Jan Dámec: Kluci zvládli zápasy obdivuhodně

beach soccer

Český plážový fotbal zažil historický úspěch. Při kvalifikaci o postup na mistrovství světa skončil v konkurenci 28 evropských týmů na nečekaném a zcela senzačním šestém místě. A tak i přesto, že postup na světový šampionát utekl týmu trenéra Martina Chalupy o pouhé dvě příčky, český plážák slaví.

„Český plážový fotbal zažil skvělý úspěch. Být tři týdny v Itálii a nakonec skončit šestí v Evropě je jako sen,“ září spokojeností Jan Dámec, předseda plážové kopané v ČR.

Na kvalifikaci se český tým přesunul rovnou z nevydařené baráže o postup do elitní divize Evropské ligy. Navíc po mnoha zdravotních komplikacích, kdy polovinu týmu doslova skolily střevní potíže. Týden v Jesolu však nechal na vše zapomenout.
„Důležitý byl každý zápas, ale vrcholem bylo utkání proti domácí Itálii. I přes porážku byl kvalitní výkon oceněn fanoušky obou týmů a kluky to nakoplo,“ říká Dámec.

Čeští reprezentanti postoupili ze základní skupiny po vítězství nad Gruzií a porážce od úřadujících mistrů Evropy Ukrajiny. V nadstavbové skupině pak prohráli s Itálií a Maďarskem a vypadalo to na boje o konečné 13. až 16. místo. Ještě po druhé třetině s Německem prohrávali 3:4 a nikdo netušil, že právě startuje cesta za historickým umístěním.

V poslední třetině utkání s Německem totiž český tým neuvěřitelně zabojoval, třemi góly skóre otočil a díky nejlepšímu skóre v minitabulce obsadil ve skupině druhé místo. To Čechy vyslalo do bojů o konečné 5. až 8. místo.

„Kluci zvládli další zápasy obdivuhodně. To, jak hráli na pokraji vyčerpání, bylo až neuvěřitelné. Trenérovi se podařilo opravdu vyždímat z hráčů maximum a i když kromě Gruzie byli naši soupeři vždy favoritem, pak týmová hra a neustálé napadání slavily úspěch,“ chválí týmového ducha Jan Dámec.

Na cestě za konečným šestým místem sehráli Češi sedm zápasů v sedmi dnech, šestkrát se utkali s evropskými top týmy a na závěr vyzvali druhý tým světového žebříčku Rusko. O to cennější je konečné umístění.

„Rádi bychom díky tomuto úspěchu posunuli plážák v České republice dál. Nyní si dá reprezentační tým zasloužený odpočinek a my začneme připravovat sezónu 2017. Věříme, že se nám podaří získat nové partnery, přivedeme nové hráče a týmy do soutěží a získáme mnoho fanoušků tohoto skvělého sportu. Je vidět, že i když je v České republice jen jedno hřiště, můžeme hrát s top světovými týmy vyrovnanou partii,“ dodal na závěr předseda plážové kopané v ČR Jan Dámec.

Na úspěchu se podíleli: Petr Víšek, Michal Salák, Jakub Mižár, Miloslav Klíma, Karel Fürbacher, Tomáš Huráb, Jakub Jeřábek, Adam Hájek, Filip Vyhnal, Jaroslav Kovařík, Patrik Hulina, Martin Chalupa a vedoucí výpravy Jindřich Knödl.