BSWW Tour: Český tým chce vyhrát v Linci

beach soccer

Po absolvování dvou přípravných zápasů na Slovensku míří český národní tým na turnaj Nations Cup do Rakouska. Vedle domácího výběru a toho českého se zde představí od 18. do 19. července také Slovensko a poprvé v historii i Norsko. Klání v Linci se odehraje dle tradičního modelu. V sobotu čekají na čtveřici účastníků semifinálové duely, v neděli jsou na programu zápasy o konečné umístění. 

Pro české hráče má turnaj v Linci charakter přípravy před blížícím se startem v Evropské lize, ale zároveň je důležitý i kvůli sběru bodů do mezinárodního žebříčku. Rakouský turnaj má dlouhodobě status turnaje série BSWW Tour a je tedy honorován zajímavým přídělem bodů, zejména pokud se podaří postup do finále. Český tým tak bude mít šanci na vylepšení aktuální 17. pozice v Evropě (45. celosvětově), která je tou nejhorší v historii národního týmu od zavedení žebříčku.

Český tým jezdí do Rakouska pravidelně od roku 2008. Jedinou výjimkou byla sezona 2013, kdy pořadatelé dali přednost výběru Tahiti, který se tehdy v Evropě připravoval na domácí světový šampionát.

Češi Nations Cup již dvakrát vyhráli. Poprvé v roce 2009, kdy ve finále porazili domácí výběr. Mimochodem je zajímavostí, že to bylo naposledy, co se tyto dva týmy na tomto turnaji potkaly. Od té doby jim vzájemný souboj nebyl kvůli losu nebo vývoji turnaje dopřán.

Podruhé slavil český tým turnajové prvenství v roce 2012, kdy tehdy výrazně omlazený tým porazil Maďarsko a Slovensko.

Umístění českého týmu v Linci:

2014: 3. místo
2012: 1. místo
2011: 3. místo
2010: 3. místo
2009: 1. místo
2008: 4. místo

O úspěchu či neúspěchu rozhoduje s ohledem na hrací model turnaje především úvodní zápas. Českému týmu se v něm z historického pohledu příliš nedaří. Při dosavadních 6 účastech v něm uspěl pouze dvakrát.  Letos se v něm střetne se Slovenskem. Oba celky tak čeká třetí měření sil v osmi dnech.

Oproti přátelským zápasům se Slovenskem provedl trenér Martin Chalupa ve svém týmu 3 změny. V nominaci se nově objevují Jakub Mižár, Michal Salák a Pavel Stejskal, kteří nahradili trojici Boček, Vondráček a Tošovský.

Nominace:

Adam Hájek /b/
Patrik Malina /b/
Ivan Hašek
Martin Chalupa
Michal Salák
Jakub Mižár
Jiří Baran
Filip Vyhnal
David Radosta
Pavel Stejskal

Cíl je pro turnaj jasný. „Do Lince jezdíme každý rok. Čeká nás menší přípravný turnaj. Rakouský promotér akce každoročně vytváří pro náš tým výborné zázemí. Do Rakouska už pojede zkušenější tým, než který byl na Slovensku. Turnaj jedeme vyhrát,“ uvedl Martin Chalupa pro iTV Bosnia Online Eu.

Známa je i nominace úvodního soupeře. Maglen, Kaňuk – Orel, Kostoláni, Obert, Maršovský, Hustý, Kováč, Bureš, Kanyai.