Co přinesl víkend v Dubaji: nejlepší hráči i plán na rok 2023

Plážový fotbal má za sebou jeden z nejdůležitějších víkendů v roce. Tradičně v Dubaji se odehrál turnaj Emirates Intercontinental Beach Soccer Cup za účasti špičkových mužských týmů, během kterého se uskutečnila řada dalších akcí. Předávaly se trofeje pro nejlepší hráče roku 2022 a zároveň proběhla konference s předběžným plánem na následující rok. Za Český svaz plážového fotbalu se události letos zúčastnili Daniel Přibyl a Jan Gruber.

V Dubaji už tradičně končí sezona plážového fotbalu. Tento týden se sice ještě hraje v Saúdské Arábii turnaj NEOM Beach Games, ceny pro nejlepší hráče roku už jsou ale rozdány. V pátek si nejcennější trofeje na galavečeru Beach Soccer Stars odnesli Be Martins z Portugalska a Adriele Rochaová z Brazílie.

Do širšího výběru nejlepších hráčů se poprvé v historii dostal také český zástupce. Mezi hráčkami bojovala v anketě opora české reprezentace Martina Folprechtová. Cen se v Dubaji udělovalo mnohem více, zde je přehled všech vítězů:

Nejlepší hráč: Be Martins (Portugalsko)
Nejlepší hráčka: Adriele Rochaová (Brazílie)
Nejlepší trenér: Angelo Schirinzi (Švýcarsko)
Nejlepší brankář: Eliott Mounoud (Švýcarsko)
Nejlepší mladý hráč: Luca Bertacca (Itálie)
Gól roku: Chiky (Španělsko) na Mundialitu proti Portugalsku
Nejlepší akce roku: El Salvador Beach Soccer Cup
All-Star tým: Eliott Mounoud (Švýcarsko) – Ozu Moreira (Japonsko), Noel Ott (Švýcarsko), Be Martins (Portugalsko), Chiky (Španělsko)
Legenda plážového fotbalu: Madjer (Portugalsko)

Ze čtvrtého triumfu na turnaji Emirates Intercontinental Beach Soccer Cup v historii se radovala íránská reprezentace. Asijský tým ve finále zdolal Brazílii 2:1. Z bronzu se radovali hráči z Paraguaye, kteří v utkání o třetí místo porazili domácí Spojené arabské emiráty 4:1.

MVP turnaje: Amir Akbari (Írán)
Nejlepší brankář: Hamid (Írán)
Nejlepší střelec: Carlos Carballo (Paraguay) – 8 gólů

Konečné pořadí 11. ročníku Emirates Intercontinental Beach Soccer Cup:
1. Írán
2. Brazílie
3. Paraguay
4. Spojené arabské emiráty
5. Japonsko
6. USA
7. Španělsko
8. Saúdská Arábie

Během víkendu se v sídle Dubajské sportovní rady uskutečnila také konference k příští sezoně v plážovém fotbale. V roce 2023 je hlavní událostí roku z pohledu BSWW samozřejmě mistrovství světa. Během roku se tedy uskuteční i kvalifikace, které se zúčastní i česká reprezentace pod vedením trenéra Martina Bočka.

Kromě pravidelných akcí (Euro Winners Cup, Euro Beach Soccer League či Intercontinental Cupu) se uskuteční také ANOC World Beach Games na indonéském ostrově Bali a plážový fotbal bude součástí také Evropských her v polském Krakowě. Členové národních federací byli na konferenci seznámeni také s předběžným kalendářem na nadcházející sezonu.