Kvalifikace MS: USA se vrací na šampionát po šesti letech

Byla to taková netradiční kvalifikace, což způsoboval zejména její hrací systém. Je poměrně unikátem, že se dva reprezentační týmy během jedné kvalifikace spolu utkaly hned ve třech zápasech během dvou dní. Konkrétně se to stalo týmům Kanady a Trinidadu. Drobné komplikace totiž pořadatelům přichystala ještě před startem soutěže Guyana, která se na poslední chvíli z kvalifikace odhlásila, čímž se počet účastníků snížil na deset a organizátoři pozměnili hrací systém. I tak představuje desítka účastníků rekordní počet do kvalifikace přihlášených týmů.

Zóně CONCACAF jsou vyhrazeny dvě postupová místa na závěrečný turnaj, proto bylo rozhodujícím momentem kvalifikace semifinále, v němž se lámal chleba. Nervy drásající souboj Salvador – Mexiko, tedy dvou účastníků MS 2011, se rozhodoval až v penaltovém rozstřelu. V něm neuspěl hned v první sérii zkušený Mexičan Villalobos, naopak Torres si počínal jistě a zajistil svým krajanům čtvrtý postup na šampionát v řadě. V cestě za postupem nezastavila Salvador ani drtivá porážka od Kostariky 5:12 v základní skupině nebo odehrání dodatečného zápasu s Jamajkou, a tak se pokusí obhájit semifinálovou účast z loňského MS.

I druhé semifinále mezi Kostarikou a USA bylo vyrovnané. Kostarika lépe vstoupila do zápasu a na konci první třetiny se ujala vedení 2:0. Američané ale dokázali ještě v posledních vteřinách úvodní periody snížit a v té druhé třemi góly dokonale zvrátit vývoj zápasu. Kostaričan Mendoza sice v poslední třetině ještě snížil, ale na vyrovnání síly už nezbyly. Kdo ví, jak by zápas skončil, pokud by Kostarice nechyběl útočník švýcarského Emmenu Javier Angulo. Finále se zvrhlo v přestřelku, která měla šťastnější konec pro USA. O vítězství v poměru 5:4 rozhodl Perera až v prodloužení.

Základní skupiny:
A: USA – Guatelema 5:2, Portoriko – Bahamy 1:9, USA – Portoriko 5:0, Bahamy – Guatemala 4:3, Guatemala – Portoriko 9:2, Bahamy – USA 2:9

B: Mexiko – Kanada 10:0, Mexiko – Trinidad a Tobago 9:1, Kanada – Trinidad 8:5, dodatečný zápas: Kanada – Trinidad 0:5

C: Salvador – Jamajka 7:2, Kostarika – Jamajka 3:3 (2:1), Salvador – Kostarika 5:12, dodatečný zápas: Salvador – Jamajka 8:4

semifinále: USA – Kostarika 4:3, Salvador – Mexiko 3:3 (1:0)

o 3. místo: Kostarika – Mexiko 7:8
branky: 1-0: Pacheco, min. 10 (1); 1-1: Plata, min. 9 (1); 1-2: Cervantes, min. 8 (1); 1-3: A. Rodríguez, min. 5 (1); 1-4: A. Rodríguez, min. 11 (2); 2-4: Mora, min. 6 (2); 3-4: López, min. 5 (2); 3-5: Villalobos, min. 6 (2); 4-5: Pacheco, min. 2 (2); 5-5: Mora, min. 11 (3); 6-5: Pacheco, min. 11 (3); 6-6: J. Rodríguez, min. 8 (3); 7-6: Brenes, min. 6 (3); 7-7: Cati, min. 2 (3); 7-8: Villalobos, min. 1 (3)

finále: USA – Salvador 5:4
branky: 0-1: Elmer, min. 10 (1); 1-1: Valentine, min. 6 (1); 2-1: Futagaki, min. 4 (1); 2-2: Agustin, min. 0 (1); 3-2: Futagaki, min. 9 (2); 3-3: Wilber, min. 6 (2); 3-4: Frank, min. 9 (3); 4-4: Perera, min. 6 (3); 5-4: Perera, min. 0 (et)