Bohemians mezi evropskou elitou: Další srážka s hvězdami a dvě posily ze Slavie!

Léto je tady a sezona plážového fotbalu nabírá na obrátkách. V pondělí 12. června začíná 11. ročník Euro Winners Cupu, tedy obdoby Ligy mistrů v beach socceru. Odehraje se tradičně v portugalském Nazaré, kde bude o úspěch znovu bojovat český zástupce. Poslední český mistr BS Bohemians Praha 1905 se ve skupině utká i s nejlepším týmem světa. A pozor! „Klokani“ berou do Portugalska dvě zajímavé posily.

Směr Nazaré naberou hráči Bohemians v sobotu 10. června. Každý po vlastní ose, jak už mají koneckonců ve zvyku. V odpoledních hodinách mají sraz v Lisabonu, odkud by následně společně měli přejet na hotel do Nazaré. První zápas čeká „klokany“ v pondělí 12. června, kdy začíná hlavní skupinová fáze turnaje.

Už v pátek 9. června nicméně startuje Euro Winners Challenge, jakási předkolová fáze pro přihlášené týmy. Šestnáct týmů je rozděleno do čtyř skupin po čtyřech, do hlavní soutěže se probojují jen vítězové. Do letošního turnaje se přihlásilo dohromady 52 klubů z 21 zemí. Kromě Bohemians nechybí v hlavní fázi ani poslední slovenský mistr BSC Hustý.

Květnový los skupin přisoudil Bohemians do skupiny B, kde narazí na SC Braga (Portugalsko), Telavi BSC (Gruzie) a Nömme Olybet (Estonsko). Portugalský tým je aktuálně suverénně nejlepší na světě podle žebříčku BSWW, v osmi z deseti ročníků Euro Winners Cupu obsadil medailovou pozici. V posledních šesti letech vždy hrál finále, v letech 2017-19 se radoval z triumfu, následně třikrát bral stříbro.

„Bude to pro nás obrovský svátek. Poměříme se doopravdy s nejlepšími hráči na světě, což nás asi bude hlavně psychicky bolet,“ těší se na střet s hvězdami lídr a kapitán Filip Vyhnal. Za Bragu nastupují opory portugalské reprezentace včetně bratří Martinsů, Jordana Santose či Andreho Lourenca. Na turnaj v Nazaré si navíc vzali dvě posily z brazilského národního týmu: Thangera a Filipeho Silvu.

Bohemians každopádně cílí na postup ze skupiny. „Nic jiného vzhledem k losu nepřipadá v úvahu,“ říká rezolutně Filip Vyhnal, který věří, že s gruzínským a estonským týmem by měl jeho tým mít navrch.

Zelenobílí vyrazí do Portugalska i s pikantními posilami. „Máme dvě, které jsme si vzali z o dvě zastávky dál vzdálenějšího Edenu, konkrétně Trampyho s Pekym. Jinak samí klokani,“ říká kapitán Bohemians. V dresu Bohemians tedy mezi evropskou smetánkou nastoupí rivalové ze Slavie Lukáš Trampota a Jakub Pekárek!

Soupiska BS Bohemians Praha 1905 na Euro Winners Cupu 2023:

Patrik MALINA
Filip VYHNAL
David RADOSTA
Michal FOLEJTAR
Marek BOROVIČKA
Michal SALÁK
Michal HOLÝ
Roman HEMZÁČEK
Lukáš TRAMPOTA
Jakub PEKÁREK

Loni se z trofeje radoval portugalský celek Benfica Loures, který ale letos nenastoupí kvůli finančním problémům. Pro Bohemians půjde o čtvrtou účast na Euro Winners Cupu, naposledy se „klokani“ mezi elitou představili v roce 2021. Ve skupině nejdřív zapsali výhry nad řeckým Napoli Patron (4:2) a portugalskou Sesimbrou (3:1). Poslední duel prohráli s domácím CB Caldas Rainha (0:5) a v prvním kole play off padli s jedním z nejlepších týmů na světě Lokomotivem Moskva (1:11).

V roce 2015 Bohemians vypadli po dvou prohrách a jednom pádu po prodloužení už ve skupině. Rok předtím ze skupiny postoupili a skončili v osmifinále po těsné prohře 2:3 s Milano BS. Italský celek následně dokráčel až do finále, kde prohrál s BSC Kristall z Ruska.

Další cenné zkušenosti nasbíral historicky nejúspěšnější český tým loni na World Winners Cupu v italském Cagliari, kde skončil na 8. místě. Díky tomuto skvělému umístění nasbíral i pořádnou porci bodů do světového žebříčku, kde je aktuálně na 25. místě. Jak jsou na tom soupeři ve skupině?

SC Braga (Portugalsko) – 1. místo, 2626 bodů
BS BOHEMIANS PRAHA 1905 – 25. místo, 536 bodů
Telavi BSC (Gruzie) – 39. místo, 393 bodů
Nömme Olybet (Estonsko) – 147. místo, 32 bodů