Skupina v Algheru? Anglie je neznámá, Slovakům chceme dát világoš, říkají reprezentanti

Litva, Anglie a Slovensko. Tak vypadají soupeři české reprezentace mužů na Euro Beach Soccer League v italském Algheru, které se bude hrát od 20. do 24. září. Jak reprezentanti hodnotí skupinu? Na nedělním tréninkovém kempu jsme je vyzpovídali. „Je to těžší skupina, ale zase když se dostaneme do druhého místa, tak to finále už je na dosah. Má to svoje pro i proti. Jako vždycky si jedeme pro postup,“ hlásí Filip Vyhnal.

Češi vstoupí do turnaje EBSL ve středu 20. září. Od 11:30 je čeká zápas s Litvou, zřejmě nejtěžším protivníkem ve skupině. Národní tým má s pobaltskou zemí čerstvou zkušenost, v červencové kvalifikaci na mistrovství světa v Baku padl tým trenéra Martina Bočka 2:3. Kvůli prohře se pak nepodíval do hlavní fáze.

Češi tak mají Litevcům co vracet. „Věřím, že jim tuhle prohru vrátíme. Podle mě půjde o nejtěžšího soupeře ve skupině. Měli bychom ji to vrátit a porazit je,“ hledí dopředu Michal Folejtar.

Filip Vyhnal, jehož přes léto trápilo zranění nohy, se kvalifikace nezúčastnil. „Nikdy jsem proti nim nehrál. Viděl jsem je na videu, jak s nimi kluci hráli v Ázerbájdžánu. Jevili se mi jako urostlí kluci, co to moc nehrají vzduchem, ale hrnou to po zemi. Rvou se o každý míč, rychle to vyhazují. Tím, že jsou velcí a silní, tak to před bránou soupeře urvou silou,“ podal svůj pohled.

Anglie se v posledních letech moc akcí neúčastní, a tak je jejich aktuální forma trochu neznámou. „Clarke, Day, Temple…“ vyjmenuje Filip Vyhnal na první dobrou ústřední postavy týmu. „Kolem těchto kluků asi budou hrát mladší. Pamatuji si, že měli gólmany, kteří vždycky uměli nohama. Ale taky asi jak nehrají, tak ostatní, kromě těch tří hráčů, nemají moc zkušeností.“

Tým z Britských ostrovů každopádně znamená velký otazník. „Pro mě dost neznámá,“ potvrzuje i Michal Folejtar. „Dlouho jsem je neviděl na žádné akci, naposledy někdy v Catanii (EBSL v roce 2019), co si pamatuju, jsme s nimi vyhráli 3:1. Docela bojovné utkání, mají tam toho Clarkea, zrzavého leváka, ten je zkušenej a šikovnej, bude potřeba si ho pohlídat. Jinak si myslím, že bychom ten tým měli porazit. Ale uvidíme, v jakém přijedou složení. Dlouho jsme je neviděli, takže těžko hodnotit, jak budou vypadat. Věřím, že jsme schopní je porazit,“ dodává univerzál z Bohemians.

A na závěr skupiny přijde pikantní duel proti Slovensku. Půjde vůbec o první vzájemný střet na poli Euro Beach Soccer League v historii. „Pro nás to bude nejzajímavější zápas. Všichni se na to těšíme, chceme jim dát világoš,“ říká s úsměvem Filip Vyhnal.

„Derby…“ usměje se nejdřív Michal Folejtar. „Ani nevím, kdy jsme naposledy hráli se Slovenskem. Kdysi to bývalo dost zápasů, měli jsme přáteláky. Porazit Slovensko by pro nás měla být povinnost. Pokud chceme vůbec uspět, tak tenhle zápas beru tak, že bychom měli vyhrát a neřešit soupeře. Měli bychom je porazit.“

Do semifinále postoupí ze skupiny dva týmy, celky na třetím a čtvrtém místě čekají souboje o konečné 5. až 8. místo. Ve druhé skupině se nachází Norsko, Gruzie, Švédsko a Malta. Postup do divize A si zajistí oba finalisté. A Češi vyrazí do Alghera s jasným cílem!

„Myslím si, že naše skupina je těžší. Věřím, že když postoupíme do semifinále, tak šance bude velká. Jelikož v té druhé skupině jsou týmy, které bychom měli porazit. Když uspějeme v naší skupině, tak ta cesta už by pak mohla být lepší. Tím nechci říct, že to je hotový, ale věřím, že když uděláme ve skupině první nebo druhý flek, tak to doklepeme a postoupíme,“ věří Michal Folejtar.