Jak je na tom plážák v Rakousku? Start nové éry, touží po podpoře od federace

Dříve se s českým týmem střetávali pravidelně. Národní tým jezdil pravidelně na turnaj BSWW Tour do Lince, Rakousko se proti Česku utkalo do letošního srpna celkem osmkrát. Od roku 2016 šel plážový fotbal v zemi našich jižních sousedů trochu do ústraní. Vypadl i z žebříčku BSWW, teď chce nastartovat novou éru. V srpnu se Rakušané představili v Praze, kde odehráli dva přípravné zápasy. „Potřebujeme pomoc od naší federace,“ povídal trenér ALEKSANDAR RISTOVSKI pro náš web.

Dva zápasy v roce 20008, tři o rok později, jeden duel v roce 2015 a další dvě utkání v roce 2016. Celkem osmkrát se do letošního roku utkala česká reprezentace proti Rakousku, hned čtyři duely se uskutečnily v Linci v rámci turnaje BSWW Tour. V šesti zápasech slavili vítězství Češi (z toho jednou na penalty), dvakrát vyhráli Rakušané.

Teď v Rakousku tvoří zcela nový národní tým. Jeho základ pochází z futsalové reprezentace, kterou rovněž trénuje Aleksandar Ristovski. V polovině srpna jeho tým po letech nastoupil k oficiálním zápasům v plážovém fotbale. V Praze nejdříve zaskočil favorizované Čechy výhrou 6:5, kterou určila především fantasticky zvládnutá první třetina v podání Rakušanů (4:0).

„Byl jsem velmi šťastný, protože jsme nevěděli, jak silný je český tým. Věděli jsme, že jde o oficiální tým, že hráli kvalifikaci na mistrovství světa v Baku, kde porazili Švédsko a Maltu a nešťastně prohráli s Litvou. Všechno jsme to sledovali. Pro nás bylo velkým potěšením být tady v Praze, protože náš tým ještě není oficiální reprezentací. Bojujeme, abychom jí byli,“ poděkoval Aleksandar Ristovski na úvod za pozvání k přípravě.

Pak už se rozmluvil o vydařeném prvním duelu z pohledu Rakouska. „První zápas byl pro nás velmi, velmi důležitý. Na hřišti jsme nechali 150 procent, v obraně to z naší stránky bylo velmi dobré. A samozřejmě, prvních 12 minut bylo bláznivých. Čtyři góly, vedení 4:0 bylo perfektní. Měli jsme i trochu štěstí, Češi tam měli tři nebo čtyři dobré střely, ale náš brankář Dominik (Hemmelmayer) byl excelentní. To byly důvody naší výhry: hráli jsme jednoduše, obrana byla pro nás důležitá, měli jsme možná devět deset šancí a z nich jsme vstřelili šest gólů.“

V nedělní odvetě se už karta obrátila. Česká reprezentace potvrdila roli favorita a vyhrála 8:3. „Věděli jsme, že druhý zápas pro nás bude velmi těžký. Soustředili jsme se hlavně na ten první zápas. Neříkám, že na druhém nám nezáleželo, ale… První třetina byla dobrá, v obraně jsme hráli velmi dobře. Myslím, že český tým dal první gól až 20 sekund před koncem první třetiny,“ hodnotil rakouský kouč úvodní třetinu, kterou Češi vyhráli 1:0 díky trefě Daniela Valeše.

„Moji hráči jsou všichni fotbalisté a všichni měli své zápasy v pátek a v sobotu. Byli už trošku unavení. Češi byli v neděli lepším týmem,“ uznal Aleksandar Ristovski.

Díky přípravným zápasům proti Česku se Rakušané znovu objevili v žebříčku BSWW. Získali 12 bodů (10 bodů za výhru a 2 body za prohru) a aktuálně tak jsou na 98. místě. Aleksandar Ristovski aktuálně dělá všechno pro to, aby se jeho tým stal oficiálním a měl podporu od tamní fotbalové federace. Zatím je totiž nevalná…

„Žádná…“ začal se smíchem rakouský trenér a ukazoval na týmové oblečení: „I toto jsme si kupovali sami. Nemáme žádné peníze, žádné… Ale sledují nás, jak pracujeme. Loni mi rakouská federace řekla, že Rakousko nemá žádný hráčský základ pro plážový fotbal.  To je pro ně problém. Ale já jim řekl, že máme dobré futsalisty a fotbalisty, že nepotřebujeme další hráče pro plážový fotbal, nehráli bychom s nimi. V sobotu jsme to ukázali.“

Aleksandar Ristovski nicméně věří, že se situace v dohledné době změní. „S federací dost bojujeme. Znám tam hodně lidí, teď máme nového prezidenta, který miluje futsal. Budu s ním ke konci roku mluvit a doufám, že už v příštím roce budeme hrát oficiální zápasy,“ doufá v zapojení jeho týmu třeba do Euro Beach Soccer League.

Dosud totiž jeho mančaft nastupoval v tzv. Golden League. „Z toho jsme měli nějaké zkušenosti,“ potvrdil trenér Rakouska. Doma rovněž pořádají neoficiální turnaje. Například na konci srpna, týden po přípravných zápasech v Česku, se v Podersdorfu konal turnaj devíti národů: Rakousko, Chorvatsko, Francie, Albánie, Bosna a Hercegovina, Turecko, Maďarsko, Polsko a Srbsko.

„Jediným oficiálním týmem bylo Maďarsko, Francie přijela s týmem z Golden League. A další týmy byly složené z hráčů, kteří žijí v Rakousku. Jde o fotbalisty, kteří hráli za svou zemi. Takže nešlo o oficiální národní týmy. Ale je to dobrý turnaj, protože se tam u Neusiedler See sejde hodně lidí. Jde o jezero mezi Maďarskem a Rakouskem,“ vysvětloval Aleksandar Ristovski.

A jak si jeho tým vedl? Ve skupině Rakušané porazili Polsko (8:5) i Srbsko (6:2). V semifinále roznesli Bosnu a Hercegovinu 12:2 a podobně suverénně zvládli i finále proti Turecku (9:1). Nejlepším střelcem se s deseti góly stal Mario Konrad, bývalý profesionální fotbalista, který si zahrál i za Rapid Vídeň (rozhovor s ním si můžete přečíst ZDE >>>). Cenu pro nejlepšího brankáře si odnesl Patrick Stummer a nejlepším hráčem byl vyhlášen Alex Flögel.

Obdobný turnaj za účasti šesti národů (kromě Rakouska také Turecko, Srbsko, Slovensko, Bosna a Hercegovina a Albánie) vyhráli Rakušané i v červnu ve Wiener Kongressbadu. I tam porazili ve finále Turecko, ale až na penalty.

Rakouský návrat do světa plážového fotbalu je tak v plném proudu. A pokud se zlepší podmínky, mohou se v příštím roce utkat s Čechy znovu, třeba už i v nějakém soutěžním utkání. „Chceme! Doufám v to,“ dodal Aleksandar Ristovski na závěr s úsměvem.