Kvalifikace MS: Holandská absence nám pomohla

beach soccer

Český tým se objevil ve druhém koši při losování základních skupin kvalifikace o postup na MS 2015, které bude hostit Portugalsko. Los rozhodl o tom, že se český tým potká se Španělskem, Ázerbájdžánem a Bulharskem, což nebude zrovna lehká postupová mise. Se Španěly I Ázerbájdžánci máme negativní bilanci vzájemných zápasů, na druhou stranu český tým s oběma soupeři změřil své síly již naposledy čtyři roky zpět. Naopak Bulhary jsme v historicky jediném střetnutí porazili 6:5 během turnaje BSWW Tour v Umagu. Přichází čas odvety za rok 2010

Zvlášť na měření sil s Ázerbájdžánem z roku 2010 nemá česká reprezentace dobré vzpomínky. Tři porážky během třech týdnů, vždy o jeden gól a vždy v úvodním zápase turnaje. Pořadatelská země nadcházejících evropských olympijských her však není v takové formě jako tehdy a poslední roky se spíše trápí. Tým převzal v zimě jako hlavní trenér uznávaný portugalský odborník José Miguel Matues. A pod jeho vedením zaznamenali Ázerbájdžánci první dílčí úspěch, když postoupili tento rok do baráže Evropské ligy.

Bilance se Španělskem: 1 – 0 – 3. (2:5, 1:7, 4:1, 6:11)
Bilance s Ázerbájdžánem: 0 – 0 – 3 (4:5, 4:5, 5:6)
Bilance s Bulharskem: 1 – 0 – 0 (6:5)

Naváží Češi na historický triumf?

To naopak Španělsko bude opravdu horký favorit skupiny. Finalista posledního MS nemůže mít jinou ambici než postup do vyřazovací fáze turnaje. Český tým na něj narazil již čtyřikrát, naposledy však 7. června 2009 během jiné kvalifikace o MS. A zápas prohrál 6:11. Naopak o necelý rok dříve dosáhli Češi nad tímto soupeřem historického úspěchu, když jej pod vedením trenéra Josefa Němce, dnes především fotbalového experta ČT, porazili 4:1 v rámci Evropské ligy. Tehdejší úspěch ze současné reprezentace pamatuje poměrně dost hráčů, konkrétně Matin Chalupa, Jaroslav Kovařík, Martin Boček, Martin Dlouhý a Michal Salák.

Český posun díky Nizozemsku

O rozdělení do jednotlivých košů se rozhodovalo na základě pořadí v aktuálním evropském žebříčku, který sestavuje BSWW. Český tým se v něm nachází na 14. místě, měl se tedy objevit až ve třetím koši a hrozilo mu, že ve skupině narazí na RumunskoBělorusko nebo Francii, ale v osudí se nakonec neobjevilo jméno pořadatelské země (Portugalci jsou v žebříčku na 3. pozici) a ani Nizozemska (8. místo). Holanďané tak neobhájí postup na předchozí MS, které pořádalo Tahiti. Důvodem je zřejmě přechod reprezentace pod novou zaštiťující organizaci, což vneslo do řad holandské reprezentace značnou nejistotu nad její budoucností již na v průběhu letošního jara.