Evropská liga: Výhra nad Norskem zajistila šestý postup do baráže za sebou

Nepřetržitě od roku 2011 postupuje český tým do baráže Evropské ligy. A rok 2016 není výjimkou. Tentokrát jako vítěz kvalifikační skupiny C. Po páteční výhře nad Nizozemskem (3:2)porazili čeští hráči Norsko 5:4. Svému soupeři tak oplatili rok starou trpkou porážku 6:9. (hned sedm hráčů dnešní sestavy si zahrálo s Norskem i před rokem).

Lepší vstup do utkání měl český národní tým, který byl silnější v kombinaci a zaslouženě se ujal v 11. minutě vedení 2:0. O úvodní gól se postaral ve 4. minutě David Radosta, kterého našel nehlídaného Tomáš Huráb. V 11. fauloval Nergaard Michala Saláka a nejlepší český hráč za rok 2015 nařízený trestný kop nekompromisně proměnil. Jenže půl minuty před koncem třetiny Norové snížili. Radosta při rohu soupeře neuhlídal norského kapitána Salvesona a ten nezaváhal – 2:1.

Další změna stavu a hned dvojitá přišla až v 19. minutě. Nejprve našel svým výhozem brankář Petr VíšekMichala Saláka, který nádherným gólem přes hlavu zvýšil na 3:1. O pár desítek vteřin později si vstřelil vlastní gól Brath po autovém vhazování Filipa Vyhnala – 4:1

Jenže i Norové si ve druhé části užili dvougólovou minutku. V rozmezí 38 sekund udeřili Ling Li a Nergaard, kteří se dostali k odraženému míči vždy dřív než některý z českých hráčů. Pár vteřin před koncem se však usmálo štěstí na český tým. Tvrdou střelu Vyhnala z vlastní poloviny tečoval Nergaard a brankář Rekdal se po míči natahoval marně – 5:3.

Závěrečná třetina již přenesla jen jedinou korekci stavu skóre. V 34. minutě se podruhé v zápase prosadil Nergaard, který dostal před českou svatyní až příliš mnoho prostoru – 5:4.

Výběr trenéra Chalupy se tak může těšit na baráž o postup do elitní divize A, kterou od 25. srpna bude hostit italské město Catania. Rozlosování skupin bude známo až po odehrání poslední základní skupiny (12. – 14. srpna, Siófok).

Příští týden čeká český tým vystoupení na turnaji BSWW, který bude hostit Linec. V úvodním zápase jej čeká opět Norsko (16. 7. od 17:45).

Česká republika – Norsko 5:4 (2:1, 3:2, 0:1)
branky: 4. Radosta (Huráb), 11. Salák (př. kop), 19. Salák (Víšek), 19. Brath (vlastní), 24. Vyhnal – 12. H. Salveson, 23. Ling Li, 23. Nergaard, 34. Nergaard. Žluté karty: 34. Radosta
střely celkem: 32:30 (12:9, 13:13, 7:8), střely na branku: 15:15 (4:5, 9:8, 2:2), přímé kopy: 3:6 (1:2, 2:1, 0:3)
sestavy: ČR: Víšek (od 25. Kýček) – Chalupa, Stejskal, Salák, Mižár, Radosta, Vyhnal, Baran, Huráb. Trenér: Chalupa
Norsko: Kalle (13. – 24. Rekdal) – Kandal, Jalland, Ling Li, H. Salveson, Jacobsen, Nergaard, J. Salveson, Brath