Mistrovství světa: Portugalsko a Tahiti si zahrají finále

Ve čtvrtek Rusové vyřadili ve čtvrtfinále brazilský národní tým, o dva dny později přispěli Brazilci ve službách Portugalska k vyřazení Ruska v napínavém semifinále. Ještě před rokem mohli Bernardo Martins a Leonardo Martins reprezentovat svou rodnou zemi, v těchto dnes již dvojčata z Ria de Janeira hájí barvy svého nového domova, kterému pomohla do finále MS. Bernardo dokonce v semifinále vstřelil dva góly. Oporou zadních řad je navíc Alan Cavalcanti, další hráč s původem z Brazílie.

Kořením plážového fotbalu jsou především góly, karetní tresty se v něm objevují s menší četnestí než ve velkém fotbalu. Zápas dvou špičkových celků Portugalsko – Rusko však přinesl opačný pohled. Karetní tresty byly k vidění častěji než radost ze vstřeleného gólu. Polský rozhodčí Ostrowski se do udělování netradičně vysokého počtu trestů v jednu chvíli dokonce zamotal a neprávem udělil červenou kartu, kterou od něj viděl v závěru střetnutí Alexej Makarov. Své chybné rozhodnutí ale po urgenci ruské lavičky odvolal.

Jiní dva ruští hráči podobné štěstí neměli a museli po červené hřiště opustit, což bylo jedním z klíčových faktorů zápasu. První vyloučení se urodilo na začátku druhé třetiny za stavu 2:2. Útočník Dmitrij Shishin zrovna parádní hlavičkou vyrovnal, ale svou šestou branku na turnaji oslavil nevhodným gestem, které směřoval na domácí diváky. Rozhodčí s trestem neotálel a vyhlášený ruský střelec se musel po druhé žluté poroučet z písku do kabin. S jeho vyloučením ruský tým opustila přesnost v zakončení. Pouhých 8 přesných střel mířících mezi tři tyče je na dvojnásobné mistry světa mizerná bilance.

Navíc v 34. minutě se červenalo podruhé. Za stavu 2:2 fauloval Krasheninnikov metr za půlící lajnou Bruna Nova. Z nařízehého  přímého kopu zkušený portugalský univerzál vymetl pravý horní roh ruské svatyně a zápas tím rozhodl. O půl minuty později navíc vedení domácího týmu pečetil dříve zmiňovaný Bernardo. Portugalci tak i nadále žijí svůj sen o zisku titulu před svým publikem, Rusům se naopak rozplynul sen o třetím titulu v řadě.

Ve finále Portugalce vyzvou hráči Tahiti, kteří ještě pár let zpátky rozhodně mezi světovou špičku nepatřili. Švýcarský trenér Angelo Schirinzi z nich však sestavil silnou partu, která se prvního úspěchu dočkala na domácím MS 2013, kde obsadila čtvrtou příčku. Že to nebyl úspěch náhodný dokázal i letošní šampionát, kterým tento výběr prochází jako jediný neporažen.

Zástupce Oceánie tak dovedl do vítězného konce duel, ve kterém byl po většinu jeho trvání o pár gólů napřed, ale Italy držela ve hře jejich úspěšnost střelby z nařízených přímých kopů. Přesně polovina jejich gólů (3) totiž padla po této standartce. Ještě na začátku 34. minuty prohrávali hráči squadry azury 4:6, ale již na jejím konci byl stav 6:6, když se pod góly podepsali Gori a Corosiniti.

V proudložení rozhodnutí nepadlo a tak se portugalské publikum dočkalo penaltového dramatu. V něm selhal pouze útočník Palmacci, jehož pokus k levé tyči bravurně zneškodnil Torohia. Naopak trojice střelců Tahiti byla neomylná.