Tahiti zůstalo snem. Reprezentaci v plážovém fotbalu pomůže Jan Koller

beach soccer

zdroj: ihned.cz, Hospodářské noviny, 20. 7. 2012
http://sport.ihned.cz/c1-56651270-tahiti-zustalo-snem-reprezentaci-v-plazovem-fotbalu-pomuze-jan-koller

Po postupu ze skupiny v kvalifikaci MS v Moskvě vypadala cesta českého týmu v plážové kopané na závěrečný turnaj na Tahiti velice nadějně. Zápas o postup do čtvrtfinále ale prohrál s Maďarskem. Teď Češi chystají ofenzívu a do týmu pozvali Jana Kollera.
Reprezentační tým v plážovém fotbalu prý nemá dostatečný hráčský arzenál. Teď se ale chystá příchod velké posily. Má ji být nejlepší střelec české fotbalové historie Jan Koller, který začne na písku trénovat koncem července. „Honza skončil v nároďáku, tak jsme ho kontaktovali a on nám na spolupráci kývnul,“ řekl serveru IHNED.cz trenér národního týmu Michael Lukič.
Plážová kopaná, akční a divácky velice vděčný sport, začal do tuzemska pronikat se zpožděním. Přesto se Čechům podařilo na moskevské kvalifikaci světového šampionátu postoupit z prvního místa základní skupiny. Porazili favority z Francie a vyřadili silné Rumuny. Následná prohra s Estonskem nevadila sama o sobě, zápas ale přinesl dvě zranění a pár žlutých karet.Kapitán české reprezentace Martin Chalupa říká: „Zranili se nám klíčoví hráči. Dva kluci hráli se zlomenými prsty na nohou. Útočník Boček měl karty. Když vám vypadne pět lidí z osmi, někde se to projevit musí.“

To byl podle něj handicap v osmifinálovém zápase proti Maďarům. Ti mezi sedmou a devátou minutou první třetiny vstřelili hned tři góly a náskok si pak pohlídali. Skóre se nepodařilo obrátit i přesto, že český tým byl aktivnější a nad protivníkem vedl na střely na bránu 45:37. Byla z toho pátá prohra s Maďarskem v řadě a třetí tento rok. Hráči ale berou kvalifikaci v Moskvě jako úspěch. Kapitána Chalupu a útočníka Martina Bočka po ní oslovil italský trenér Massimiliano De Celis a oba míří do italské Serie A.

Češi jsou po turnaji zváni na další soutěže. Tým ale nemá dostatečný výběr hráčů a chybí mu i finance. „Tři čtvrtě hráčů působí v německých oberligách. Kluci se živí fotbalem a jsou mimo republiku, protože tam jsou peníze,“ říká Michael Lukič, trenér českého reprezentačního týmu a bývalý trenér AC Sparta Praha. „Plážák je taková nadstavba, hrají to de facto zadarmo, jenom za výjezd, že se podívají do ciziny a že obléknou reprezentační dres,“ dodává.Na Kollera do Žlutých lázní

Proto český trenér nabírá nové posily, aby mohl v budoucnu obsáhnout všechny turnaje. Nynější hráči se totiž věnují i klasickému fotbalu či futsalu a společné tréninky na písku absolvují jen několikrát do měsíce. Fotbalová asociace ČR v čele s předsedou Janem Dámcem se tedy snaží plážovou kopanou propagovat, co to jde. „Snažíme se to propagovat různými soutěžemi. Nejen, aby reprezentace byla vidět, ale aby byla vidět i základna. Máme nejmenší děti, pro které pořádáme první turnaje. Dále máme regionální soutěže, které jsme tento rok připravili poprvé. V roce 2013 budeme mít v každém regionu jeden turnaj jako kvalifikaci na český pohár,“ uvádí Dámec.

Podle Lukiče by se mohl plážový fotbal objevit už na příštích olympijských hrách jako ukázkový sport. Pořádá je Brazílie a právě tam má tento sport nejhlubší kořeny. V té době už by mohl za český reprezentační tým hrát i Jan Koller. Historicky nejlepší střelec fotbalové reprezentace by měl začít trénovat na konci července, popřípadě jet o měsíc později na Superfinále do holandského Haagu, pokud se tam reprezentace propracuje. Na postu vysunutého útočníka by mohl nahradit Martina Bočka, mají totiž podobné fyzické proporce. Kollerovi by mohla vyhovovat hra vzduchem. V tuzemsku ho diváci mohou vidět 11. srpna v pražských Žlutých lázních, kde se bude konat amatérské mistrovství v plážové kopané.