Kvalifikace MS: Nadějný začátek vítězství nepřinesl

beach soccer

Český národní tým vstoupil do kvalikačních bojů o postup na MS porážkou s Ázerbájdžánem 1:4. V duelu nemohl český trenér Michael Lukič postavit dvojici Martin Boček a Ivan Hašek, oba hráči se k týmu připojí až v průběhu kvalifikace. Počet problému se skládáním sestavy se ještě rozrostl v průběhu zápasu, když jej nedohrál brankář Tomáš Židlický. V úvodní třetině se ale český tým prezentoval aktivní hrou a po nadějném výkonu se ujal vedení 1:0. O to se gólovou tečkou postaral kapitán Martin Chalupa, který poslal míč do brány hlavou po autovém vhazování z rukou Josefa Vladyky.

Ve druhé části soupeř zápas otočil a vyhrál toto dějství 2:0. Ve 14. minutě využil špatné rozehrávky českého výběru Sabir Allahguliyev, v 23. minutě dostal až příliš prostoru k přípravě střely Ali Huseynov. Mohlo být i hůře, ale brankář Adam Hájek, který vystřídal zraněného Židlického, zlikvidoval minutu po svém příchodu na hřiště penaltu. Michal Špulka dle rozhodčího fauloval Aliyeva, ale tomu se penalta příliš nevydařila.

V závěrečné třetině se český tým, v jehož sestavě nastoupili tři nováčci, k zvratu zápasu nepropracoval, naopak další dva góly přidali Ali Huseynov a Asif Zeynalov. V neděli se český tým utká s Bulharskem, jedině vítězství uchová naději na postup do další fáze turnaje.

Vyjádření trenéra Lukiče: „Těžko se mi zápas hodnotí. První třetina byla z naší strany výborná, s ní panuje spokojenost. Ve druhé třetině si hráči mysleli, že se nemůže nic stát, neplnili taktické pokyny a svými hrubými chybami dostali soupeře do herní pohody. K výsledku přispělo i zranění Židlického. Nyní se budeme snažit porazit Bulhary, ale to nám nemusí stačit. Gruzie na kvalifikaci nedorazila, takže se změnil postupový klíč.“

Po snížení počtu účastníků z 24 na 23 došlo k úpravě postupového klíče. Mezi 16 postupujích se kvalifikují první dva týmy z každé skupiny plus 4 týmy ze 3. míst. Těm se budou pro vzájemné srovnání započítávat jen jejich výsledky s prvním a druhým týmem.

Česká republika – Ázerbájdžán 1:4 (1:0, 0:2, 0:2)
branky: 11. Chalupa (Vladyka) – 14. Allahguliyev, 23. Huseynov, 26. Huseynov, 26. Zeynalov
sestava ČR: Tomáš Židlický (17. Adam Hájek) – Michal Špulka, Petr Mandík, Josef Vladyka, Martin Chalupa, David Radosta, Filip Vyhnal, Marek Pospíšil, Vlastimil Klíma