Debut v národním týmu? Reprezentovat Česko je největší čest, říká Marek Matyáš Ďuriník

Má za sebou velký zážitek. Mladý brankář MAREK MATYÁŠ ĎURINÍK si v srpnu odbyl debut v seniorské reprezentaci. Naskočil do dvou přípravných duelů proti Rakousku, pokaždé dostal příležitost na jednu třetinu. V prvním zápase neinkasoval, ve druhém lovil míč ze sítě dvakrát. Celkově ale s jeho výkonem panovala velká spokojenost. „Díky bohu se mi to celkem vyvedlo,“ povídal pro náš web.

S plážovým fotbalem začal loni. V loňské Fortuna Beach Soccer League nastupoval za Duklu Praha, letos se přesunul mezi tři tyče reprezentační dvacítky. A jelikož předváděl velmi dobré výkony, na Final Four si ho do týmu vybrali BS Villagers Uherské Hradiště. Odchytal vítězné semifinále i nakonec trpké finále, ve kterém „Vesničani“ padli až po prodloužení se Slavií.

Teď si odbyl i reprezentační debut. „V prvním zápase byla nervozita stoprocentně, ale ne taková jako u Final Four. Tam jsem byl teda víc nervózní. Ve druhém zápase už to bylo více v klidu, samozřejmě tam pořád nějaká byla, ale rozhodně už menší než v tom prvním,“ začal porovnání pocitů před bitvami o český titul a premiérou v reprezentačním týmu.

A s vysvětlením pokračoval. „Na Final Four bylo více lidí, bylo to v televizi… Byl jsem vybraný v Uherském Hradišti, takže díky klukům, že mě vybrali. Měl jsem nějaké očekávání, tak jsem se je snažil naplnit. Byli tady i nějací kamarádi, tak jsem byl takovej víc nervózní z toho, že se z toho může něco stát, že mě tady někdo seřve nebo tak,“ přidal se smíchem.

Proti Rakousku si vedl znamenitě. Do prvního duelu naskočil na druhou třetinu, před kterou Češi překvapivě prohrávali už 0:4. Za „svých“ dvanáct minut neinkasoval. „Šel jsem do toho tak, že i kdybych udělal chybu, tak by se vlastně asi nic nestalo. Myslím, že to bylo v klidu,“ povídal.

„V prvním zápase jsem v té třetině nedostal ani gól, ve druhém zápase už jsem dostal dva, ale myslím si, že výhozy byly lepší, padly z toho i nějaké góly,“ těšilo 20letého gólmana. „Díky klukům, že mě podporovali, tak jsem se cítil dobře. Ani jsem necítil takový tlak. Možná sám od sebe jsem si ho dělal, ale kluci mi s tím pomohli. Doufám, že to bylo v pohodě.“

V pohodě to bylo, slova chvály si mohl vyslechnout i od hlavního trenéra Martina Bočka: „Chtěl bych vyzvednout hlavně Ďuriho, protože to byly první dva jeho zápasy za áčko. V sobotu to bylo jediné pozitivum na zápase, fakt chytal výborně, dobře to vyhazoval. S ním panuje obrovská spokojenost.“

„Ale samozřejmě jsem nebyl úplně nejlepší,“ ujistil nadějný brankář.

Plážový fotbal ho obrovsky chytil. „Baví mě to moc,“ hned potvrdil. Z aktuální reprezentační dvacítky, která se letos představila i ve Fortuna Beach Soccer League, se jako první dostal i do seniorského národního týmu. „Upřímně moc nechápu, že kluci, co tady byli, se na to vykašlali, že toho nechali. Protože reprezentovat Česko v jakémkoliv sportu je největší čest, kterou může člověk mít,“ zmínil Marek Matyáš Ďuriník.

„Takže si myslím, že by u toho ti mladí kluci, co tady teď jsou, měli zůstat. Musí chvilku počkat, než se to naučí. Já to také samozřejmě ještě neumím, ale rozhodně mi to jde lépe, než úplně na začátku. Musí vytrvat a pak to prostě přijde,“ pokračoval 193 centimetrů vysoký gólman s apelem na jeho vrstevníky.

Marek Matyáš Ďuriník si pochvaluje také specializované tréninky s koučem brankářů Tomášem Věnečkem. „Samozřejmě je super, že máme gólmanského trenéra, který tady předtím nebyl. Pan Věneček je úplně výbornej, má neskutečný přístup, hrozně nás podporuje. Tréninky jsou super, cítím, že se zlepšuju, jsou tam super cvičení. I ostatní kluci si toho váží, komunikuje s námi a je velkou oporou,“ dodal na závěr povídání.