup na mistrovství světa, které jim uštědřil tentýž tým. Byli to ale Rusové, komu se opakovaně dařilo ujímat se vedení v zápase, ale Švýcaři dokázali vždy najít gólovou odpověď a čtyřikrát v řadě dorovnat ruské jednobrankové vedení. Mnohdy jim při tom přálo i štěstí, ale to prý přeje připraveným. Před závěrečnou třetinou byl tedy stav zápasu 4:4 a kdo čekal, že se Rusové ujmou vedení i popáté, tak byl zklamán. Místo gólů totiž začali vyrábět velké chyby v obraně. Ve 29. minutě si vůbec nevšímali osamoceného Phillippa Borera, kterého našel svým výhozem brankář Valentin Jaggy a velký příslib švýcarského plážového fotbalu si s nabídkou ke skórování poradil perfektně. O pár vteřin později namazal ruský bek Gorchinskiy míč do dobré palebné pozice na nohu Stephana Leua a ten z první umístil míč do ruské branky – 6:4 pro Švýcary. Naději na ruský zvrat vykřesal necelé tři minuty před koncem Alexej Makarov, ale vyrovnat se jim již nepodařilo. Minutu před koncem totiž v jasné pozici pouze nastřelili břevno švýcarské branky a další příležitost jim soupeř již nedal. Švýcarsko je tak vítězem Evropské ligy pro rok 2012 a přerušilo rusko-portugalskou nadvládu v soutěži.

Výsledky:
zápas o 5. místo: Polsko – Portugalsko 2:9 (0:2, 1:5, 1:2)
branky: 0-1: Coimbra, min. 8 (1); 0-2: Delgado, min. 2 (1); 1-2: Baran, min. 11 (2); 1-3: Vaz, min. 11 (2); 1-4: Duarte, min. 11 (2); 1-5: Madjer, min. 8 (2); 1-6: Maria, min. 8 (2); 1-7: Maria, min. 6 (2); 1-8: Novo, min. 5 (3); 1-9: Novo, min. 4 (3); 2-9: Baran, min. 0 (3)

zápas o 3. místo: Rumunsko – Itálie 1:5 (0:3, 1:0, 0:2)
branky: 0-1: Gori, min. 8 (1); 0-2: Leghissa, min. 4 (1); 0-3: Ramacciotti, min. 0 (1); 1-3: I. Posteuca, min. 2 (2); 1-4: Corosiniti, min. 8 (3); 1-5: Gori, min. 8 (3)

finále: Rusko – Švýcarsko 5:6 (2:2, 2:2, 1:2)
branky: 1-0: Leonov, min. 11 (1); 1-1: Stankovic, min. 9 (1); 2-1: Shishin, min. 8 (1); 2-2: Borer, min. 2 (1); 3-2: Leonov, min. 2 (2); 3-3: Stankovic, min. 1 (2); 4-3: Shishin, min. 1 (2); 4-4: M. Jaggy, min. 0 (2); 4-5: Borer, min. 8 (3); 4-6: Leu, min. 7 (3); 5-6: Makarov, min. 2 (3)

Promotion Final

Nedělní program Promotion Final otevřel zápas české reprezentace proti Německu, o kterém informujeme v úvodní části článku. Jako druhý v pořadí se odehrál zápas Ukrajiny s Běloruskem, který rozhodoval o týmu, který postoupí do elitní divize A, kde nahradí sestupující Francii. Oba týmy se spolu utkaly po více než dvou letech a byl to zápas se zcela odlišným průběhem. Zatímco při posledním měření sil Ukrajinci zápas ovládli 6:2, tentokrát to bylo utkání s minimem branek. O tu první se postaral v 9. minutě zápasu ukrajinský střelec Oleg Zborovskiy, který se v letošním ročníku ligy prosadil již počtrnácté! Na další úspěšný zásah si museli přítomní holandští diváci počkat až do úvodu závěrečné části. To se dokázal prosadit Bělorus Ihar Bryshtsel a vyrovnal na 1:1. To však byl poslední gól, který v základní hrací době padl a ani v prodloužení rozhodnutí nepřineslo. Proto zápas dospěl až do penaltového rozstřelu, ve kterém více štěstí stálo na straně Ukrajinců. Úvodní série přinesla ještě úspěšné zásahy na obou stranách, v té druhé však Vitali Sydorenko vychytal Haiduka a Igor Borsuk nezaváhal. Na hřišti tak mohla propuknout velká ukrajinská oslava premiérového postupu do divize A po zavedení nového formátu. V letech 2009 a 2010 se Ukrajinci Evropské ligy neúčastnili, loni ji reprezentoval výběr bez největších hvězd, letos však po postupu toužili a svůj sen si splnili. V červenci se jim navíc podařilo podruhé v řadě postoupit na světový šampionát, takže je to pro ně perfektní rok.

Ročník Sestup z divize A Postup do divize A
2009 Norsko Rumunsko
2010 Francie Turecko
2011 Turecko Francie
2012 Francie Ukrajina

Bez výrazného úspěchu naopak zakončila tento rok Francie. Neuspěla v kvalifikaci a ani se svým vystoupením v Evropské lize nebude spokojena. Tak jako v roce 2010, tak i letos totiž opouští evropskou smetánku a celkové 11. místo je jejím vůbec nejhorším umístěním v této soutěži. Francie z devíti zápasů vyhrála letos jen jeden jediný (proti Čechům 5:3). Poslední ránu ji uštědřil domácí holandský výběr, který v zápase o 10. místo vyhrál 7:4. V tomto zápase byl vždy alespoň o jeden gólový krok napřed domácí tým, Francouzi již od prvních minut zápasu jen dotahovali, ale nakonec se jim ani jednou nepodařilo vyrovnat. Naopak domácí hráči, hnáni fanoušky, se hrou bavili a nakonec soupeřovo obranu překonali sedmkrát. Po dvou gólech k tomu přispěli van Rooijen a jeden z letošních objevů van Gessel. Holanďané sice toužili po postupu do divize A, dělali pro to v průběhu sezony mnohé, ale i přes nesplnění tohoto cíle rozhodně nezklamali.

Výsledky:
zápas o 5. místo: Německo – Česká republika 8:3 (1:2, 3:0, 4:1)
podrobnosti v dřívější části textu

zápas o 3. místo: Nizozemsko – Francie 7:4 (2:1, 2:2, 3:1)
branky: 1-0: Van Rooijen, min. 10 (1); 2-0: Tosch, min. 9 (1); 2-1: Marques, min. 4 (1); 3-1: Van Rooijen, min. 8 (2); 3-2: Basquaise, min. 8 (2); 4-2: Ax, min. 6 (2) ; 4-3: Gnepo, min. 3 (2) ; 5-3 : Koswal, min. 6 (3); 6-3: Van Gessel, min. 6 (3); 6-4: Basquaise, min. 4 (3); 7-4: Van Gesel, min.3 (3)

finále: Bělorusko – Ukrajina 1:1 (0:1, 0:0, 1:0 – 0:0), penalty 1:2
branky: 0-1: Zborovskiy, min. 3 (1); 1-1: Bryshtsel, min. 11 (3)
penaltový rozstřel: Bryshtsel 1:0; Korniichuk 1:1; Haiduk neuspěl, I. Borsuk 1:2