Prague BST: Finále si zajistily Žižkov a Zürich

Skupina A: Artful se postaral o další senzaci, Bohemka skončila druhá

Hned úvodní zápas druhého hracího dne přinesl velkou senzaci. Fotbalisté slovenského mistra Artful Bratislava porazili favorizovaný švýcarský klub Grasshopers Zürich. Dejan Stankovic, největší hvězda GC, dlouho sledoval počinání svých spoluhráčů pouze z lavičky a do zápasu zasáhl až v jeho druhé polovině. Mezitím si jeho spoluhráči vypracovali těsné vedení 1:0.

Příchod Stankovice hru Zürichu oživil a nedlouho po svém příchodu předl překrasnou akci na jeden dotek ve spolupráci s Němcem Weirauchem, kterou gólem na 2:0 zakončil Sandro Denz. V úvodu poslední třetiny zvýšil Stankovic z trestného kopu na 3:1 a zdálo se být hotovo. Ale v 21. minutě přišlo snížení Artfulu na 2:3 a slovenskému týmu narostla křídla. Svého soka zatlačil na vlastní půlku a v naprosté euforii zápas otočil. Zejména nůžky Michala Božíka, které znamenaly gól na 4:3, se zařadil mezi ozdoby turnaje.

V následujícím zápase skupiny už tak atraktivní podívaná vidět nebyla. Bohemka si v poklidu dokráčela pro výhru 2:0 proti polskému týmu Silesia. Poláci hráli bez zbytečného respektu z velkým jmen soupeře, předvedli i několik dobrých akcí, ale v zakončení se jim nedařilo. V závěrečné třetině zkusili hrát i bez brankáře, kdy se do brány postavil Karol Gołębiowski, ale jejich snaha ke gólu nevedla. Mezi nejzajímavější momenty zápasu patřily nůžky v podání Jana Kollera, leč gólem neskončily.

V odpoledním duelu potřebovali hráči Artfulu porazit v základní hrací době Silesii, aby si udrželi naději na postup do finále. Sice šli brzy do vedení, když první ze svých dvou gólů vstřelil brankář Kaňuk, ale mladí Poláci dokázali vývoj utkání otočit. V posledních vteřinách duelu se podařilo Artfulu ještě vyrovnat, ale rozhodnutí přišlo až v penaltovém rozstřelu, který lépe zvládl právě slovenský tým. Cesta do finále se mu tím však zavřela a do boje o bronz je mohla poslat jen porážka GC s Bohemkou.

A porážky švýcarského týmu se nedočkali. Ve vypjatém utkání, které přineslo vlnu emocí na obou stranách i díky výrokům rozhodčích, se z vítězství radoval vicemistr švýcarské ligy. V 5. minutě se jako první mohla do vedení dostat Bohemka, ale brankář Moretto svým skokem k levé tyči zlikvidoval Mandíkovi penaltu. Přesto to byli klokani, kdo se ujal vedení. Po brankách Stejskala a Kollera vedli 2:0. Jenže Weirauch dokázal v zápětí snížit na 1:2 a ve 13. minutě vyrovnal na 2:2 Reinger.

Halou ještě probleskla obrovská radost, když v úvodu poslední části vrátil vedení Bohemce Jarouš, ale pak začal opět úřadovat Dejan Stankovic. Dva jeho góly zajistily GC postup do finále. V poslední minutě ještě pronikl za obranu klokanů Angličan Day, který pečetil výhru svého týmu na konečných 5:3 a svůj gól mohl vesele slavit se svými krajany u rohového praporku. Bohemce se tak opět v posledním zápase základní skupiny rozplynul sen o finále, tak jako na loňském ročníku.

Artful Bratislava – Grasshopers Zürich 4:3 (0:1, 0:1, 4:1)
Branky: 8. Salpeter, 16. Denz, 18. Stankovic – 17. Bureš, 21. Kanayi, 22. Kikuš, 24. Božík. ŽK: 20. Stankovic.

