Historický střet s Brazílií! České reprezentantky v Neomu na úvod padly se ctí

Český plážový fotbal má za sebou první konfrontaci proti Brazílii v historii. Ženská reprezentace ve středu vstoupila do turnaje Neom Beach Soccer Cup v Saúdské Arábii porážkou 1:4. O jedinou trefu národního týmu se postarala Karolína Dlouhá. „Na začátku jsme sice byly trochu nervózní, ale myslím si, že jsme jim byly rovnocenným soupeřem. Dařilo se nám s nimi držet krok,“ prozradila jedna z reprezentačních opor. Druhý duel čeká svěřenkyně trenéra Radima Nečase ve čtvrtek od 14:45 SEČ proti Španělsku.

Brazilky vstoupily do zápasu pořádně zostra. Kapitánka Barbara Colodettiová vypálila hned z rozehrávky mimo branku, následně Adriele Rochaová zamířila do české brankářky Hany Limbergové. Brazilská aktivita pokračovala, ve svých šancích nicméně neuspěly ani Taiane Araujová a Géssica Silvaová.

„Byl to skvělý zážitek, nová zkušenost. Čekaly jsme, že to bude hrozný kolotoč, že dostaneme třeba 0:14… Od začátku, od první třetiny, ale byly hratelné, dalo se s nimi hrát. Na začátku jsme byly sice trochu nervózní, ale myslím si, že jsme jim byly rovnocenným soupeřem a dařilo se nám s nimi držet krok,“ uvedla Karolína Dlouhá.

České hráčky se začaly dostávat do příležitostí později. Lucie Hrušková nebezpečně vypálila z půlky hřiště. Aneta Jungová vyslala ránu z přímého kopu, kterou nedokázala udržet brankářka Ana Paredesová. Velkou šanci z dorážky měla Michaela Novotná, včas se ovšem v předbrankovém prostoru nezorientovala. Mimo tři tyče vypálila také po skvělém zisku míče Markéta Matějková.

V závěru úvodního dějství se šance přesunuly opět na druhou stranu hřiště. Hana Limbergová ovšem zastavila střelecké pokusy Danielle Barbozaové i Géssicy Silvaové. A dalekonosná rána gólmanky Any Paredesové olízla horní tyč české branky.

Ve druhém dějství už začaly padat góly, první dva bohužel do české branky. Nejdříve se ještě neprosadila Adriele Rochaová, která zblízka nedokázala doklepnout úžasnou přihrávku Barbary Colodettiové. Jedna ze světových hvězd světového plážového fotbalu následně vyšvihla nůžky, se kterými si poradila Hana Limbergová.

V 17. minutě se uvolnila Lindy Correiaová a vypálila přesně k tyči. Stejná hráčka byla při chuti, podobnou akci předvedla hned několikrát, další dva pokusy jí ovšem nevyšly. Ten další už ano, po ztrátě míče vyslala parádní ránu, která se odrazila o břevno do branky.

Z rozehrávky mohla snížit Karolína Dlouhá, její střelu ale vyrazila brazilská brankářka do břevna. Česká hráčka s číslem 3 ovšem posléze předvedla úžasnou akci, kdy získala míč na polovině hřiště, kličkou se uvolnila do střelecké pozice a trefila se přesně k tyči. „Byl to nepopsatelný pocit. Navíc to bylo ještě na 1:2, šlo o kontaktní gól. Měla jsem hroznou radost, protože gólů moc nedávám. Jak v plážáku, tak ani ve velkém fotbale, takže něco skvělého,“ těšilo autorku branky.

Jenže česká radost ze snížení trvala jen 35 sekund. Taiane Araujová přiklepla míč na Danielle Barbozaovou a ta se z voleje trefila přesně na zadní tyč. A do konce prostřední části hry přidala čtvrtý brazilský gól ještě Jasna Nagelová, která pálila přesně k tyči z poloviny hřiště.

„Nevěděly jsme, jak budou hrát, co od nich čekat,“ pokračovala v hodnocení Karolína Dlouhá. „Pomohlo by nám, kdybychom daly v první třetině nějaký první gól. Když jsme pak ve druhé třetině daly gól na 1:2, tak to hned bylo úplně něco jiného. Vůbec jsme nevěděly, že hrajeme s Brazílií. Bylo to, jako když hrajeme s někým stejně silným.“

Zkraje třetí třetiny mohlo přijít další snížení v podání českého týmu. Markéta Matějková vypálila slibně z rozehrávky, následně Aneta Jungová promarnila dobrou šanci z přímého kopu. Na druhé straně pokračovala v dalším dobrém výkonu Hana Limbergová, která zneškodnila šanci Lindy Correiaové na hattrick. U zakončení Géssicy Silvaové ji zase pomohla tyčka.

V průběhu třetí třetiny se šance přelévaly ze strany na stranu. Druhý gól v utkání mohla přidat Karolína Dlouhá, ale před brankou nedosáhla na míč. Markéta Matějková dobře četla brazilskou rozehrávku, po dalším zisku míče ovšem vyslala jen slabou střelu. Veronika Pýchová se neúspěšně snažila tečovat dlouhý výhoz od Hany Limbergové. Po přihrávce od Karolíny Dlouhé se ve slibné šanci objevila i Zuzana Dostálová, první reprezentační gól ale nedokázala vstřelit.

„Ve druhé a třetí třetině už jsme trošku odešly, začaly jsme být více nervózní. Jinak jsme to ale zvládly skvěle, celkově zápas hodnotím kladně,“ zmínila Karolína Dlouhá. V závěrečném dějství už nepadla žádná branka ani na brazilské straně. České reprezentantky tak v úvodním utkání Neom Beach Soccer Cupu prohrály 1:4.

Národní tým se ve čtvrtek od 14:45 SEČ střetne ve druhém utkání skupiny proti Španělsku. Pokud chce tým trenéra Radima Nečase pomýšlet na postup do sobotního finále, musí bezpodmínečně vyhrát. Na poslední chvíli se z turnaje totiž odhlásila Anglie, v soutěži tak jsou jen tři týmy místo avizovaných čtyř.

Karolína Dlouhá ještě v rámci rozhovoru zhodnotila celé prostředí akce v Saúdské Arábii: „Je to úplně jinej svět. Jsme tady uprostřed pouště, všechno je tady postavené jen pro tu akci. Jsme tady úplně mimo civilizaci, všichni se o nás tady moc hezky starají. Je tady úžasný komfort, všechno je tu skvělý.“

Česko – Brazílie 1:4 (0:0, 1:4, 0:0)

Góly: 20. Dlouhá – 17. a 19. Correiaová, 20. Barbozaová, 22. Nagelová.

Sestava Česka: Limbergová – Dlouhá, Jungová, Folprechtová, Dostálová – Matějková, Hrušková, Novotná, Pýchová (Kremrová).