Češky se držely s nejlepším týmem světa. Španělky rozhodly až v závěru

To by byl skalp! České reprezentantky v úvodním vystoupení na Superfinále Women´s Euro Beach Soccer League držely krok s nejlepším týmem světa ze Španělska. Dvakrát se povedlo svěřenkyním Zdeňka Slámy a Pavla Stejskala vyrovnat, ještě 64 vteřin před koncem ztrácel národní tým jen jeden gól. Nakonec přišla porážka 2:5 se vztyčenou hlavou. Výsledek každopádně znamená, že Češky už přišly o možnost postupu do semifinále.

Od úvodních minut bylo znát, že Španělky chtějí co nejrychleji rozhodnout. Proti skvěle organizované české obraně to šlo však těžce. První zákrok předvedla Aneta Jungová ve 3. minutě proti pokusu španělské kapitánky Andrei Mironové. Následná rána Adriany Manauové skončila nad brankou, nebezpečně pálila i Sara Rodríguezová.

Na závěr úvodního dějství přišla do branky i Gabriela Frolíková, která si ihned připsala výborný zákrok proti dalšímu zakončení Adriany Manauové. Proti bombě pod břevno z poloviny hřiště od gólmanky Laury Silventeové už ovšem byla krátká. Z rozehrávky vyslala dobrou střelu na branku Irena Martínková, ale autorka prvního gólu byla připravená.

Španělské vedení nicméně trvalo zhruba jen minutu a půl, i za české barvy se prosadila brankářka. Aneta Jungová vystřelila na branku tak nepříjemnou střelu, která před gólmankou změnila směr o písek tak šikovně, že míč skončil v síti.

Španělky si ovšem vzaly vedení znovu na svou stranu krátce poté.  Jessica Mirasová ještě pálila do tyče, půl minuty před sirénou se však do akrobatického pokusu položila Lorena Ruizová a krásným „angličanem“ vrátila vedení na stranu soupeřek.

Češkám se nicméně povedl vstup do druhé třetiny. Irena Martínková vystřelila ze středu hřiště a dezorientovaná španělská obrana zapomněla na Kateřinu Slavíkovou, která zcela osamocená pohodlně doklepla míč do branky. Druhé vyrovnání nicméně přineslo další tlak španělského týmu. Po nástřelu Adriany Manauové netrefila míč před odkrytou brankou Cristina Chavesová.

V 17. minutě se znovu blýskla Gabriela Frolíková.  Ránu Cristiny Chavesové z poloviny hřiště vytlačila na břevno a následně vytáhla úžasný zákrok proti dorážce Jessici Mirasové. V polovině zápasu už ale česká brankářka nedokázala zareagovat na další tvrdou střelu kapitánky Andrei Mironové. Hned vzápětí mohla vyrovnat Anna Ciznerová, po skvělém presinku ovšem nastřelila jen vyběhnutou brankářku.

Se svým pokusem neuspěla ani Kateřina Slavíková. Následovaly další šance na španělské straně: Gabriela Frolíková nadvakrát pokryla střelu Caroliny Portelové, Adriana Manauová pro změnu pálila mimo branku a v úplném závěru prostřední části hry promarnila obrovskou příležitost Andrea Mironová, která obešla českou brankářku, ale prázdnou branku nedokázala trefit.

V úvodu třetí třetiny se ve dvou šancích ocitla Cristina Chavesová. Její sólo výborně zastavila Aneta Jungová, teč hlavičkou po výhozu brankářky skončila zase mimo tři tyče. Přišly i šance na vyrovnání, Kateřina Slavíková pálila z pravé strany mimo branku a ve 30. minutě se k pokusu nůžkami dostala Michaela Čulová, španělská brankářka byla nicméně připravená.

Španělky chtěly definitivě rozhodnout, proti stála ale stále urputně bojující česká sestava. Nůžky Andrei Mironové zablokovala Anna Ciznerová, další pokus Sary Rodríguezová se také zastavil ještě před českou brankou. Tři minuty před koncem se ještě v dobré pozici ocitla Jana Červeňáková, z úhlu však nedokázala dostat míč do branky nebo najít volnou spoluhráčku.

V úplném závěru pak ještě přišly dva španělské góly. Andrea Mironová se prosadila po rychle rozehraném rohu, míč si ještě nešťastně srazila do vlastní branky Annika Macháčková. A pouhých 13 vteřin před koncem přidala ještě pátý gól Sara Rodríguezová, která se trefila k tyči z přímého kopu z poloviny hřiště.

České reprezentantky tak prohrály i čtvrtý duel základní části letošní Women´s Euro Beach Soccer League. V pátek se od 16:15 představí v posledním utkání základní fáze proti domácí Itálii. A už je jasné, že v sobotu je bude čekat duel o konečné páté místo, které jako poslední zaručuje postup na Evropské hry.

Česko – Španělsko 2:5 (1:2, 1:1, 0:2)

Branky: 11. Jungová, 14. Slavíková – 10. Silventeová, 12. Ruizová, 18. Mironová, 35. vlastní Macháčková, 36. Rodríguezová

Sestava Česka: Jungová, Frolíková – Martínková, Hrušková, Slavíková, Čulová – Folprechtová, Macháčková, Novotná, Červeňáková – Ciznerová (Ročovská)

Hodnocení trenéra Zdeňka Slámy: „I přes prohru jsem se zápasem moc spokojenej. Začínáme hrát s hráčkou v bráně, s Anetou (Jungovou). Bylo tam vidět obrovské zlepšení oproti Švédsku, kdy jsme takto hráli poprvé. Myslím si, že jsme na správné cestě. Jestli se ještě začneme vyvarovat drobných chyb, tak hodně potrápíme soupeřky jako Španělsko, Anglie a začneme vyhrávat.“