Evropská liga: Češi zlomili ázerbájdžánské prokletí

Český tým zvládl i své druhé vystoupení na turnaji a porazil Ázerbájdžán 5:4 v prodloužení. První třetina českému výběru tolik nevyšla a prohrál ji 0:2, ale své manko postupně stahoval a v poslední třetině se poprvé ujal vedení po gólu kapitána Chalupy. O to však brzy přišel a tak oba týmy čekalo tříminutové prodloužení. V něm si střelil Nazarov vlastní gól po rohu Tošovského, na což soupeř nenašel odpověď. Hattrickem se na výhře podílel i útočník Michal Salák, který však zápas kvůli ČK nedohrál. Zítra čeká český tým od 10:15 duel proti Rumunsku.

Skóre zápasu se poprvé měnilo ve 3. minutě. V ní sice český tým nejdříve ustál hodně nebezpečný závar, při kterém musel Hájek nadvakrát zasahovat, jenže vzápětí musel český brankář poprvé na turnaji vytahovat míč ze sítě, když jej překonal Nazarov dobře mířenou střelou ze střední vzdálenosti – 0:1.

V čase 8:00 se měnil stav podruhé. Allahguliyev a O. Mammadov předvedli rychlou kombinaci, kterou zakončil přízemní střelou prvně uvedený hráč – 0:2.

Do druhé třetiny naskočil český tým s jednou změnou v sestavě, do branky se postavil Patrik Malina.

První česká radost propukla v 16. minutě. Malina vyhodil míč mezi dvojici Ázerbájdžánců.  Jiří Baran o něj však postoupil úspěšný souboj a vybojoval jej pro Michala Saláka. Ten si nejdříve odstavil Zeynalova, zpracoval si míč, který poslal přesně ke vzdálenější tyči – 1:2.

V 21. minutě stálo při českém týmu štěstí. Shirinbayov zády k brance hlavičkoval pouze do břevna.

Ve 22. minutě bylo vyrovnáno. Dlouhý aut Tomáše Hurába doputoval až k zadní tyči, kde jej pohodlně uklidil do sítě Michal Salák, kterého neuhlídal Nazarov – 2:2.

Bohužel vedení český tým dlouho neudržel. V následující minutě po faulu Martina Chalupy kopal Aliyev penaltu, kterou střelou k pravé tyči s přehledem proměnil – 2:3.

V 26. minutě měl český tým výhodu autového vhazování. K němu se postavil Tomáš Huráb a již podruhé s gólovou tečkou našel Michala Saláka, který střelou do horní poloviny branky potřetí rozvlnil síť. I tentokrát byl na českého útočníka jeho strážce Nazarov krátký – 3:3.

Ve 32. minutě Rufat Mammadov fauloval za červenou kartu Chalupu, český kapitán tak dostal výhodu přímého kopu na útočné polovině. A svou příležitost proměnil suverénně, div jeho tvrdá střela neroztrhla síť. Češi se tak poprvé ujali vedení – 4:3.

Jenže mělo až příliš krátkou životnost. Allahguliyev unikl po levé lajně, obhodil ležícího Malinu a míč už mířil do brány, v tom mu však zabránil padající Michal Salák, který se však míče dotkl rukou a autor hattricku musel předčasně do sprch. K penaltě se postavil Allahguliyev, který nedal Malinovi šanci.

V 35. minutě měl příležitost rozhodnout zápas z přímého kopu na útočné polovině Martin Chalupa, jeho pokus šel ale tentokrát vysoko nad.

A tak na řadu přišlo tříminutové prodloužení. Jeho rozuzlení přišlo již v jeho první minutě. Pokus Barana tečoval Bakshaliyev na roh. Ten rozehrál Jakub Tošovský na přední tyč, kde si ho do vlastní sítě srazil Amid Nazarov.

Čeští hráči tak mohli začít slavit historicky první vítězství nad Ázerbájdžánem při 6. vzájemném zápase, které zlepšilo jejich výchozí postavení před závěrečným kolem zápasů jejich základní skupiny.

Ve druhém utkání naší skupiny porazili Turci Rumuny 4:3 až po penaltách. O postupu z prvního se tak rozhodne mezi naším výběrem a Rumunskem, se kterým se střetne zítra od 10:30. Bohužel se v něm bude muset obejít bez svého nejlepšího střelce. Pokud Češi vyhrají nebo neprohrají v základní hrací době, postoupí do finále baráže.

Česká republika – Ázerbájdžán 5:4 (0:2, 2:1, 2:1 – 1:0)
branky: 16. Salák (Baran), 22. Salák (Huráb), 26. Salák (Huráb), 32. Chalupa (př. kop), 37. Nazarov (vlastní) – 3. Nazarov, 8. Allahguliyev, 23. Aliyev (pen.), 32. Allahguliyev (pen.)

ŽK: 22. Vyhnal, 23. Chalupa, 23. Tošovský, 33. Radosta – 9. Aliyev, 35. Ismaylov, 36. O. Mammadov
ČK: 32. R. Mammadov – 32. Salák

Sestava: Hájek (13. Malina) – Chalupa, Salák, Huráb, Tošovský, Radosta, Vyhnal, Baran, Mižár