Tvoří se nový juniorský nároďák. Jakákoliv reprezentace je nejvíc, říká Michael Lukič

Ačkoliv se v posledních letech vinou pandemie nehrály žádné turnaje, trenér Michael Lukič vytrvale tvoří každým rokem juniorskou reprezentaci. Nejinak tomu je i letos. Národní tým do 20 let má za sebou už zimní kemp, během uplynulého víkendu se navázalo dvoudenní akcí v radlické Beach-aréně. „Sraz byl hektický, ale veškerá náplň se nám podařila. Ať se jedná o teorii, tak i praxi,“ pochvaloval si kouč. Jeho tým nastoupí i do letošního ročníku Fortuna Beach Soccer League.

Na víkendový sraz v Praze dorazilo celkem čtrnáct hráčů ve věku od 14 do 20 let. „Oslovil jsem 18 hráčů, dorazilo jich 14. Jsem nadmíru spokojený,“ pochvaloval si trenér Michael Lukič. „Věřím, že všichni hráči byli spokojení a plážová hra je chytla. Brankáře nám ladil trenér brankářů Tomáš Věneček, za což mu patří velký dík. Přítomen byl i šéftrenér Radim Nečas,“ dodal kouč.

Zkušený trenér si liboval nejen nad účastí na víkendovém kempu, ale také nad rozmanitostí celého týmu. „Kluci jsou posbíráni z celé Prahy a z různých soutěží. Jsou tam hráči Tempa, Modřan, Meteoru, Dukly, Viktorie Žižkov, Motorletu…“

Pak je tu ale takový už klasický problém. Trenéři z fotbalových klubů neradi slyší o jiných sportech typu plážového fotbalu, futsalu a dalších. „Mrzí mě, že trenéři klukům plážový fotbal nedoporučují. Následně jim to zakazují, že klub má přednost. Myslím si, že jakákoliv reprezentace je nejvíc, ať se jedná o fotbal, futsal či plážový fotbal,“ říká Michael Lukič.

Reprezentační tým do 20 let se zúčastní i letošního ročníku Fortuna Beach Soccer League, kde doplnil pětici už tradičních celků: BS Bohemians Praha 1905, BS Slavia Praha, BS Villagers Uherské Hradiště, BS Ladronka Praha a BS Dukla Praha. V sobotu je čeká první duel proti Ladronce, v neděli pak nastoupí proti úřadujícím mistrům a „Vesničanům“.

„Jsme mladý tým, absolutně bez zkušeností, tak to je… Jdeme se učit, abychom v mezinárodní konfrontaci nebyli překvapení a zároveň byli připravení. Půjdeme zápas od zápasu a uvidíme. Jsem rád, že zápasy se točí, to nám hrozně pomůže. A zároveň nás to posouvá vpřed,“ zmiňuje Michael Lukič.

Vinou pandemie koronaviru se ovšem z mezinárodního kalendáře vytratily juniorské turnaje. Ačkoliv je Beach Soccer Worlwide má každým rokem v plánu, nepodařilo se je uskutečnit. Covid je v nějakém rozšířeném množství už snad minulostí, pořád ale zasahuje i do plážového fotbalu.

Vše se nicméně rozvíjí postupně. Jak je vidět třeba u reprezentací žen, v posledních třech letech se pořádá hned několik akcí ročně, zatímco před pár lety se nehrál ani turnaj Women´s Euro Beach Soccer League. Nejen vedení českého plážového fotbalu doufá, že podobný osud čeká i juniorské výběry. Zároveň se snaží o domluvení přípravných zápasů.

Nemožnost mezinárodní konfrontace každopádně juniorského trenéra mrzí. „Nevím, co odpovědět. Připravovat hráče a nehrát žádné zápasy… Samozřejmě tím teď trpí i A tým, chybí hráči z předešlých juniorek,“ říká. „Věřím, že letos do Itálie snad pojedeme,“ dodává Michael Lukič na závěr. Právě na letošní září je v toskánské Tirrenii naplánovaný turnaj U20 European Beach Soccer Championship.

A hlavně, pokud mladíkům plážový fotbal půjde a bude je bavit, je šance se postupně prosadit se i do seniorské reprezentace. „Kdybych si to nemyslel, tak bych to nedělal a nepovolal je. Věřím, že se prosadí, všichni mají předpoklady,“ zakončuje kouč povídání.

Před startem Fortuna Beach Soccer League si juniorská reprezentace ještě v pátek 23. června střihne zajímavý modelový zápas. Nastoupí proti ženské reprezentaci, které vrcholí příprava na Evropské hry v Polsku.

Soupiska české reprezentace do 20 let: Viktor Kliner, Matěj Šilhavý, Jiří Seidl, Matyáš Razesberger, Adam Kolínek, David Koštialik, Filip Waiz, Matyáš Jakouš, Marek Matyáš Ďuriník, Vojtěch Lenert, Tomáš Vodrážka, Tomáš Lukavec, Michal Linhart, Filip Tilinger, Jan Trojan, Filip Veselý, Martin Horňáček.