Češky byly blízko, ale prvenství připadlo Švýcarkám

beach soccer

Poprvé v historii zimní sezóny se sešly na turnaji i národní týmy žen. A svědkem této premiéry byla česká metropole. Pořadí turnaje skončilo stejně jako při posledním měření sil loni v srpnu v Basileji. Nás může těšit obhajoba druhého místa a fakt, že se český ženský plážový fotbal stále více přibližuje nejlepšímu týmu Evropy a doufejme, že nebude trvat dlouho a získáme první body i v duelech se Švýcarskem.

Na úvod turnaje porazily naše hráčky Němky vysoko 8:4, a to i přes dosti nevydařený vstup do zápasu, když první třetinu prohrály 0:2. Zřejmě se na nich podepsal brzký inkasovaný gól, který vstřelila Mastmeierová po pár vteřinách hry. České hráčky poté míč příliš neposlouchal, při zakončení mířil míč jenom ne na branku, kombinace se nedařila a další okénka v obraně hasila vynikající brankářka Hedvika Vacíková, která svým spoluhráčkám držela naději na obrat.

Český tým nastartovala až Romana Mikysková, která zlomila střelecké prokletí v první minutě druhé třetiny. Do vedení se však dostala naše děvčata až v závěru zápasu, když divoký úsek mezi 21. až 23. minutou vyhrála 4:1. I když Jennifer Lüdicková na začátku posledního dějství potrestala nedůslednost české obrany a snížila na 4:5, tak si výběr Radka Votípky své vítězství pohlídal a porcí tří branek postupně navýšil se vedení až do konečného stavu 8:4.
Výsledky (hráno na 3 x 12 minut):

Česká republika – Německo 8:4 (0:2, 5:1, 3:1)
Branky: 13. Mikysková, 20. Navrátilová, 21. Jungová, 21. M. Žampová, 23. Navrátilová, 30. Jungová, 31. Matějková, 36. Matějková – 1. Mastmeier, 8. Lüdicke, 21. Lüdicke, 26. Lüdicke
ŽK: 30. Pilousková – 22. Göldner, 35. Lüdicke
SestavyČR: Hedvika Vacíková – Markéta Matějková, Aneta Jungová, Lucie Navrátilová, Veronika Pilousková, Zdeňka Žampová, Romana Mikysková, Sára Plzáková, Marcela Žampová. Trenéři: Radek Votípka a Pavel Tlustý.
Německo: Anne Wahl – Rebecca Gabriel, Maria Mastmeier, Vanessa Mercedes Göldner, Jennifer Lüdicke, Julia Waldhauer, Jette Wahl. Trenér: Martin Krause

Ani vstup do druhého sobotního zápasu nebyl pro české hráčky zcela ideální a musely neustále dotahovat vedení favorizovaných Švýcarek. Je třeba říci, že ženský plážový fotbal je na jiné úrovni než kdekoliv jinde v Evropě. Tamní hráčky hrají pravidelnou soutěž již po několik let a jejich národní tým přijel do Prahy v nejsilnější sestavě. V 17. minutě svítilo na ukazateli skóre vedení Švýcarek 5:2 a nevypadalo to v tu chvíli věru dobře.

České reprezentantky ale ukázaly neskutečnou touhu zápas zvrátit a před dosud největší diváckou návštěvou na zápas žen v plážáku na území ČR předvedly velký comeback do zápasu. Český tým svými bravurními zákroky navíc podpořila brankářka Vacíková, která byla vskutku excelentní.

Po dvou brankách Matějkové a jedné Mikyskové začaly naše hráčky dotahovat svou ztrátu a postupně snížily až na 5:6. Navíc to nebyly žádné ušmudlané, ale naopak nádherné střely, které se divákům musely líbit. České hráčky dostaly Švýcarky pod tlak i díky většímu počet standartek v závěru duelu, ale vyrovnání stále nepřicházelo. Naopak v závěrečném vabanku české obraně utekla Meyerová, která svým třetím gólem definitivně utla české naděje.

Česká republika – Švýcarsko 5:7 (2:3, 2:3, 1:1) 
Branky: 5. Jungová, 10. Jungová, 22. Matějková, 24. Mikysková, 28. Matějková – 3. vlastní M. Žampová, 5. Krysl, 12. Meyer, 15. Krysl, 17. Meyer, 23. Imhasly, 35. Meyer

SestavyČR: Hedvika Vacíková – Markéta Matějková, Aneta Jungová, Lucie Navrátilová, Veronika Pilousková, Zdeňka Žampová, Romana Mikysková, Sára Plzáková, Marcela Žampová. Trenéři Radek Votípka a Pavel Tlustý.

Švýcarsko: Susanne Stutz, Annina Eigenmann – Nicole Heer, Conny Hug, Sandra Mauere, Rahel Lattmann, Carmen Imhasly, Vanessa Meyer, Romana Bierfeldes, Eva Bachmann, Sandra Knopfel, Adrienne Krysl. Trenéři: Franziska Steinemann a Florian Strasser

Švýcarsko – Německo 5:2 (0:0, 1:1, 4:1)
branky: 15. Krysl, 31. Krysl, 32. Imhasly, 35. Imhasly, 36. Bierfeldes – 23. Gabriel, 32. Gabriel

Tabulka:

1. Švýcarsko 2 – 0 – 0 12:7 6 b.
2. Česká republika 1 – 0 – 1 13:11 3 b,.
3. Německo 0 – 0 – 2 6:13 0 b.

Fotogalerie z turnaje

Hodnocení turnaje pohledem reprezentačního trenéra Radka VotípkySkončený turnaj byl velkým přínosem pro náš tým, protože nemáme během sezony možnost odehrát příliš zápasů. Podle mého názoru holky odvedly velmi kvalitní výkon, jak v zápase proti Německu, tak i v boji o první místo proti Švýcarkám, které dosud vyhrály všechny své mezistátní zápasy. Téměř není co našim děvčatům vytknout, mám jen slova chvály. Je škoda, že jsme se Švýcarskem těsně padli, o vítězství jsme bojovali až do konce zápasu. Holky zaslouží můj obdiv. Doufám, že budou na tréninkách pracovat jako dosud. Náš tým má svou kvalitu. Jen mě mrzí, že některé fotbalové kluby nechtějí pouštět své hráčky do plážové reprezentace. Vždyť je to i pro ně čest, pokud mají holky v národním týmu.