Junioři mezi českou elitou? Baví nás to, což je důležité, říká kanonýr Viktor Kliner

Česká reprezentace do 20 let má za sebou účinkování ve Fortuna Beach Soccer League. Z deseti zápasů vyhrála jediný, když na penalty porazila Ladronku. Po bodech každopádně mladíci sahali ve více zápasech, proti výrazně zkušenějším hráčům ukazovali solidní výkony. „Zlepšovali jsme se zápas od zápasu, i když to samozřejmě výsledkově tak nevypadá,“ hodnotil trenér Michael Lukič. Ten si zároveň pochvaloval skvělou partu, která se povedla během krátké chvíle vytvořit.

„Kluci už se naučili posuny a další věci, ale velký problém jsme měli v zakončení. Ze stoprocentních šancí jsme nevytěžili maximum, jako tady vytěží každý. Snažíme se to hrát fotbalově, takže si to vracíme a nehrajeme jednoduše. Tak, jak se hraje plážák, kde by zakončení mělo být stoprocentní. Jedeme od složitosti k jednoduchosti, místo abychom jeli od jednoduchého zakončení,“ zmínil na úvod kouč Michael Lukič.

Pro většinu hráčů z jeho výběru jde o první rok v plážovém fotbale. Skočit po pár týdnech trénování do Fortuna Beach Soccer League mezi letité reprezentanty a další zkušené hráče? Nic jednoduchého. „Je to něco jiného, než fotbal,“ usmál se teprve 16letý Viktor Kliner. „Největší problém je si to dát na nože. Jinak je to dobrý sport, zase něco jiného. Baví nás to, což je důležité.“

Juniorskou reprezentaci aktuálně tvoří hráči ve věku od 14 do 20 let. Hráči jsou „posbíráni“ z celé Prahy a z různých soutěží. V normálním fotbale působí například v Tempu, Modřanech, Meteoru, Dukle, Viktorii Žižkov nebo Motorletu. Právě Viktor Kliner, který patří mezi opory týmu, začínal s fotbalem ve Spartě, posledních osm let působí v Dukle a naposledy byl na hostování v Tempu.

Zkušený mládežnický trenér Michael Lukič si nemohl vynachválit skvělou partu, která se během relativně krátké chvíle stihla vytvořit. „Parta je vynikající. Myslím si, že to i kluky baví,“ přiznal při povídání. „Sedí to, sešli jsme se tady fakt dobře, což je skvělá věc. Určitě to pomáhá v tom, jak hrajeme,“ potvrdil jeho slova i Viktor Kliner.

Teprve 16letý útočník naskočil do všech zápasů a nasázel v nich parádních deset gólů. V průměru tedy jedna trefa na jeden zápas! Nikdo v týmu nebyl lepší. „Takhle to nevnímám, prostě hraju, baví mě to. Jako útočník je jedna z mých povinností dávat góly. Snažím se je dávat, dost šancí jsem i nedal, párkrát třeba i prázdnou bránu. Ale snad se to změní,“ zmínil.

A ještě jedna zajímavost týkající se gólů? Ze čtrnácti hráčů, kteří za juniorskou reprezentaci v lize nastoupili, se hned třináct dokázalo prosadit. Jediný na nule skončil brankář Filip Veselý. Celkem mladíci nastříleli 32 gólů.

Hodně zápasů se v neprospěch mladíků zlomilo až ve třetí třetině. „Bodů mohlo být samozřejmě víc. Když má Bohemka ve svém středu Davida Radostu, který umí nože, a my to bohužel ještě neumíme bránit a nejsme silově tak na výši, tak nás soupeři přehrají. Hlavně Bohemka, která je zkušená a plná reprezentantů. Se Slavií jsme odehráli dobrý zápas, ale bohužel jsme dostávali laciné góly přes celé hřiště. S Vesničany to byl také vyrovnaný zápas, ale tři zkušení hráči nás porazili. A co se týká Dukly, to byly nejvyrovnanější zápasy, to nám sedlo asi nejvíc,“ rozebral Michael Lukič jednotlivé soupeře.

„Proti Dukle jsme měli asi nejvyrovnanější zápasy. Celé to první kolo bylo dost vyrovnaný, dvě třetiny jsme hráli většinou plichtu a pak nás vždycky zradila nebo jsme pokazili poslední třetinu, která většinou rozhodla,“ potvrdil trenérova slova Viktor Kliner. „Všechno je to o tréninku a o tom hrát, hrát a hrát,“ doplnil ještě Michael Lukič.

Trenér byl každopádně s účinkováním juniorů ve Fortuna Beach Soccer League spokojený: „Liga je hrozně těžká. Tady u nás je to specifické, od rozhodčích počínaje až po to, že jsme tady takovými menšími otloukánky, což mě na jednu stranu mrzí. Kluci se to učí a mělo by k tomu být taky tak přihlíženo. To je můj názor.“

Samotní junioři si práci ostříleného trenéra pochvalují. „Snaží se nám pomáhat a radit. Domlouváme si i tréninky, kde se učíme různé taktiky, což je dobrý. Zatím je teda moc neumíme, protože toho nebylo moc a nebylo na to ani tolik času. Trenér ale dělá dobrou práci,“ pochvaloval si nejlepší střelec týmu, který je s deseti brankami aktuálně i na děleném 5. místě v rámci celé soutěže.

Juniorská reprezentace nyní bude pokračovat v tréninkovém režimu. Ještě do konce roku by měla sehrát i mezinárodní zápasy, které jsou aktuálně v řešení. „Mezinárodní zkušenost je hrozně důležitá. Jenom tím se zlepšíme,“ zmínil Michael Lukič. „Zase by to byla nová zkušenost si zkusit zahrát proti klukům, kteří to třeba hrají víc. Mohlo by to být zajímavé se podívat někam do zahraničí, těšil bych se hodně,“ zakončil Viktor Kliner.

Fortuna Beach Soccer League 2023

PosTýmZVV pp.V pen.PVBOBRBody
1101000078265230
21060045052-218
31041054248-614
41031064244-211
51030073438-49
61000193270-381