Česká výprava získala v Dubaji cenné zkušenosti i kontakty

beach soccer

Na začátku listopadu byla dvojčlenná česká výprava součástí mezinárodního turnaje Samsung Intercontinental Cup v Dubaji. A rozhodnutí zúčastnit se této akce nelitovali. Předseda subkomise Jan Dámec i manažer reprezentace Jakub Jeřábek se nám krátce po návratu do Čech svěřili se svými pocity.

Do jaké míry se naplnila vaše očekávání z výpravy do Dubaje?
Jan Dámec: Jsem velmi rád, že jsme mohli být součástí této výjimečné akce. Je vidět, že plážový fotbal se celosvětově rozšiřuje a na semináři byl velký počet zástupců ze všech koutů celého světa. Jak bylo na akci zmíněno, plážový fotbal je velká rodina, kde jsou všichni velmi přátelští a navzájem si pomáhají. Naše účast překonala mé očekávání a získali jsme mnoho kontaktů napřímo, což je perfektní pro další práci směrem k světovému plážáku.
Jakub Jeřábek: Já jsem spokojen. Navázali jsme kontakty s novými zeměmi, například Thajsko, Čína, Afghánistán. Dlouho jsme také hovořili s delegací Nizozemska, od nichž bychom se mohli inspirovat. Mají slušně rozjetou mužskou i ženskou ligu a jejich přistup k plážáku je profesionální.

Vaším hlavním programem byla účast na FIFA Work Shopu. Mohli byste shrnout jeho nejdůležitější body, které budou mít přesah i na český plážák?
Jan Dámec: Seminář byl oproti prvnímu ročníku chudší o mnoho informací, ale je to tím, že se každoročně BSWW zaměřuje na nové věci, které prezentuje. Takže to důležité jsme se dozvěděli. Velký posun vidím v podpoře všech kategorií a představení trenérských metod v ucelené formě, které máme k dispozici. A to nám dalo impuls, abychom před sobotními zápasy mezinárodního zimního turnaje 26. listopadu připravili seminář pro trenéry, rozhodčí a promotéry akcí. Pokud někdo myslí vážně své působení v českém plážáku, neměl by na tomto semináři chybět. Navíc získá skvělý materiál pro trénování, se kterým může pracovat a zdokonalovat svůj tým. Další body, které byly důležité, představí Kuba.
Jakub Jeřábek: Představení mistrovství světa na Bahamách prezidentem Bahamské FA Antonem Sealeyem. To bude zajímat nejen české fanoušky plážáku, i když bude bez účasti naší reprezentace. Je to přeci jen největší událost plážové kopané. Skvěle zpracované a odprezentované tréninkové metody Brentem Rahimi za rozvojové oddělení FIFA. Dostali jsme je k dispozici a můžeme se z nich učit. Věřím, že budou našim trenérům užitečné. Aktuálně největším cílem BSWW a všech angažovaných je dostat plážový fotbal na olympijské hry. Takže toto téma bylo také předmětem diskuze. Dalším bodem bylo představení kalendáře akcí na příští rok. Je důležité mít přehled, co se bude ve světovém plážáku dít. Pár akcí se bude týkat i České republiky.

Navštívili jste také zápasy Samsung Intercontinental Cupu, při nichž byla parádní atmosféra. Neprozradil vám některý z organizátorů, jak by se taková atmosféra dala přenést do Čech?
Jan Dámec: Atmosféra byla úžasná. Pro ty, kteří sledovali kvalifikaci MS v Jesolu, pak bychom atmosféru mohli přiblížit k závěrečným zápasům Itálie. Jinak zázemí celého stadionu a okolí bylo neskutečné. Takto by to mělo být na všech stadionech, kde se konají finálové akce. Samozřejmě večerní atmosféra a plný dům to vše ještě umocňovalo. Zkrátka, když je silný partner a jsou finanční prostředky, tak to nemá chybu. A přenést do Česka? Ano, cílem to je, i když v menším měřítku, což je pro nás dostačující. V současnosti je pro nás nejdůležitější začít především vlastním hřištěm, kde budeme moc pravidelně hrát. A pak již budovat stadion s takovým zázemím. A já opravdu věřím, že se toho dočkáme.
Jakub Jeřábek: Samozřejmě na to řeč přišla. Některé nápady jsou zajímavé a použitelné. Jako základ to poslouží, ale dělat to stejně bych nechtěl. Tím se ztrácí originalita.

Podle fotek, které jsme mohli průběžně sledovat na našem facebookovém profilu, panovalo v Dubaji pěkné počasí. Jak jste se poprali s vysokými teplotami?
Jan Dámec: Počasí samozřejmě bylo příjemné proti chladnému Česku, ale přechody mezi klimatizovanými budovami a venkem byly fakt šílené. A jsem rád, že jsme s Kubou přežili ve zdraví. Pro nás funkcionáře sedět v obleku na stadionu nebylo moc příjemné, ale to k tomu patří. Plážový fotbal se prostě hraje v teple a my jako součást této skvělé hry musíme být profesionálové.
Jakub Jeřábek: Užíval jsem si je na maximum, byla to příjemná změna oproti studené Praze.

Nyní už jste zpět v mrazivém Česku a určitě i zpět v práci pro český plážák. Prozraďte, co se teď chystá v zákulisí?
Jan Dámec: Upřímně řečeno, jen jsme přeletěli do Čech a rovnou pokračovali. V současné době pracujeme především na mezinárodním turnaji koncem listopadu. Práce je stále dost a jsem moc rád, že se nám podařilo zapojit do struktury mnoho nových tváří, kteří byli na semináři a v tomto trendu chceme pokračovat. Máme-li být úspěšní, pak musíme neustále pracovat a každý musí mít svoji roli, kterou bude brát vážně. Obsadili jsme důležité posty, tak, abychom plážový fotbal dostali co nejvíce do podvědomí veřejnosti. Po skončení zimního turnaje začneme pracovat na tuzemských soutěžích a mládežnických akcích, které by v roce 2017 měly být jedním z důležitých faktorů pro další rozvoj u nás.