Boj o finále se smutným koncem. Češky vzdorovaly světovým jedničkám ze Španělska

Taková škoda! České reprezentantky sahaly po skalpu nejlepšího týmu na světě ze Španělska. Ve druhém duelu na Neom Beach Soccer Cupu v Saúdské Arábii prohrály po velkém boji 3:4. Národní tým vedl 2:0 po první třetině, pět minut před koncem dokázala Lucie Hrušková srovnat na 3:3, rozhodující gól nicméně přišel na španělské straně z nohy Cristiny Gonzalezové. Češky si tak z turnaje v Neomu odvezou bronzové medaile.

České reprezentantky nastupovaly do druhého duelu v turnaji s vědomím, že pro postup do finále je potřeba vyhrát. A do zápasu vstoupily s velkou vervou. První povedenou ránu vyslala hned po rozehrávce Martina Folprechtová. O chvíli později se po pravé straně prodrala do šance Zuzana Dostálová, obešla i gólmanku, ale z ostrého úhlu nedokázala zamířit přesně.

Ve 4. minutě už se mohly Češky radovat. Brankářka Hana Limbergová napřáhla z hranice svého pokutového území a míč si do vlastní branky srazila Lydia Rajaová. Gól byl nakonec oficiálně připsán jako vlastní, jinak by šlo o první reprezentační trefu české jedničky na turnaji v Neomu. Španělky se dostaly k šancím až později, Hana Limbergová se nicméně blýskla proti Cristině Gonzalezové i Andree Alcaideové.

V závěru úvodní třetiny se tým trenéra Radima Nečase mohl radovat podruhé. Dlouhý výhoz Hany Limbergové si tentokrát ztečovala do vlastní sítě španělská kapitánka Andrea Mironová. Češky po první třetině senzačně vedly 2:0!

Snížení Španělek přišlo bohužel velmi rychle. Ve 14. minutě vypálila z pravé strany Andrea Alcaideová a míč proklouzl Haně Limbergové u přední tyče do sítě. Následně z rozehrávky nebezpečně vypálila Veronika Pýchová, jejíž ránu vytáhla Laura Gallegová na břevno. Favoritky zápasu dál tlačily, nůžky Natalie Cuadradové skončily nad brankou a proti Andree Alcaideové se tentokrát blýskla Hana Limbergová.

Vyrovnání přišlo ve 20. minutě. Zkušená španělská kapitánka Andrea Mironová vypálila z dálky nechytatelnou bombu, která skončila pod břevnem české branky. Otočit stav mohla krátce na to Cristina Gonzalezová, zblízka ale nedokázala protlačit míč do sítě. Na druhé straně se ke střele dostala Karolína Dlouhá, jejíž pokus skončil těsně nad brankou.

Závěrečné dějství už moc příležitostí nepřineslo, k vidění ale byly tři branky. Rána Anety Jungové z přímého kopu v brance neskončila. Naopak na druhé straně Hana Limbergová sice skvěle zastavila další šanci Cristiny Gonzalezové, u dorážky ale byla jako první Sara Gonzalezová a otočila stav zápasu ve španělský prospěch.

„Poprvé jsme v zápase vedly. Všechny to mrzí, že jsme to nedotáhly do konce. Přece jen by to bylo něco porazit Španělky, které letos všechny turnaje vyhrály. I tak jsme s nimi dokázaly držet krok a odehrát vyrovnaný zápas,“ mrzelo Veroniku Pýchovou.

Španělky sice vedly, zápas ale ještě nebyl zdaleka u konce. Pět minut před koncem se k přímému kopu z dobré pozice postavila Lucie Hrušková a parádní ranou na přední tyč opět srovnala. Rozhodující moment přišel v čase 33:21, kdy se Cristina Gonzalezová dostala k míči před brankou a prostřelila Hanu Limbergovou.

Světové jedničky ze Španělska si už následně zkušeně pohlídaly zbytek utkání, českému týmu už v závěru v urputném saúdském horku nezbyly síly na další zdramatizování zápasu. „Myslím si, že to byl dost vyrovnaný soupeř. Jen mě mrzí, že jsme to nedotáhly do zdárného konce. Vedly jsme 2:0, nakonec to skončilo 3:4 v náš neprospěch,“ litovala česká kapitánka Markéta Matějková.

Češky tak na Neom Beach Soccer Cupu obsadí bronzovou pozici. Anglie, plánovaný čtvrtý tým v turnaji, se totiž na poslední chvíli odhlásila a vedení BSWW už nedokázalo narychlo sehnat náhradu. Ve finále turnaje se střetne Španělsko s Brazílií, které ještě v pátek čeká vzájemný duel ve skupině.

Česko – Španělsko 3:4 (2:0, 0:2, 1:2)

Góly: 4. vlastní Rajaová, 12. vlastní Mironová, 31. Hrušková – 14. Alcaideová, 20. Mironová, 28. S. Gonzalezová, 34. C. Gonzalezová.

Sestava Česka: Limbergová – Dlouhá, Jungová, Folprechtová, Dostálová – Matějková, Hrušková, Novotná, Pýchová (Kremrová).