Změna u národního týmu mužů. Martin Boček končí, hledá se nový trenér

Česká mužská reprezentace bude mít nového trenéra. Stávající kouč Martin Boček i přes velký úspěch v podobě postupu do divize A Euro Beach Soccer League po vzájemné dohodě s vedením českého plážového fotbalu skončil. Nástupce se aktuálně hledá, jasno by mělo být do konce roku. Svou působnost v realizačních týmech českých národních týmů ukončil také trenér brankářů Tomáš Věneček.

Martin Boček je legendou plážového fotbalu v Česku. S 67 góly za národní tým je stále historicky nejlepším střelcem. Na trenérskou pozici k mužské reprezentaci nastoupil loni v létě, kdy nahradil Martina Dlouhého.

Prvním turnajem pro něj byla loňská kvalifikace na ANOC World Beach Games v Catanii. Češi ve skupině padli v důležitém utkání proti Turecku 2:4, následně proti jednomu z nejlepších týmů světa Španělskem 3:7 a na konec skupiny porazili Švédsko 6:1. V následujících utkáních o umístění nejdříve padli s Moldavskem (3:5) a v boji o konečné 11. místo porazili Norsko (8:2).

Letošní sezonu načala česká reprezentace prestižním přípravným dvojzápasem v Portugalsku. Oslabená sestava prohrála s tehdejšími světovými jedničkami 3:9 a 1:14. V červenci přišla kvalifikace na mistrovství světa v Baku. Národní tým vyhrál úvodní dva zápasy v „předkole“, když porazil Švédsko (3:1) i Maltu (4:2), prohra v závěrečném duelu ve skupině proti Litvě (2:3) ovšem znamenala konec.

V srpnu vedl Martin Boček reprezentaci v domácích přípravných duelech proti Rakousku (5:6 a 8:3) a v září přišla už zmíněná úspěšná cesta za postupem mezi evropskou elitu.

V Algheru sice česká reprezentace začala porážkou na penalty proti Litvě, postup do semifinále nicméně zajistily výhry nad Anglií (5:3) a Slovenskem (8:1). V klíčovém semifinále, které přímo rozhodovalo o postupu mezi elitu, dokázali Češi porazit Norsko 6:4. Finále už sice nevyšlo, s Litvou přišla třetí porážka (2:3) během tří měsíců, na postupu do divize A to už ovšem nicméně nic nezměnilo.

Celková bilance Martina Bočka u národního týmu? Sedmnáct zápasů, osm výher, osm proher, 1 prohra na penalty a skóre 73:72.

Vedení českého plážového fotbalu děkuje Martinu Bočkovi za odvedenou práci a postup do divize A Euro Beach Soccer League. Zároveň se sluší poděkovat i Tomáši Věnečkovi, který svou pilnou prací pozvedl reprezentační brankáře a brankářky na vyšší úroveň. Jan Bártl navíc na EBSL divize B v Algheru získal cenu pro nejlepšího brankáře turnaje.