Češi na úvod Promotion Final padli, s Estonskem prohráli 2:4

První zápas na Promotion Final EBSL nevyšel. Česká mužská reprezentace vstoupila do turnaje v portugalské Figueira da Foz prohrou 2:4 s Estonskem. Týmu kolem kapitána Tomáše Hurába utekl začátek zápasu, po první třetině ztrácel dvě branky. A manko už ve zbytku utkání Češi nedohnali. „“ řekl hlavní trenér Martin Dlouhý. Další utkání je na programu v pátek v 10:15 proti Moldavsku.

Na rozdíl od červencového utkání v Kišiněvě, se tentokrát úvod zápasu povedl Estoncům. Opatrný začátek přitom nepřinesl příliš šanci na obou stranách. Za zmínku stojí nebezpečná rána gólmana Jana Bártla z přímého kopu od vlastní branky.

První gól padl v 5. minutě, když se parádní ranou do šibenice téměř z poloviny hřiště prosadil Kristian Marmor. Ještě do první sirény se Estonci radovali podruhé po trefě Rasmuse Munskinda.

Aktivita Estonska pokračovala i ve druhé třetině. Honza Bártl musel zasahovat proti šanci Priita Mäeorga, následně z voleje pálil Marten Mütt. I s jeho střelou si český brankář poradil. Obrovskou šanci měl následně David Radosta, který obral o míč estonského brankáře, proti zakončení byl nicméně písek…

Po rozehrané standardní situace střílel z pravého úhlu aktivní Munskind, Bártl vyrazil na roh. První česká radost přišla ve 20. minutě. Jan Bártl vypálil přes celé hřiště, estonský brankář vyrazil míč jen před sebe a u dorážky byl jako první Lukáš Trampota, který vstřelil už devátý gól v osmém letošním zápase za reprezentaci.

Snížení české reprezentanty nakoplo. Kapitán Tomáš Huráb pálil z přímého kopu do brankáře, o chvíli později se Lukáš Trampota předvedl efektními nůžkami a střelou těsně mimo tři tyče. V závěru druhého dějství nicméně přišla studená sprcha v podobě třetí estonské branky. Po nástřelu Joosepa Juhy se tečí před brankou prosadil Sander Lepik.

I do třetí třetiny Češi vstupovali s dvoubrankovým mankem. Filip Jeřábek vyslal pokus z přímého kopu mimo branku, Trampotovu další ránu ze standardní situace zase zastavil brankář. Naděje přišla necelé tři minuty před koncem. Andy Körtvélyeši přistrčil míč Davidu Radostovi do běhu a reprezentační navrátilec zakončil přesně na přední tyč.

Na vyrovnání už Češi nicméně nedosáhli. Po faulu Andyho Körtvélyešiho na Edwina Stüfa byla nařízena penalta, kterou estonský střelec poslal nechytatelně do šibenice. Tým trenérů Martina Dlouhého a Václava Spala prohrál v prvním utkání turnaje s Estonskem 2:4.

Česko – Estonsko 2:4 (0:2, 1:1, 1:1)

Branky: 20. Trampota, 34. Radosta – 5. Marmor, 8. Munskind, 23. Lepik, 35. Ed. Stüf.

Sestava ČR: Bártl (Karpíšek) – Körtvélyeši, Jeřábek, Radosta, Folejtar, Janík, Trampota, Huráb, Borovička, Tomaštík, Sláma.

Hodnocení trenéra Martina Dlouhého: „Zápas s Estonskem byl vyrovnaný. Do zápasu jsme vstoupili aktivně, hned z rozehrávky jsme trefili tyč a z dorážky se nám nepodařilo trefit poloodkrytou bránu. Další šance zlikvidoval hostující brankář. Estonci z prvních dvou střel šli do vedení 2:0. Když už se nám podařilo vstřelit branku, tak to bylo po zaznění třetiny asi půl vteřiny, a gól neplatil. Snížit se nám podařilo ve druhé třetině, ale soupeř ještě zareagoval a odskočil zase o dvě branky. Závěrečný tlak nám přinesl naději pár minut před koncem, kdy jsme snížili na 2:3. Jenže náš zkrat ve vápně přisoudil soupeři penaltu a bylo po nadějích.“