Bělorusko bez ztráty bodu i španělský šok. Co přinesly skupiny na MS v Dubaji?

Světový šampionát v Dubaji má za sebou skupinovou fázi, která přinesla parádní podívanou. Jako jediní prošli skupinou bez ztráty bodu Bělorusové. Do čtvrtfinále proklouzli téměř všichni favorité kromě Španělska, které senzačně nezískalo ve skupině B ani jeden bod. S turnajem se už rozloučil také Senegal, který nestačil na Bělorusko s Japonskem. Oproti minulému mistrovství v Moskvě nepadá moc gólů, aktuálně v průměru jen 6,92 oproti 9,44 před třemi lety.

Skupina A

Postup z prvního místa si ve skupině A, která na obsazení týmů byla zřejmě nejslabší ze všech, zajistila Itálie. Loňští evropští šampioni z Alghera porazili USA i Egypt. V závěrečném duelu jim pak stačila i porážka na penalty se Spojenými arabskými emiráty. Šlo o nevídaný zápas, ve kterém nepadla v základní hrací době a prodloužení žádná branka. Domácí celek prošel do play off z druhého místa. Třetí skončil Egypt, který při svém debutu na závěr skupiny porazil USA.

Skupina B

Zápas mezi Španělskem a Íránem v první hrací den šampionátu byl jedním z nejlepších v dosavadním průběhu MS. Z triumfu na penalty se radoval asijský tým, který tak načal španělskou blamáž. Stříbrný tým z loňské EBSL totiž následně prohrál s Tahiti, i když vedl už o tři branky. A na závěr už s jistotou konce na turnaji prohrál také s Argentinou. Z prvního místa postoupil Írán, který v bitvě o prvenství na závěr skupiny zdolal Tahiti.

Skupina C

Bělorusko poprvé v historii postoupilo do play off mistrovství světa. A rovnou ve velkém stylu, jelikož jako jediný tým neztratil ve skupině ani bod. Postupně si tým španělského trenéra Nica Alvorada poradil se Senegalem (6:4), Japonskem (3:1) i Kolumbií (4:1). Z postupu z druhého místa se nakonec radovalo Japonsko, které na závěr skupiny v přímé bitvě zdolalo Senegal po úžasném obratu ve třetí třetině. Také tento zápas se zařadil mezi nejlepší v dosavadním průběhu turnaje.

Skupina D

Brazílie vs. Portugalsko, na tento zápas se těšila zcela jistě většina fanoušků plážového fotbalu na celém světě. Oba týmy si na úvod připsaly výhry, vzájemný střet pak opanovali Brazilci po prodloužení, ve kterém rozhodl Mauricinho. Tři body ale mohli slavit Portugalci, jenže v poslední minutě základní doby neproměnili pokutový kop. Nakonec se museli strachovat o postup, v posledním zápase ale zvládli udolat Omán.

4. Mexiko 3 0 0 0 3 7:17 0

Ve čtvrtfinále jdou týmy ze skupiny A na celky ze skupiny B, týmy z „céčka“ pak čekají Brazilci a Portugalci, tedy skupina D. Brazílie se tak utká s Japonskem, dojde tak na reprízu nedávného finále NEOM Beach Soccer Cupu v Saúdské Arábii. Bělorusku se postaví Portugalsko, Írán se střetne s domácími Spojenými arabskými emiráty. A o poslední místo v semifinále si to rozdají Itálie s Tahiti.

PLAY OFF

čtvrtek 22. února 12:30 ČF1 Brazílie – Japonsko 8:4
14:00 ČF2 Bělorusko – Portugalsko 4:3 po pr.
16:30 ČF3 Írán – SAE 2:1
18:00 ČF4 Itálie – Tahiti 5:2
sobota 24. února 15:00 SF1 Írán – Brazílie 2:3
16:30 SF2 Itálie – Bělorusko 3:3 (5:4 na pen.)
neděle 25. února 15:00 o 3. místo Írán – Bělorusko 6:1
16:30 FINÁLE Brazílie – Itálie 6:4

Nejlepším střelcem dosavadního průběhu šampionátu je se sedmi góly Léo Martins z Portugalska, který nasázel pět gólů už v úvodním utkání proti Mexiku. Se šesti brankami na něj dotírají Mohamed Ali Mokhtari z Íránu a Ihar Bryshtsel z Běloruska. Z týmů, které postoupily do play off, pak čtyři trefy mají na kontě Edson Hulk (Brazílie) a Shawn Ro’onui Tinirauarii (Tahiti).