BS Bohemians 1905 – Silesia BS 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)
Branky: 5. Jarouš, 13. Stejskal

Artful Bratislava – Silesia BS 2:2 (1:1, 0:1, 1:0), penalty pro Artful
Branky: 2. Kaňuk, 24. Kaňuk – 8. Gajda, 19. D. Gołębiowski

BS Bohemians 1905 – Grasshopers Zürich 3:5 (0:0, 2:2, 1:3)
Branky: 9. Stejskal, 11. Koller, 17. Jarouš – 11. Weirauch, 13. Reinger, 18. Stankovic, 21. Stankovic, 24. Day

Skupina B: Angličané dovedli Žižkov do finále

Byl to netradiční pohled na sestavu českého týmu, to když v dresu Žižkova hráli současně čtyři cizinci. Nebylo to však ojedinělou záležitostí. Tři Angličané (Bowes, Clarke a Corbett), kteří pro tento turnaj pražský tým posílili takřka neslezli z hřiště. A jejich kousky bavili přítomné diváky. Nejenže stříleli góly, ale předváděli i další technické kousky. Po jejich boku se na hřišti objevovali zejména Tunisan Helmi Dali nebo dvojice hráčů se zkušenostmi z českého národního týmu – Tomáš Karel a Matěj Lukič.

V první polovině úvodního sobotního zápasu skupiny B mezi Žižkovem a Ladronkou gól k vidění nebyl, ale po proměněné penaltě Marka Corbetta z 12. minuty se strhla střelecká lavina, kdy se oba týmy přetahovaly o vedení. V poslední minutě zápasu vyrovnal z penalty Jan Židlický, ale o chvíli později opět prokázal svůj talent na výběr místa tuniský útočník Dali, který doklepl do brány odražený míč.

V následujícím duelu prokázal svou sílu polský mistr Grembach Lódž, který získla první tři body proti Royals. Již v první třetině si vypracoval Grembach vedení 2:0, které mohl ve druhé části pojistit brankou z penalty, ale německý brankář Storm se vyznamenal. Když v 17. minutě snížil Lovchev na 1:2, zdálo se, že se diváci uvidí dramatickou koncovku. Ale polský tým postupně své vedení navyšoval až do stavu 5:1 a tím vykřesal i naději na postup do finále. K tomu však potřeboval, aby Düsseldorf porazil Žižkov.

V napinavém střetnutí mezi Düsseldorfem a Žižkovem se však zrodila v základní hrací době remíza 5:5, která Žižkovu k postupu do finále stačila. Žižkov své úspěšné tažení základní skupinou ještě dovršil úspěchem v penaltovém rozstřelu a se ziskem 8 bodů skončil překvapivě na prvním místě. Pro Düsseldorf to bylo hořké zklamání. V průběhu zápasu vedl 2:0 a 4:2, ale svůj náskok neudržel a nakonec se musel smířit s třetím místem.

Na druhé totiž poskočil po výhře na Ladronkou Grembach. Poláci měli zápas pod kontrolou a nerozhodil je ani kontaktní gól pražského týmu v podání Martina Dlouhého. Boguslaw Saganowski opakovaně ukázal, proč je jedním z nejlepších hráčů v Evropě a pod výhru svého týmu se podepsal v poslední třetině jedném gólem a jednou asistencí. Nutno však dodat, že mu k této bilanci výrazně dopomohl brankář Ladronky Barol, pro kterého byl nástup do poslední třetiny premiérou v plážáku. Zejména jeho kiks před třetím gólem byl jeho týmu osudným.

FK Viktoria Žižkov – BS Ladronka Praha 5:4 (0:0, 1:1, 4:3)
Branky: 12. (pen) Corbett, 17. Clarke, 20. Dali, 22. Corbett, 24. Dali – 15. Huráb, 17. Huráb, 21. Kubišta, 24. (pen) J. Židlický.

Grembach Lódž – Beach Royals Düsseldorf 5:2 (2:0, 0:0, 3:2)
Branky: 7. Widzicki, 8. Golański, 21. vlastní, 23. Widzicki, 24. Saganowski – 17. Lovchev, 24. Dos Santos

FK Viktoria Žižkov – Beach Royals Düsseldorf 5:5 (2:2, 2:2, 1:1), penalty pro ŽIžkov
Branky: 5. Clarke, 6. Crha, 15. Crha, 16. Corbett, 22. Clarke – 1. Romrig, 3. Petry, 11. Strasser, 13. Edenhofner, 22. Dos Santos

Grembach Lódž – BS Ladronka Praha 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
branky: 8. Golański, 11. Muzik, 21. Saganowski, 21. Taraszkowski – 12. Dlouhý