Martin Boček: Ukrajina a my jsme favority, Rakousko a Gruzii bychom měli porazit

beach soccer

Český tým se v základní skupině kvalifikace MS 2017 utká s Ukrajinou, Rakouskem a Gruzií. Rozhodl o tom los v italském Jesolu, kde se kvalifikace v úvodu září uskuteční.

Týmy byly rozděleny podle aktuálního žebříčku do čtyř košů. Nejlepší sedmička byla přímo nasazena do jednotlivých skupin. Italové jako hostitelé do skupiny A a ostatní pak postupně do zbývajících skupin. Dalších 21 přihlášených týmů pak bylo schováno v losovacích míčcích ve třech koších, odkud postupně byly přiřazovány do skupin.

Češi byli vytaženi z osudí jako předposlední, což je zařadilo do skupiny F k úřadujícím vicemistrům Evropy z Ukrajiny. Zároveň jim to s velkou pravděpodobností zajistilo, že do kvalifikace vstoupí až v sobotu 3. září. Dalšími soupeři pak budou dobře známé Rakousko a naopak neznámá Gruzie.

Losovací Štěstěna si zahrála především s účastníky skupiny G, tedy skupiny, kam už týmy nebyly losovány, ale pouze přiřazeny celky, které v losovacím koši zůstaly poslední. V této skupině se totiž utká trojice mužstev, která se proti sobě postaví i příští víkend v rámci kvalifikace Evropské ligy – Maďarsko, Ázerbajdžán a Bulharsko.

Základní skupiny kvalifikace se budou hrát od 2. do 6. září. Dva nejlepší celky z každé skupiny, plus dva nejlepší ze třetích míst postoupí do další fáze, kde budou podle předem stanoveného klíče rozděleny do čtyř nových skupin. Vítězové těchto skupin si vybojují postup na mistrovství světa.

Los skupin
A:
 Itálie, Bělorusko, Turecko, Srbsko.
B: Portugalsko, Anglie, Rumunsko, Moldávie.
C: Rusko, Německo, Norsko, Kazachstán.
D: Švýcarsko, Řecko, Nizozemí, Litva.
E: Španělsko, Polsko, Estonsko, Dánsko.
F: Ukrajina, ČR, Rakousko, Gruzie.
G: Maďarsko, Francie, Ázerbajdžán, Bulharsko.

Krátce po konci losu jsme vyzpovídali jednoho z nejzkušenějších členů české reprezentace. Své pocity ze složení skupin nám poskytl Martin Boček:

Sledoval jsi los v přímém přenosu nebo jsi přišel až k hotovým skupinám?
Nesledoval jsem přímo přenos, ale stránky jsem sjížděl už od rána.

Týmy z top 7 byly rovnou rozděleny do jednotlivých skupin. Do které skupiny sis přál se dostat a kterou jsi naopak nechtěl?
Chtěl jsem Itálii a nechtěl Španělsko. S Itálií jsem ještě nehrál a doma by byla skvělá atmosféra. Také mají super hymnu, kterou když zpívá celej stadion, tak vám leze mráz po zádech. Španělsko bych nechtěl, protože ty jsem jednou už porazil a nemyslím si, že by se mi to poštěstilo dvakrát za život 🙂

Pojďme k naší skupině, co říkáš na její složení?
Ukrajina a my jsme favoriti na postup, to si nebudeme dělat žádné alibi. Rakousko a Gruzii bychom měli porazit, ale samozřejmě respekt máme ke všem soupeřům. Dnes se vše vyrovnává, což nás přesvědčili třeba i Dánové v Praze a vlastně i Rakušani.

Na jaké umístění je podle tebe v kvalifikaci reálné dosáhnout?
Postup ze skupiny bychom měli zvládnout. Jestli tam budeme v nejsilnějším složení, tak při troše štěstí bychom mohli proklouznout mezi osm nejlepších. Ale to by záleželo, koho bychom chytli v další skupině.