Kvalifikace MS: Vydřený postup Brazílie zachránil Bruno Xavier

Merlo (ARG) – Ze skupiny A postoupily do semifinále týmy Argentiny a Paraguaje. Argentinci ani jednou ve své skupině neprohráli, ale s výjimkou zápasu s Kolumbií to nebylo žádná spanilá jízda. Jejich zápas s Chile musel rozhodnou až penaltový rozstřel. Zatímco Valenzuelu vychytal Salgueiro, tak Madero nezaváhal. Argentinci v tomto zápase ztratili výhru v základní hrací době v předposlední minutě, ale nakonec byli rádi, že se šly kopat penalty. V prodloužení se totiž první prosadil Chilan Carrasco, ale v posledních vteřinách naštěstí pro Argentinu vyrovnal Franceschini. Argentincům se střelecky nedařilo ani proti Paraguaji, která vedla až 31. minuty 1:0. De Ezeyza a Levi ale dokázali utkání v závěru otočit. Do semifinále doprovodil Argentince právě tým Paraguaje, který v klíčovém duelu porazil Chile 9:6. Chile sice otočila stav zápasu z 2:4 na 5:4, ale v poslední části přišla gólová smršť v podání Paraguayců, které velel svým hattrickem Lopéz. Ze druhé skupiny postupuje suverénně Brazílie zejména díky skvěle fungující ofensivě, která vyprodukovala 24 branek ve třech zápasech. Při absenci Andrého exceluje zejména Bruno Xavier, autor již 6 gólů. Trápení naopak pokračuje v podání Uruguaje. Tým, který patřil dlouhá léta mezi absolutní špičku světového plážového fotbalu, opět vypadl již v základní skupině a nepostoupí na druhé MS za sebou. V klíčovém zápase podlehli Ekvádoru 3:4, byť v poslední části ještě vedli 3:2. V základní skupině skončila cesta za postupem na MS i pro Venezuelu, která se představila v Ravenně. Oba týmy pokořili Ekvádorci, kteří si tak po čtyřech letech opět zahrají semifinále své kvalifikační zóny.

Výsledky:

Skupina A:
Kolumbie – Chile 5:6, Peru – Argentina 1:2, Chile – Peru 5:2, Kolumbie – Paraguay 3:2, Paraguay – Peru 4:1, Argentina – Chile 3:3 (penalty 1:0), Kolumbie – Peru 2:4, Argentina – Paraguay 2:1, Paraguay – Chile 9:6, Argentina – Kolumbie 6:0

Skupina B:
Venezuela – Uruguay 2:3 v pr., Ekvádor – Brazílie 4:6, Venezuela – Ekvádor 4:5, Brazílie – Uruguay 7:3, Uruguay – Ekvádor 3:4, Brazílie – Venezuela 11:5

Brazilci dosud procházeli turnajem i bez několika opor (André, Mao, Betinho) bez zaváhání, ale v semifinále je čekal nabuzený tým Paraguaje, který rovněž na turnaji předváděl dobré výkony. Již první třetina ukázala, že se odehraje překrásný duel, jelikož jeden krásný gól byl střídán druhým. Nešťastníkem úvodu byl brazilský obránce Buru, který svým faulem dovolil paraguayskému brankáři provést přímý kop od rohového praporku. K překvapení všech Ayala tento přímák poslal za záda brazilského gólmana a Paraguay se rychle ujala vedení, které odstartovalo brankové hody. Právě nešťastník Buru dokázal v první třetině vstřelit dva krásné góly, ale mladí Paraguayci se s brazilským titánem statečně prali a na brazilské góly dokázali vždy najít rychlou odpověď. Druhá část přinesla jediný gól, díky němuž se Paraguay dostala do vedení 5:4. V poslední části tak Brazilci svého soupeře sevřeli do ofensivních kleští, ale byl to opět výběr Paraguaje, který se jako první dokázal v závěrečné části prosadit, když se z přímého kopu trefil Barrientos – 6:4. Brazilci pokračovali v tlaku, ale Paraguayci statečně odolávali, byť jen formou odkopů na útočnou polovinu a do šancí se už nehnali. Brazilce zachránil až fenomenální Bruno Xavier, který nejdříve skvěle ubránil velkou šanci soupeře a pak sólem přes půl hřiště svou křížnou střelou ke vzdálenější tyči snížil na 5:6. Necelé tři minuty před koncem téže hráč parádně zavěsil pod břevno z přímého kopu a bylo vyrovnáno – 6:6. Prodloužení se hrálo nahoru dolů, ale gól nepřineslo. Šlo se tedy do rozstřelu, které našel své rozuzlení hned v první sérii. Paraguayský útočník Lopéz nezaváhal, naopak Bruno Xavier napálil jen pravou tyč. Paraguay poprvé v historii postupuje na MS! Ekvádor držel tempo s Argentinou v první třetině, po níž byl stav utkání 2:2. Ve druhé části si Argentinci vybudovali klíčový náskok dvou branek, když dvakrát využili chaos v obraně protivníka. V poslední třetině už Ekvádorci spíše sbírali karetní tresty a Argentinci si s přehledem došli pro konečnou výhru 5:3. Argentinci si tak zahrají na světovém šampionátu již počtrnácté. V neděli se podařilo Brazílii složit reparát a Ekvádor porazila 11:5. Dlouho výsledkově vyrovnaný zápas se zlomil až v poslední třetině, kdy od stavu 6:5 střílela góly jen Brazílie a výhrou si zajistila postup na MS. Turnaj vyhrála domácí Argentina, která ve finále porazila Paraguay 6:2. Nejlepším hráčem byl vyhlášen Franceschini z týmu Argentiny, nejlepším střelcem byl Bruno Xavier (13 branek).

