Světový plážový fotbal zná nejlepší hráče: kralovali Brazilci, TOP akce i s českou účastí

Hned trojnásobné zastoupení měl český plážový fotbal ve výběru nejlepších hráčů na světě za rok 2023. Lukáš Trampota se dostal mezi stovku nejlepších mužů, Michaela Čulová a Martina Folprechtová pak mezi padesátku nejlepších žen. Na únorovém galavečeru v Dubaji si hlavní ceny odnesli Brazilci Rodrigo Soares a Adriele Rochaová, která obhájila triumf z předchozího roku. Nejlepší akcí za minulý rok se stal Neom Beach Soccer Cup v Saúdské Arábii, kde se představila i česká reprezentace žen.

Galavečer Beach Soccer Stars Gala se už tradičně konal v Dubaji. Oproti předešlým letům se nicméně vyhlášení posunulo z listopadového termínu při příležitosti turnaje Intercontinental Beach Soccer Cup až na únor, ceny byly předávány krátce před startem mistrovství světa.

Celý večer zahájil svým projevem Joan Cusco, prezident Beach Soccer Worldwide. Světová federace plážového fotbalu představila už v závěru roku výběr nejlepších, mezi kterými hlasovali trenéři a kapitáni všech reprezentací a také klubů, které se účastnily velkých evropských a světových turnajů. V roce 2022 se ve výběru objevil poprvé český zástupce – Martina Folprechtová. Tu za rok 2023 doplnila spoluhráčka Michaela Čulová a mezi muži také Lukáš Trampota.

Nejlepším mužským hráčem za rok 2023 se stal Brazilec Rodrigo Soares, který loni s národním týmem slavil triumf na Mundialitu a také na Neom Beach Soccer Cupu. V roce 2019 skončil mezi nejlepší trojkou, tentokrát poprvé vyhrál. Mezi ženami podruhé v řadě kralovala Adriele Rochaová z Brazílie, která s týmem Higicontrol Melilla vyhrála Women´s Euro Winners Cup. Triumf obhájila jako první žena v historii.

Cenu pro nejlepší brankáře ve svých kategoriích si odnesli Leandro Casapieri (Itálie) a Laura Gallegová (Španělsko). Pro oba šlo o první trofej, mezi ženami se vyhlašovalo vůbec poprvé. Dánský gólman Gustav Madsen si pro změnu odnesl cenu Rising Star pro nejlepšího mladého hráče.

Nejlepším trenérem se stal Cristian Mendéz, který trénuje mužskou i ženskou reprezentaci Španělska. S ženským národním týmem vyhrál v minulém roce všechny turnaje, s muži skončil druhý v Euro Beach Soccer League a postoupil na mistrovství světa. Brazilka Adriele si kromě ocenění pro nejlepší hráčku odnesla rovněž i cenu pro gól roku. Na Euro Winners Cupu se parádně trefila proti Enpie Málaga.

Nejlepší událostí v plážovém fotbale za rok 2023 se stal Neom Beach Soccer Cup, který se na konci října konal v Saúdské Arábii i za účasti české reprezentace žen. Český plážový fotbal musí s výběrem souhlasit, šlo o opravdu špičkově zorganizovaný turnaj.

Poprvé v historii se udělovala také Cena rozhodčích, kterou si odnesl koordinátor sudích Michele Conti. Cenu pro legendu plážového fotbalu pak získal H. E. Saeed Hareeb, generální sekretář Dubai Sports Council, za jeho neuvěřitelnou práci mimo písek při vývoji plážového fotbalu.

Nejlepší hráč: Rodrigo Soares (Brazílie)
Nejlepší hráčka: Adriele Rochaová (Brazílie)
Nejlepší trenér: Christian Méndez (Španělsko)
Nejlepší brankář: Leandro Casapieri (Itálie)
Nejlepší brankářka: Laura Gallegová (Španělsko)
Nejlepší mladý hráč: Gustav Madsen (Dánsko)
Gól roku: Adriele Rochaová (Higicontrol Melilla) na Women´s Euro Winners Cupu proti Enpie Málaga
Nejlepší akce roku: NEOM Beach Soccer Cup
All-Star tým: Leandro Casapieri (Itálie) – Ozu Moreira (Japonsko), Bruno Xavier (Brazílie), Be Martins (Portugalsko), Rodrigo Soares (Brazílie)
Cena rozhodčích: Michele Conti
Legenda plážového fotbalu: H. E. Saeed Hareb