Jak Nizozemci hodnotili víkend v Praze: Skvělá organizace, užili jsme si to

Česká reprezentace žen má za sebou generálku na červnové Evropské hry. V radlické Beach-aréně se ve dvou přípravných zápasech střetla s Nizozemskem, národní tým ze země tulipánů v prvním zápase vyhrál 4:3 a ve druhém dokonce 7:1. O své poznatky z celého víkendu se s naším webem podělil trenér Oranjes Maikel Schats a kapitánka Nidia Bosová. Kromě samotného pozvání si pochvalovali i všechno okolo včetně organizace či skvěle připraveného hřiště.

Nizozemská reprezentace dorazila do Prahy v pátek brzy ráno. Ubytovala se ve strahovském OREA Hotelu Pyramida a ještě před prvním utkáním si stihla i projít část Prahy. „Všechno bylo dobře zorganizované, celý víkend jsme si moc užily. Jak tu část s městem a památkami, tak tu část plážového fotbalu,“ prozradila na úvod Nidia Bosová.

„Fantastický víkend, děkujeme vám za pozvání,“ uvedl kouč Maikel Schats. „Dobrý hotel, dobré jídlo, viděli jsme město, krásnou Prahu. Užili jsme si to. Hřiště je fantastické, písek neuvěřitelný. Zahrát si plážový fotbal na tak skvělé úrovni písku je fantastické. Češi jsou velmi přátelští lidé, takže jsme si celý víkend užili.“

Trenér i kapitánka mohli být spokojení i s výsledky obou zápasů. Páteční duel byl vyrovnaný, Nizozemsko těžilo z lepšího začátku a nakonec urvalo těsnou výhru 4:3. „Samozřejmě, byl to první zápas, jiná země, národní hymna… Holky ale byly nervózní a moc spěchaly,“ zmínil kouč. „Také jsme málo spaly kvůli cestování,“ připomněla s úsměvem Nidia Bosová brzký let.

„Bylo pro nás skvělé, že jsme se mohli podívat ještě jednou na celý zápas ze záznamu. Promluvili jsme si o chybách i dobrých věcech. Myslím, že se holky velmi dobře a rychle přizpůsobily,“ pochvaloval si nizozemský trenér.

V sobotním utkání se nizozemský výběr radoval z výhry 7:1. Opět měl skvělý start, už po dvou minutách vedl 2:0. Pět branek pak nasázel v závěrečném dějství, kdy rychle odrazil český nádech ze snižující branky. „V prvním zápase jsme si na sebe musely zvyknout, udělaly jsme hodně chyb. Ve druhém už jsme si přihrávaly rychleji, hrály jsme organizovaněji. Už jsme věděly, co nesmíme dělat, a zvládly jsme to lépe,“ zmínila Nidia Bosová.

Skvělé výkony v obou zápasech předvedla brankářka Alissa Vischová. Trenér Maikel Schats ji rovněž chválil, i tak našel pár výhrad a zároveň popsal svou vizi ohledně nejdůležitějšího postu v beach socceru: „Co se týče chytání, byla fantastická v obou zápasech. V pátek ale byla příliš nervózní směrem dopředu. Brankář je v plážovém fotbale velmi důležitý, protože zakládá útok. Pokud brankář není v klidu a nemá dobrý přehled, tak všichni jen běháme. Jen vyhazuje míče a nemáme ani chvilku klid. Pokud dobře vidí, může číst hru a přesně ví, co má dělat. To je to, co v plážovém fotbale potřebujeme.“

A co kouč Maikel Schats řekl na adresu českého týmu? „V prvním zápase začaly velmi nervózně. My jsme vedli 3:0, pak si Češky zvykly a začaly hrát víc plážák než v první třetině. Udělali jsme pak i nějaké chyby, které jim přinesly šance. Ve druhém utkání jsme zvýšili agresivitu, protože si holky víc odpočinuly. Doufám, že se z tohoto zápasu také poučí, co pro příště mohou udělat lépe.“

Trenér Maikel Schats zároveň prozradil, že plážový fotbal v Nizozemsku nemá moc velkou podporu. I proto Oranjes například v loňském roce chyběly ve Women´s Euro Beach Soccer League nebo v kvalifikaci na ANOC World Beach Games. Až v závěru roku se zúčastnily NEOM Beach Soccer Cupu v Saúdské Arábii, kde poměřily síly i s Brazílií.

„Doufám, že si v Evropě letos něco zahrajeme, protože holky to potřebují a chtějí plážák hrát, opravdu moc chtějí. Ale musíme být realisté. Teď jsme v diskuzi a kontaktu s Národním olympijským výborem. Možná se nám podaří získat další podporu a dostaneme se na nějaký turnaj, je to náš cíl,“ zakončil na závěr povídání.