Češky nestačily na domácí Italky. V sobotu vyzvou o Evropské hry Anglii

Ani druhý zápas v Cagliari českým reprezentantkám nevyšel. V pátečním posledním utkání základní části letošní Women´s Euro Beach Soccer League padly s domácími Italkami 2:10. Už před začátkem zápasu tým trenérů Zdeňka Slámy a Pavla Stejskala věděl, že ho v sobotu čeká nejdůležitější zápas proti Anglii. Síly se tak rozprostřely na všechny hráčky v sestavě. „Bohužel se nám nepovedlo navázat na první zápas,“ litoval výsledku i výkonu trenér Zdeněk Sláma.

Českým reprezentantkám se nepovedl už samotný vstup do zápasu. Ve 2. minutě se v rozmezí 44 vteřin dvakrát prosadila hvězda italského týmu Maria Vecchioneová. Nejdříve vypálila z poloviny hřiště tak, že míč se o břevno odrazil přesně do branky. Ani na druhou ránu z dálky neměla česká brankářka Aneta Jungová nárok, jelikož střela zapadla přesně do vzdálenější šibenice.

Následně se mohl brzký italský náskok zkorigovat. Střelecký pokus Michaely Čulové skončil po teči na rohovém kopu a další povedená střela Anety Jungové přes celé hřiště skončila dobrým odskokem o písek, ale nad brankou. V 7. minutě si Maria Vecchioneová připsala také asistenci, když z rohu přihrála kapitánce Sandy Iannellaové, která ze vzduchu zvýšila už na 3:0 pro Itálii.

Vzápětí mohla Maria Vecchioneová zkompletovat hattrick, po faulu Ireny Martínkové ale nedokázala zakončit. Pokutový kop sice italská hráčka nezahrála ideálně, Gabriela Frolíková nicméně nedokázala míč vytěsnit mimo tři tyče. V závěru úvodní třetiny mohla snížit Annika Macháčková, sama před brankou ale ztroskotala na skvělém zákroku Angely Ruotolové.

Na úplném konci prvního dějství ještě Aneta Jungová ustála dvě situace. Melania Pisaová netrefila před brankou míč a ránu z poloviny hřiště od Francesci Maiorcaové pokryla česká kapitánka v brance. I tak se Italky ještě 25 vteřin před sirénou radovaly. Syria Pagiarinová našla z autu Veronicu Priviteraovou, která po otočce zařídila pátý gól.

Zkraje prostřední části hry mohla rovnou z rozehrávky snížit Michaela Čulová, italská brankářka Angela Ruotolová nicméně byla znovu připravená. Ve 14. minutě se po českém rohu do brejku dostala Giulia Olivieriová a i přes těsnou českou obranu dokázala dostat míč do sítě. Posléze předvedla úžasnou akci Anna Ciznerová, prvnímu reprezentačnímu gólu české hráčky ovšem zabránila teč soupeřky.

V polovině utkání se do dvou příležitostí dostala i Irena Martínková. Poprvé mířila nad branku, následně její pokus pokryla italská gólmanka. Ve 20. minutě přišel sedmý gól soupeřek, když si výhoz brankářky Angely Ruotolové před brankou našla hlavičkující kapitánka Sandy Iannellaová. Do konce druhé třetiny ke gólu nevedly ani střely Anniky Macháčkové a Anety Jungové.

Ve třetí třetině se dočkala gólu i Melania Pisaová, která předvedla parádní sólo po levé straně a její nástřel před branku si do sítě nešťastně srazila Martina Folprechtová. Následně se po další střele Anety Jungové dostala k dorážce Michaela Novotná, z úhlu však zamířila mimo tři tyče. Ve 28. minutě přidala svůj čtvrtý gól v utkání po kličce na střed a střele na zadní tyč Maria Vecchioneová.

Hned z rozehrávky přišla konečně i první česká radost. Irena Martínková nastřelila míč před branku, kde ho do sítě nasměrovala Jana Červeňáková. Gabriela Frolíková pak pokryla zakončení Debory Naticchioniové z pravé strany, na přímý kop z poloviny hřiště od Sandy Iannellaové už nicméně byla krátká. Definitivní podobu výsledku dala v 34. minutě Michaela Čulová, která se prosadila z přímého kopu.

České reprezentantky prohrály i druhý zápas na Superfinále Women´s Euro Beach Soccer League v Cagliari. V základní části skončily na 6. místě a v sobotu je čeká závěrečný duel tohoto roku proti Anglii. Nepůjde jen o konečné páté místo v letošním ročníku, ale také o postup na Evropské hry 2023!

Česko – Itálie 2:10 (0:5, 0:2, 2:3)

Branky: 28. Červeňáková, 34. Čulová – 2., 2., 8. a 28. Vecchioneová, 7., 20. a 31. Iannellaová, 12. Priviteraová, 14. Olivieriová, 27. Pisaová

Sestava Česka: Jungová, Frolíková – Martínková, Hrušková, Slavíková, Čulová – Folprechtová, Macháčková, Novotná, Červeňáková – Ciznerová, Ročovská

Hodnocení trenéra Zdeňka Slámy: „Ve druhém zápase se nám bohužel nepovedlo navázat na ten první. Bylo to právě naopak, Italky na nás vlétly a od začátku zápasu dominovaly. Ukázaly nám, jakou mají sílu a v čem my naopak zaostáváme. Strašně nás převyšovaly v síle a kontrole balonu. To prohrálo zápas.“