Evropská liga: Rusové a Švýcaři po roce opět ve finále, Francie sestupuje, Češi měli volno

Superfinále

padding-bottom: 1em; float: right; margin-left: 1em; Ve finále Evropské ligy se opět, tak jako před rokem, potkají výběry Švýcarska Ruska, které si ve svých skupinách počínaly velmi suverénně a své zápasy vyhrály velkým brankovým rozdílem. V sobotním programu nejdříve převálcovalo Švýcarsko Portugalce 7:3, když se Portugalcům podařilo vstřelit první gól až ve 28. minutě za stavu 5:0. Portugalsko tak v letošním ročníku Evropské ligy dosáhne nejhoršího umístění od založení této soutěže. Dosud skončila nejhůře na třetím místě! Letos skončí v případě nedělní výhry v lepším případě až páté. O hodinu později se radovali i Rusové, kteří si šli pro vítězství nad Polskem od úvodních minut zápasu. Už po necelých pěti minutách vedli Rusové 3:0. Až za stavu 5:0, když do konce zápasu zbývalo šest minut, se podařilo Polsku poprvé na turnaji vstřelit gól, ale na obrat už bylo pozdě. Rusové dokráčeli k výhře 6:3 a mohou se těšit na finále, ve kterém se pokusí o třetí titul v Evropské lize (2009, 2011). Po nádherných kombinacích celého týmu se prosazoval zejména Dmitrij Shishin, který si hattrickem upevnil své vedení v čele tabulky střelců. Švýcaři tak budou mít šanci oplatit Rusům loňskou finálovou porážku 4:6 z Moskvy 4:6. Navíc právě Rusové vystavili Švýcarům stopku v osmifinále kvalifikace p postup na MS 2013. Pro Švýcary by to byl historický úspěch, dosud je jejich maximem loňské druhé místo. O třetí příčku si spolu zahrají týmy Itálie a Rumunska, o tu pátou pak Portugalci s Poláky.

Výsledky:
Skupina A: Rusko – Polsko 6:3 (3:0, 1:0, 2:3)
branky: 1-0: Eremeev, min. 9 (1); 2-0: Shishin, min. 8 (1); 3-0: Shishin, min. 7 (1); 4-0: Shishin, min. 5 (2); 5-0: Krash, min. 8 (3); 5-1: Baran, min. 6 (3); 5-2: Widziki, min. 3 (3); 6-2: Eremeev, min. 2 (3); 6-3: Ziober, min. 0 (3);

Poř. Tým V Vp Pp P Skóre Body
1. Rusko 2 0 0 0 13:6 6
2. Itálie 1 0 0 1 9:7 3
3. Polsko 0 0 0 2 3:12 0

Skupina B: Švýcarsko – Portugalsko 7:3 (3:0, 1:0, 3:3)
branky: 1-0: K. Jäggy, min. 7 (1); 2-0: Borer, min. 4 (1); 3-0: Stankovic, min. 1 (1); 4-0: Borer, min. 7 (2); 5-0: Stankovic, min. 9 (3); 5-1: Santos, min. 7 (3); 6-1: M. Jäggy, min. 2 (3); 6-2: Coimbra, min. 2 (3); 7-2: Spaccarotella, min. 0 (3); 7-3: Madjer, min. 0 (3)

1. Švýcarsko 2 0 0 0 14:5 6
2. Rumunsko 1 0 0 1 7:11 3
3. Portugalsko 0 0 0 2 7:12 0

Promotion Final

Fotbalisté Francie opět sestupují z elitní divize A do divize B. Mezi smetánkou evropského plážového fotbalu se tak udrželi pouze jeden rok. O jejím sestupu rozhodla dnešní porážka 2:6 s Ukrajinou. Ta se vedení ujala už v 6. minutě brankou Riabchuka a svůj náskok se jí dařilo průběžně navyšovat. K tomu dopomohl zejména svou střeleckou produktivitou Oleg Zborovskyi, autor čtyř branek. I díky němu tak bylo po dvou třetinách skóre 4:1. Ta závěrečná se dohrávala za nepříjemného deštivého a chladného počasí, i tak ale bylo na hřišti pořádně horko. Rozhodčí totiž museli řešit několik potyček na hřišti. Ta nejdramatičtější propukla necelé tři minuty před koncem, kdy na hřiště vtrhli snad všichni hráči obou týmů včetně francouzského trenéra, který byl za své hlasité protesty vykázán na tribunu. Karetně byli potrestáni i francouzský brankář Robin Gasset, který obdržel červenou kartu, a Alexander Korniychuk, ten viděl od rozhodčího žlutou.
Nizozemský tým potřeboval k postupu z prvního místa porazit Němce alespoň o tři góly, naopak těm k prvenství ve skupině stačilo dovést zápas do prodloužení. Vývoj utkání připomínal přetahovanou, ve které opakovaně narůstalo vedení Holanďanů na rozdíl o dvě branky, ale Němci dokázali několikrát najít odpověď a dotáhnout se na dostřel jedné branky k vytoužené remíze. Nakonec se však ani jeden z týmů potřebného výsledku nedočkal, a tak skupinu vyhrálo Bělorusko. Když se dva perou, třetí se občas směje. Německo nakonec ve skupině obsadilo třetí místo a bude tak nedělním soupeřem českého týmu v souboji o 12. místo v celkové klasifikaci Evropské ligy. Sestupující Francii nahradí v divizi A vítěz zápasu Bělorusko – Ukrajina.

Výsledky:
Skupina B: Francie -Ukrajina 2:6 (0:2, 1:2, 1:2)
branky: 0-1: Riabchuk, min. 6 (1); 0-2: Zborovskiy, min. 2 (1); 0-3: Korniichuk, min. 8 (2); 1-3: Pagis, min. 6 (2); 1-4: Zborovskiy, min. 4 (2); 1-5: Zborovskiy, min. 3 (3); 2-5: Pagis, min. 2 (2); 2-6: Zborovskiy, min. 1 (3)

1. Ukrajina 2 0 0 0 8:3 6
2. Francie 1 0 0 1 7:9 3
3. Česká republika 0 0 0 2 4:7 0

Skupina B: Nizozemsko – Německo 5:3 (2:1, 2:1, 1:1)
branky: 1-0: Koswal, min. 10 (1); 1-1: Heger, min. 7 (1); 2-1: Van Gessel, min. 2 (1); 3-1: Ax, min. 7 (2); 3-2: Weirauch, min. 7 (2); 4-2: Ax, min. 5 (2); 4-3: Goller, min. 8 (3); 5-3: Van Gessel, min. 2 (3)

1. Bělorusko 1 0 0 1 6:5 3
2. Nizozemsko 1 0 0 1 7:7 3
3. Německo 1 0 0 1 6:7 3