Evropa zná účastníky MS v Moskvě: Portugalsko, Španělsko, Ukrajina a Bělorusko

Je hotovo! V portugalském Nazaré se v pátek 25. června rozhodlo o evropských účastnících mistrovství světa, které se ve druhé polovině srpna koná v Moskvě. Roli jasného favorita na postup potvrdil na domácím území obhájce zlata z Portugalska, na šampionátu se představí také Španělsko, Bělorusko a Ukrajina. Naopak trochu překvapivě se letošní MS obejde bez Itálie či Švýcarska.

V Nazaré tento týden pokračuje evropská kvalifikace na mistrovství světa. Česká reprezentace svůj boj nezvládla už v předkolové skupině, ve které porazila Moldavsko 4:3 na penalty a prohrála s Norskem 1:2 na penalty. Mezi elitní šestnáctku se tým trenéra Martina Dlouhého nedostal.

Od pondělí do středy se hrály skupiny hlavní fáze kvalifikace. Z 16 týmů postoupila polovina do čtvrtfinále, ve kterých se v pátek odehrály přímé souboje o čtyři vstupenky na šampionát. Páté místo z Evropy zabralo už dávno pořadatelské Rusko.

Jako první mohli slavit Bělorusové, kteří si celkem snadno poradili s Německem 5:1. Tým z východní Evropy v srpnu naváže na svou premiérovou účast na nejlepším turnaji světa z roku 2019, kdy v Paraguaji vypadl už ve skupině.

Velkou bitvu o postup pak svedla Ukrajina s favoritem ze Švýcarska. Tým helvétského kříže musel celý zápas dotahovat, ale nakonec se mu při tlaku ve třetí třetině nepodařilo ani srovnat. Čtvrtou účast na MS v historii tak vybojovali Ukrajinci, kteří se na turnaji představili naposledy v roce 2013. Švýcaři naopak budou od stejného roku poprvé chybět.

Ještě větší bitvu o postup svedli v nejtěsnějším čtvrtfinále Itálie a Španělsko. Finalista posledního MS z Itálie držel od začátku zápasu vedení, Španělé ale dokázali v poslední třetině vyrovnat na 4:4 a v prodloužení rozhodl o jejich postupu Chiky. Španělsko i s hvězdným Llorencem Gómezem, který v utkání viděl červenou kartu, se může těšit na první účast na MS po šesti letech.

V posledním večerním duelu si domácí Portugalci lehce poradili s Ázerbájdžánem 6:1 a jako obhájce zlata zpřed dvou let si rovněž zajistili účast na světovém šampionátu.

Program v Nazaré pokračuje i v sobotu a v neděli, kdy se hrají ještě semifinále, finále a zápas o 3. místo. Bojovat se bude i v malém play off o celkové 5. – 8. místo.

16. Kazachstán

Mistrovství světa zná už 13 jistých účastníků z celkových 16. O poslední tři volná místa se od soboty bude hrát v jihoamerické kvalifikaci. Mezi největší favority patří domácí Brazílie a Uruguay, jasno bude v neděli 4. července.