Semifinále (16. 2.):
Brazílie – Paraguay 6:6 (4:4, 0:1, 2:1) – penalty 0:1
branky: 0-1: Ayala, min. 9 (1); 1-1: Buru, min. 9 (1); 2-1: Benjamin, min. 9 (1) ; 2-2 : López, min. 7 (1) ; 2-3 : Barreto, min. 6 (1) ; 3-3: Benjamin, min. 3 (1) ; 3-4 : Echevarría, min. 5 (1) ; 4-4 : Daniel, min. 1 (1) ; 4-5 : Morán, min. 10 (2) ; 4-6 : Barrientos, min. 8 (3); 5-6: Bruno Xavier, min. 7 (2); 6-6: Bruno Xavier, min. 2 (3). Penalty: López 0:1, Bruno Xavier nastřelil tyč – 0:1

Argentina – Ekvádor 5:3 (2:2, 2:0,1:1)
Branky: 1-0: F. Hilaire, min. 8 (1); 1-1: Álava, min. 6 (1) ; 2-1 : Medero, min. 5 (1) ; 2-2 : Gallegos, min. 1 ( 1) ; 3-2 : Medero, min. 5 (2) ; 4-2 : E. Hilaire, min. 4 (2); 5-2: E. Hilaire, min. 10 (3); 5-3: Álava, min. 10 (3). ČK: Gallegos (3)

zápas o 3. místo (17. 2.)
Brazílie – Ekvádor 11:5 (4:2, 1:2, 6:1)
branky: 1-0: Buru, min, 9 (1); 2-0: Bruno Xavier, min. 8 (1) ; 2-1 : Álava, min. 5 (1) ; 3-1 : Daniel, min. 3 (1) ; 4-1 : Sidney, min. 2 (1) ; 4-2 : Barre, min. 0 (1) ; 5-2 : Bruno Xavier, min 10 (2) ; 5-3 : Quiñones, min. 4 (2) ; 5-4 : Cevallos, min. 1 (2) ; 6-4 : Bruno Xavier, min. 8 (3) ; 6-5 : Delgado, min. 8 (3); 7-5: Bruno Xavier, min. 7 (3); 8-5: Benjamin, min. 6 (3); 9-5: Benjamin, min. 5 (3); 10-5: Fernando DDI, min. 4 (3); 11-5: Bruno Xavier, min. 3 (3)

finále (17. 2.)
Paraguay – Argentina 2:6 (1:1, 0:2, 1:3)
branky: 1-0: E. Barrientos, min. 3 (1); 1-1: Levi, min. 1 (1); 1-2: Leguizamón, min. 9 (2); 1-3: Franceschini, min. 4 (2); 1-4: Medero, min. 11 (3); 2-4: Zayas, min. 6 (3); 2-5: E. Hilaire, min. 4 (3); 2-6: S. Hilaire, min. 3 (3);