SHRNUTÍ z Nazaré: výsledky, sestavy i hodnocení trenérů

České reprezentační výběry mají za sebou první letošní akci. Muži i ženy mohli po dlouhé době změřit síly v rámci mezinárodní konfrontace. V portugalském Nazaré se ve druhé polovině června konalo hned několik akcí: muži hráli kvalifikaci na mistrovství světa a elitní výběry zároveň bojovaly v EBSL, ženy si pak zahrály svou verzi Evropské ligy. Bohužel, českým národním týmům se příliš nedařilo…

MUŽI

Mužská reprezentace vyrážela do Nazaré s jasným cílem: postoupit z předkola do hlavní fáze kvalifikace na MS. Svěřenci trenéra Martina Dlouhého začali výhrou po penaltách nad Moldavskem. I přes jeden získaný bod nicméně po utkání nepanovala příliš velká spokojenost.

Následná výhra Norska nad Moldavskem znamenala, že Češi musí ve druhém utkání nutně vyhrát alespoň za dva body. A to se bohužel nepovedlo. Skvělý vstup do utkání, ze kterého pramenila vedoucí branka Lukáše Trampoty, srazila chyba v závěru první třetiny. Norové vyrovnali a až do konce utkání už se skóre neměnilo.

I druhé utkání došlo do penaltového rozstřelu, ve kterém tentokrát byl úspěšnější severský soupeř. Do hlavní fáze kvalifikace na mistrovství světa se dostali Norové.

čtvrtek 17. června, 14:00
ČR – Moldavsko 4:3 po penaltách (2:0, 0:2, 1:1 – 0:0 – 4:3)
Branky:
Körtvélyeši, Huráb, Valeš, rozh. pen. Pekárek – Negara, Istrati, Cojocari
Sestava ČR: Malina (Bártl) – Folejtar, Vyhnal, Körtvélyeši, Huráb – Pekárek, Andrle, Trampota, Valeš – Jeřábek, Klíma.

sobota 19. června, 14:00
ČR – Norsko 1:2 po penaltách (1:1, 0:0, 0:0 – 0:0 – 3:5)
Branky:
Trampota – Gaare
Sestava ČR: Bártl (Malina) – Pekárek, Jeřábek, Trampota, Valeš – Folejtar, Vyhnal, Körtvélyeši, Huráb – Klíma, Andrle.

Hodnocení trenéra Martina Dlouhého: „Kvalifikaci o postup na MS hodnotím hodně záporně. Náš cíl byl postoupit do hlavní části a odehrát co nejvíce kvalitních utkání. Opak byl však pravdou. Odehráli jsme jen dvě utkání, z toho první zápas byl z naší strany velmi nepovedený. Ve druhém zápase s Norskem bylo vidět jisté zlepšení, nicméně náš výkon nebyl podpořen brankami. V zápase jsme udělali jednu chybu, ze které nás soupeř potrestal. Naše neproměňování vyložených šancí nás poslalo po druhém zápase domů. Přesto, že jsme ani jeden zápas v základní hrací době neprohráli, na postup to nestačilo. Soupeře na takovéto úrovni musíme porážet.“

ŽENY

Ženská reprezentace se v Nazaré představila v rámci Women´s Euro Beach Soccer League. Mezi sedmičkou evropských týmů obsadila konečné 6. místo. Už v základní skupině neměly holky pod vedením trenéra Zdeňka Slámy jednoduchý úkol: čekaly je dva ze tří nejlepších týmů světa podle žebříčku – Rusko a Anglie.

Češky na úvod prohrály proti Rusku 1:4. O jediný gól se postarala Míša Jablončíková, která parádním volejem snižovala na startu třetí třetiny na 1:2. Jak se později ukázalo, šlo o jediný český gól ze tří utkání na turnaji. Ve druhém duelu ve skupině totiž holky padly s Anglií 0:5.

Po třetím místě ve skupině čekal na české reprezentantky ještě zápas o konečné 5. místo. V něm se postavily Ukrajinkám, které ve druhé skupině obsadily rovněž třetí místo. Ani v tomto utkání se bohužel holky nedokázaly prosadit a prohrály 0:2. Na WEBSL tak obsadily konečné 6. místo.

čtvrtek 17. června, 10:00
ČR – Rusko 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)
Branky:
Jablončíková – Škvaraová, Gorškovová, Zajcevová, Černiakovová
Sestava ČR: Sladká (Frolíková) – Folprechtová, Hrušková, Matějková, Jablončíková – Slavíková, Pomijová, Dlouhá, Pýchová.

pátek 18. června, 10:00
ČR – Anglie 0:5 (0:2, 0:1, 0:2)
Branky:
Martinová, Clarková, Hillierová, Kempsonová, Shortová
Sestava ČR: Sladká (Frolíková) – Folprechtová, Hrušková, Matějková, Jablončíková – Slavíková, Pomijová, Dlouhá, Pýchová.

neděle 20. června, 10:30
ČR – Ukrajina 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
Branky:
Tychonovová, Klipačenková
Sestava ČR: Sladká, Frolíková – Folprechtová, Hrušková, Matějková, Jablončíková – Slavíková, Pomijová, Dlouhá, Pýchová.

Hodnocení trenéra Zdeňka Slámy: „Nevím, jak začít… Na jednu stranu jsem zklamaný, myslím si, že jsme aspoň na jednu výhru měli. Ale zase byla dlouhá pauza a trénovali jsme krátce. Něco jsme si připravili a týden před turnajem jsme zjistili, že jsou nová pravidla a museli jsme taktiku trochu upravit. Zápasy nám ukázaly, kde je naše slabina. Do obrany jsem byl spokojený, hlavně proti Ukrajinkám. Nasazení také holkám nemůžu vytknout. Ale dopředu musíme potrénovat. Přihrávky a střela, chce to více klidu na balónu. Holky potřebují více herní praxe. Myslím si, že máme dobrý tým a až holky naberou trochu zkušeností, tak věřím, že začneme vyhrávat.“