Kvalifikace na MS 2019 se našemu výběru nevydařila

Touha probojovat se mezi nejlepší týmy světa zhasla pro Českou beachfotbalovou reprezentaci už po zápasech ve skupině. Trojice kvalitních a nevyzpytatelných soupeřů byla bohužel nad síly našich borců.

Ve skupině C se Český tým postupně utkal s Polskem, Itálií a Kazachstánem. Úvodní utkání s naším severním soupeřem načali lépe Poláci, kteří po první třetině vedli 1:0. Ani ve druhé třetině se našim hráčům nepodařilo najít na soupeře recept. Naopak, Polsko se dokázalo jednou prosadit a navýšilo své vedení o dva góly na 2:0. Nástup do třetí třetiny měli však Češi skvělý. Střelou do šibenice to potvrdil Tomáš Huráb. Čtyři vteřiny před koncem dokázal po ose Malina – Vyhnal – Valeš poslední jmenovaný vyrovnat na 2:2. Polsko však okamžitě kontrovalo, když z následné rozehrávky vstřelilo vteřinu před koncem rozhodující gól na 3:2.

Ve druhém utkání čekal na náš výběr ostřílený soupeř z Itálie. Kvalita protivníka se ukázala už v první třetině, když dokázal vstřelit hned čtyři góly. Obraz hry se nezměnil ani ve druhé třetině. Také v ní se Italové radovali z gólu hned čtyřikrát. Bojovnost se nedala našim klukům vytknout ani ve třetí třetině. Bohužel, také tady se prosazoval především soupeř, který zaznamenal dva góly a dovršil tak dvouciferný výsledek. Malou záplatou za nevydařeným utkáním byl gól Valeše, který přízemní střelou překonal brankáře.

Třetí a zároveň rozhodující utkání bylo na programu v pondělí. Proti našemu výběru se postavili hráči z Kazachstánu. Od začátku zápasu jsme byli aktivnějším týmem, ale z gólu se po chybě v obraně přeci jen radoval soupeř. Ještě do konce poločasu se podařilo Hurábovi vyrovnat hlavou. Scénář hry se nezměnil ani ve druhé třetině. Také tady tahali Kazaši za kratší konec, ale po zaváhání v rozehrávce zvýšili vedení na 2:1. Do rozhodující třetí třetiny vstoupili Češi gólem z přímého kopu, který do brány nasměroval Andy. Aktivita, kterou se naši hráči prezentovali po celý zápas však ke vstřelení rozhodujícího gólu nevedla. A tak přišel minutu před koncem trest, kdy Kazachstán odskočil na rozdíl jednoho gólu. Na tento zásah už Češi zareagovat nestihli, a tak naše účinkování v evropské kvalifikaci skončilo.

Turnaj a závěrečné utkání zhodnotil člen realizačního týmu Vašek Spal.

Kvalifikace na MS 2019 v Paraguay vám výsledkově nesedla. Herní projev týmu byl ale dobrý. Co podle tebe rozhodlo o posledním místě ve skupině?

O postupu ze skupiny rozhodoval zápas s Polskem a s Kazachstánem. Herní projev byl dobrý, ale rozhodovali individuální chyby, které soupeř dokázal potrestat. Naopak našemu zakončení chyběla přesnost a trochu toho pomyslného štěstí.

V zápasech s Polskem a následně i rozhodující s Kazachstánem rozhodly góly v posledním vteřinách, potažmo minutách. Co stojí za výpadkem v závěrech zápasů?

Většinou v závěru zápasu padají góly, když docházejí fyzické síly nebo nekoncentrovanost, až do samotného konce. U nás to byly individuální chyby, zbrklost a špatné řešení herních situací, postavení.

Turnaj pro vás dnešním zápasem skončil. Jaký budou mít kluci teď v Moskvě program?

Chceme využít, že jsou kluci pohromadě, každý den trénovat a připravovat se, na pro nás nejdůležitější akci, na Evropskou ligu v Catanii.