Kvalifikace MS: I přes drama poslední třetiny první body

Před druhým zápasem proti Bulharsku se k českému týmu připojil Ivan Hašek a byl to právě on, kdo se jako první zapsal do střelecké listiny. Úder to byl velmi rychlý, hned po 17 vteřinách. Český tým vybojoval roh, ten Petr Mandík rozehrál přímo na hlavu Haška a ten míč poslal přesně ke vzdálenější tyči – 1:0. Český tým ale gól nenakopl. Naopak to byl soupeř, kdo byl střelecky aktivnější, častěji držel míč a o něco lépe kombinoval. Před naší brankou tak bylo několikrát poměrně dosti horko, a to i díky chybám v rozehrávce. Nejblíže byli Bulhaři k vyrovnání ve 3. minutě, kdy Filipov nastřelil břevno. Český tým hrozil hlavně z přímých kopů. Pokusy Davida Radosty a Filipa Vyhnala měly rozhodně gólové parametry.

Druhá třetina se ale výběru Michaela Lukiče vydařila mnohem více. Ve 14. minutě zvýšil své vedení na 2:0. Rychlou a pohlednou akci na jeden dotek po ose Tomáš Židlický – David Radosta – Filip Vyhnal zakončil posledně uvedený hráč – 2:0. V 18. minutě bylo ještě veseleji. David Radosta byl v chumlu pěti hráčů před bulharskou svatyní nejdůraznější a střelou pod břevno navýšil na 3:0. Vysoký český útočník se tak dočkal prvního gólu při svém desátém startu za národní tým a i v dalším průběhu zápasu byl klíčovou postavou našeho týmu. V 21. minutě zahrávali Bulhaři roh. Míč v hlavičkovém souboji vyhrál právě Radosta a založil tak rychlý brejk „dva na nikoho“, který bezchybně zakončil kapitán Martin Chalupa – 4:0. O minutu později vstřelil Radosta svůj druhý gól. Marek Pospíšil vhazoval aut, Hašek jej sklepl do druhé vlny na Radostu a ten střelou o levou tyč upravil stav utkání na 5:0.

Závěrečná třetina se ale proměnila v noční můru. Bulhaři do ní nastoupili odhodlaní zvrátit vývoj zápasu a hned v její druhé minutě se postarali o první záash. Hlavičkou poslal míč do brány Filip Filipov. O dvě minuty později udeřil soupeř podruhé. Po pravém křídle se rozběhl Kaloyanov a střelou ke vzdálenější tyči přidal další gól – 5:2. Ve 33. minutě přišel další úder Bulharů. Z pravé strany se snesl před českou bránu na zvdálenější tyč nadýchaný centr Minkova, který do sítě poslal hlavou Filipov, kterého neuhlídal Vyhnal. O minutu později bylo ještě hůře, česká obrana za sebou nechala volného Filipova a ten dokonal s notnou dávkou štěstí hattrick – 5:4. Do české branky se postavil Adam Hájek a hned čelil další hrozbě. Filipov se postavil k přímému kopu z poloviny hřiště, ale jeho pokus orazítkoval naštěstí jen tyč. O chvíli později si ještě Hájek poradil s nepříjemnou střelou Ivanova.

Ve zbytku utkání si již čeští hráči své těsné vedení pohlídali a mohli tak oslavit první vítězství, které jim uchovalo naději na postup ze základní skupiny. S ohledem na ostatní výsledky kvalifikace to však nebude nic lehkého. V pondělí se český tým utká se Španělsem. Zápas přijde na řadu v 16:30.

Česká republika – Bulharsko 5:4 (1:0, 4:0, 0:4)
branky: 1. Hašek (Mandík), 14. Vyhnal (Radosta), 18. Radosta, 21. Chalupa (Radosta), 22. Radosta (Hašek) – 26. Filipov, 28. Kaloyanov, 33. Filipov, 34. Filipov
sestava ČR: Židlický (34. Hájek) – Chalupa, Hašek, Vladyka, Mandík, Radosta, Pospíšil, Vyhnal, Špulka