Mužský národní tým míří do Itálie. Čeká ho boj o Superfinále i střet s vicemistry světa

Léto je v plném proudu, jedna akce plážového fotbalu střídá druhou. Na první turnaj míří už v úterý 2. července také česká reprezentace mužů. Od středy do neděle odehraje pět zápasů na novém turnaji pod názvem International Beach Soccer, který je součástí seriálu Euro Beach Soccer League. V italské Tirrenii se tým trenéra Jaroslawa Jagielskiho utká ve skupině s Dánskem, Itálií a Estonskem. Sedm z osmi týmů divize A si zajistí postup do zářijového Superfinále v Algheru.

Loni zapsali čeští reprezentanti historický úspěch. Poprvé se probojovali do divize A v Euro Beach Soccer League. Tradiční soutěž o nejlepší evropské mužstvo doznala v letošní sezoně změn, jeden z turnajů základní fáze uspořádá místo Beach Soccer Worldwide nově vzniklá organizace.

Turnaj pod názvem International Beach Soccer se odehraje v italské Tirrenii, městečku poblíž Pisy. Na tamním Tirrenia Olympic Preparation Centre se představí celkem 12 evropských týmů: osm včetně Česka v divizi A, další čtyři v divizi B. Červnový los poslal národní tým do skupiny s domácí Itálií, Estonskem a Dánskem.

Skupiny divize A:
A1: Itálie, Estonsko, Dánsko, ČESKO
A2: Švýcarsko, Francie, Litva, Rumunsko

Divize B: Řecko, Norsko, Anglie, Malta

Především duel s Itálií bude pro český tým velmi prestižní. „Azzurri“ loni ovládli Euro Beach Soccer League a letos v únoru si zahráli finále mistrovství světa, ve kterém padli s Brazílií. V nominaci do Tirrenie nechybí hvězdy jako brankář Leandro Casapieri či Marco Giordani.

Těžkými soupeři nicméně budou i zbývající dva celky ve skupině. Dánsko se po příchodu španělského trenéra Llorence Gómeze výrazně zvedlo a loni předvádělo vynikající výkony v kvalifikaci na mistrovství světa či později na Superfinále EBSL. V obou soutěžích se dostali mezi nejlepších osm týmů v Evropě. Také Estonsko si už několik let drží solidní laťku, v posledním vydání Euro Beach Soccer League skončilo desáté.

A jak vypadá česká nominace? Trenér Jaroslaw Jagielski musel do týmu výrazně sáhnout, jelikož hned několik hráčů vypadlo kvůli zranění. V nominaci se tak objevují hned čtyři nováčci! První starty v české reprezentaci si připíší Jiří Formánek, Petr Polanka, Jan Ruda a Vojtěch Suchánek. Po několika letech se vrací brankář Václav Šlégr.

Zatímco v posledních letech se nominace tvořila téměř výhradně z hráčů Bohemians a Slavie, nyní je mezi 12 hráči zastoupeno hned šest týmů Fortuna Beach Soccer League. Tři zástupce mají Bohemians, Slavia a Teplice, po jednom hráči pak Ladronka, Dukla a Villagers.

Nominace české reprezentace:

Lukáš Karpíšek (BS Slavia Praha)
Václav Šlégr (SK Bosnia Online EU Teplice)
Jiří Formánek (SK Bosnia Online EU Teplice)
Tomáš Huráb (BS Ladronka Praha)
Miloslav Klíma (BS Bohemians Praha 1905)
Andy Körtvélyeši (BS Bohemians Praha 1905)
Petr Polanka (BS Dukla Praha)
David Radosta (BS Bohemians Praha 1905)
Jan Ruda (SK Bosnia Online EU Teplice)
Vojtěch Suchánek (BS Villagers Uherské Hradiště)
Lukáš Trampota (BS Slavia Praha)
Daniel Valeš (BS Slavia Praha)

Trenér: Jaroslaw Jagielski.

Náhradníci: Marek Matyáš Ďuriník (ČR U20), Jakub Janík (BS Villagers Uherské Hradiště), David Koštialik (ČR U20), Vojtěch Lenert (ČR U20).

A na závěr ještě k harmonogramu. Český tým odletí do Itálie v úterý, v pozdějších odpoledních hodinách ho čeká oficiální trénink. V prvním skupinovém utkání se ve středu od 17 hodin utká s Dánskem, následuje čtvrteční duel s domácí Itálií (15:00) a páteční bitva s Estonskem (16:00).

Ze dvou čtyřčlenných skupin postoupí dva nejlepší týmy do semifinále, celky na 3. a 4. místě čeká play off o konečné páté místo. Zápasy o umístění následují v sobotu a v neděli. Sedm týmů si pak zajistí postup do Superfinále EBSL, které se odehraje v září v italském Algheru.

Program českého týmu:

Úterý 2. července: odlet do Pisy a oficiální trénink
Středa 3. července: zápas vs. Dánsko (17:00)
Čtvrtek 4. července: zápas vs. Itálie (15:00)
Pátek 5. července: zápas vs. Estonsko (16:00)
Sobota 6. července: zápas o umístění (semifinále, nebo play off o 5. místo)
Neděle 7. července: zápas o umístění
Pondělí 8. července: přílet do Prahy