Euro Winners Cup: Kdo proti klokanům?

beach soccer

V dnešním článku přinášíme menší ohlédnutí za letošním děním v zahraničních ligách. Další ročník turnaje Euro Winners Cupnás čeká až za téměř půl roku, ale není od věci si připomenout, kdo se stal mistrem v předních evropských soutěžích. Největší pozornost k sobě poutají zejména tři ligy, které svou úrovní předčí ty ostatní.

Ruská liga: Favority zaskočil Rotor Volgograd

Jednou z nich je bohatá ruská liga, kterou kromě domácích hvězd, hraje téměř kompletní národní tým Brazílie nebo ikony Madjer, Stankovic a Belchior. Mistrovský titul si v díky skvěle zvládnutému play-off odnáší Rotor Volgograd, který v rozhodujícím zápase finálové série porazil Kristall Petrohrad, obhájce titulu z roku 2013.

Vynikající výkony v jeho dresu podávali především brazilští legionáři Mauricinho, Gil a Lucao , které svou střeleckou potencí skvěle doplňoval Dmitrij Shishin. Zda však ruský bohatýr v klubu zůstane i v příští sezoně je s velkým otazníkem. Šéf klubu Kormilitsyn nedávno uvedl, že jeho setrvání dává šanci 50 %. Největší zájem o něj má právě Kristall Petrohrad.

Italská liga: Přemožitel klokanů skončil na druhé příčce

Neměli k tomu hráči Bohemians 1905 daleko, aby v osmifinále Euro Winners Cupu vyřadili italského mistra – Milano BS. Italský velkoklub potvrdil své kvality i letošním ročníku Serie A, když po protrápené základní části skvěle zvládl play-off. V něm dokráčel až do finále, které fantasticky rozehrál a vedl v něm již 3:0, ale hráči Sambenedettese se nevzdali a po heroickém výkonu finále otočili na 4:3 a vybojovali historicky první ligový titul.

Pod úspěch Samb se podepsali i portugalský útočník Bruno Novo, opory italského národního týmu Giuseppe Soria, Michele Leghissa, Franco Palma nebo brazilský univerzál Juninho. Klub, který ještě dva roky zpět patřil do průměru ligy, tak nyní sklízí ovoce své přestupové politiky z posledních sezon, kdy se mu podařilo do svého kádru zlákat uvedené posily.

Švýcarská liga: Nadvláda Zürichu a Bernu pokračuje

Poslední tři sezony tamní ligy se nesou v duchu dominance GC Zürich a Sable Dancers Bern. A až na ojedinělá škobrtnutí se dá říci, že jejich dominance je rok od roku jasnější. Již v základní části odskočily zbytku ligy o osm (respektive devět) bodů a v tříkolovém play-off se zapotily až v semifinále.Ve vzájemném finále byl nakonec v poměru 7:5 úspěšnější Bern, jehož osu základní sestavy tvoří mix reprezentačních hráčů Švýcarska a Tahiti.

Kdo soutěž navštívil, rozhodně nelitoval. Alespoň na jeden zápas se v ní přestavili krom domácích borců i řada zahraničních akvizic. Například Francouz Anthony Barbotti (Bienne Hatchets), Italové Simone Marinai, Dario Ramacciotti (oba GC Zürich), Mateo Marrucci (Bern), Tunisan Nassim El Hadaoui (Xamax), Maďaři Laszlo Berkes a Peter Ábel (Emmen), německý univerzál Marcos Dos Santos a Dominic McDougall (oba BSC Chargers Baselland) z Tobaga.

Přehled mistrů vybraných národních lig

Belgie – BS Zeeland
Bělorusko – Bate Borisov
Česká republika  – BS Bohemians 1905
Estonsko – Peugeot
Francie – Marseille 12ème
Itálie – Sambenedettese
Izrael – Maccabi „Doron Motors“ Netanya
Maďarsko – Goldwin Pluss
Německo – BST Chemnitz
Nizozemsko – BS Rotterdam
Polsko – KP Lódž
Portugalsko – SC Braga
Rusko – Rotor Volgograd
Řecko – Mani Beach Soccer
Slovensko – Koba Senec
Španělsko – CD Murcia
Švýcarsko – BSC Sable Dancers Bern