Fantazie! Češi zvládli semifinále s Norskem a postupují do elitní divize EBSL

Je to tam! Čeští reprezentanti poprvé v historii postoupili do elitní divize Euro Beach Soccer League. V sobotním semifinále divize B v Algheru se hrálo proti Norsku „o všechno“. Tým trenéra Martina Bočka měl dobrý vstup do utkání, ve druhé třetině ale poté musel zápas otáčet. Povedlo se, výhru 6:4 řídili dvěma góly Lukáš Trampota a Daniel Valeš. V nedělním finále se národní tým střetne na pobřeží Středozemního moře s Litvou (12:45).

Češi měli výborný vstup do utkání, úvodní šance ovšem ještě nepřinesly úspěch. Lukáš Trampota mířil z úhlu mimo tři tyče, podobně si vedli i Tomáš Huráb se svým volejem a Michal Salák nůžkami. V 6. minutě se už národní tým mohl radovat, Lukáš Trampota si nahodil míč do vzduchu, vytvořil si ideální střeleckou pozici a nůžkami zamířil přesně k tyči.

I v dalším průběhu úvodního dějství se počítaly šance především na české straně. Úžasně kopnutý přímý kop přes celé hřiště v podání Filipa Vyhnala skončil výborným zákrokem norského brankáře. Daniel Valeš hlavičkou zblízka mířil nad branku po centru Michala Folejtara. A krátce před sirénou gólman Jan Bártl vyslal ránu, která skončila na břevně.

Druhou třetinu odšpuntoval střelou do tyče Lukáš Trampota. Pak přišel nešťastný moment od Dominika Andrleho, jehož malá domů z poloviny hřiště skončila v české brance. Další velkou šanci Norů, konkrétně Stiana Rasche, zastavil výborným zákrokem Jan Bártl. V 17. minutě ovšem po českém rohu vyrazil soupeř do brejku a kapitán Henrik Salveson otočil stav utkání.

„Bylo to tam trošku divoký. Nepovedla se rozehrávka, kdy jsme si dali vlastní gól, který nám ubral na sebevědomí, byli jsme trochu rozhašení. Oni nám přidali ještě jeden gól hned slepenej. Tam se nám hrálo trošku ztěžka,“ vrátil se k nejtěžší fázi zápasu Daniel Valeš.

Češi nic nezabalili, naopak to rozbalili. Během necelých dvou minut v závěru druhé třetiny nasázeli tři góly. Nejdřív srovnal Michal Folejtar, když dorazil do branky míč po akrobatickém pokusu Daniela Valeše. Pak sám Daniel Valeš skóroval po rohovém kopu. A krátce na to se radoval Jakub Pekárek, který vrátil míč do branky po výhozu norského brankáře Karla Fredrika Kalleho. „Když jsme se uklidnili, tak jsme do toho zase šlápli a vrátili nějaký gólový náskok, který jsme pak už dotáhli do vítězného konce,“ zmínil Daniel Valeš.

Dvougólové vedení se dařilo držet bez problémů i v úvodu třetí třetiny. S přímými kopy Jakuba Pekárka a Lukáše Trampoty si ještě norský gólman poradil, po skvělém zisku míče Lukáše Trampoty přišel faul na penaltu, k balonu se však dostal Daniel Valeš, pohodlně skóroval a Češi vedli 5:2.

„Dva góly jsou pro mě super. Já tomu říkám takové ty odporné góly, které já dávám s oblibou. Povedlo se mi tam dát jeden krásnej, kdy mi tam Peky zablokoval hráče a hlavou jsem dal šibenici. Bohužel ten blok byl uznanej jako faul, takže gól neprošel, ale mám radost i z těch dvou slepených, ošklivých gólů, které platí a jsou moc příjemné,“ povídal Daniel Valeš.

Čeští reprezentanti pak už dovedli zápas do vítězného konce, i když se skóre ještě třikrát měnilo. Nejdříve povedeným volejem snížil Amund Aano, třígólové vedení vrátil Čechům zase Lukáš Trampota, který se po výhozu ocitl sám před brankou. A pouhou sekundu před koncem zahrál Jakub Pekárek nešťastně před brankou rukou ve snaze zabránit gólu, viděl červenou kartu a z penalty určil konečné skóre Stian Rasch.

„Zápas byl obrovsky důležitej, protože se hrálo víceméně o všechno, o postup do divize A. Myslím si, že jak výsledkově, tak herně jsme ho zvládli. Až na nějaké kratší zaškobrtnutí, která tam v průběhu byla, ale která k tomu zároveň patří. Mám obrovskou radost z toho, jak to dopadlo,“ zhodnotil dvougólový Daniel Valeš.

Češi splnili vytyčený cíl před turnajem, tedy postup do divize A. Příští rok je tak čekají bitvy proti nejlepším evropským týmům. „Je to obrovská paráda, všichni tím tady teď žijeme. Holky nám držely palce, širší realizák taky. Chodí esemesky z Prahy, že všichni koukali a přáli nám to. Věřili jsme si, že na to máme, a jsme nadšení, že se to podařilo,“ přidal Daniel Valeš.

V nedělním finále turnaje čeká český tým odveta proti Litvě. S pobaltským soupeřem nároďák prohrál klíčový zápas v červenci v kvalifikaci na MS v Baku i v úvodním duelu v Algheru, kdy padl na penalty. „Hrají silový rychlý plážák, vyhazují to do stran, sklepávají, mají tam nějaké rychlé hráče. Bude to o nás, jak to zvládneme, jestli dokážeme být silní na míči a proměňovat šance,“ dodal na závěr Daniel Valeš.

Česko – Norsko 6:4 (1:0, 3:2, 2:2)

Góly: 6. a 35. Trampota, 22. a 30. Valeš, 22. Folejtar, 23. Pekárek – 14. vlastní Andrle, 17. Salveson, 32. Aano, 36. Rasch.

Sestava Česka: Bártl (Karpíšek) – Pekárek, Andrle, Trampota, Valeš – Vyhnal, Folejtar, Huráb, Salák – Borovička (Sonntag).