Kvalifikace na MS se uskuteční v Baku. Český tým čeká „předkolová“ skupina

Už je konečně jasno o termínu a dějství evropské kvalifikace na letošní mistrovství světa. Týmy ze starého kontinentu včetně české reprezentace se poperou o čtyři místenky na listopadový šampionát v Dubaji na začátku července v Baku. Hlavní město Ázerbájdžánu nahradilo původně plánované Kanárské ostrovy.

Kvalifikační turnaj se odehraje od 2. do 9. července. Odehraje se na pompézním The Beach Soccer Olympic Stadium, kde se před čtyřmi lety uskutečnily Evropské hry.

„Chceme poděkovat Baku za pořádání této akce, protože nebylo snadné najít místo v tak krátké době. Víme, že termín akce je blízko Evropským hrám, což není ideální, ale věříme, že budeme mít tu nejlepší možnou konkurenci. Těšíme se, že na Olympijském stadionu v Baku bude soupeřit co nejvíce evropských týmů,“ uvedl na oficiálním webu BSWW prezident Joan Cuscó.

Dvanáct nejlepších týmů podle žebříčku BSWW bude nasazeno rovnou do hlavní fáze. Českou reprezentaci, která je mezi evropskými celky aktuálně na 18. místě, bude nejdříve čekat tzv. předkvalifikace, z níž postoupí čtyři nejlepší týmy, které doplní elitní evropskou dvanáctku.

„Předkolové“ skupiny se odehrají od 2. do 4. července. Pokud se českému národnímu týmu nepodaří postoupit do elitní fáze, kvalifikace pro ně skončí. Ve skupinové fázi se následně utká 16 týmů ve čtyřech skupinách po čtyřech týmech (5. – 7. července). Vítězové skupin si zajistí postup na mistrovství světa a zároveň si ještě zahrají o celkové prvenství, stejně jako ostatní týmy o celkové pořadí.

Dosud nejlepším výsledkem české reprezentace v kvalifikaci MS je 6. místo ze září 2016, kde národní tým skončil jen o dvě místa za postupem.

Další podrobnosti ohledně konkrétního počtu účastníků či losování budou následovat v dalších dnech.

Termíny kvalifikace MS:

2. – 4. července: předkvalifikační fáze (skupiny podle počtu týmů, postoupí 4 týmy)
5. – 7. července: skupinová fáze (4 skupiny po 4 týmech, na MS postoupí vítězové skupin)
8. července: semifinále + další zápasy o umístění
9. července: finále, zápas o 3. místo + další zápasy o umístění

Nasazené týmy do elitní fáze podle aktuálního žebříčku BSWW:

1. Portugalsko (2. ve světovém žebříčku)
2. Španělsko (4.)
3. Švýcarsko (6.)
4. Itálie (9.)
5. Ukrajina (13.)
6. Německo (26.)
7. Francie (27.)
8. Ázerbájdžán (28.)
9. Turecko (33.)
10. Polsko (34.)
11. Moldavsko (39.)
12. Estonsko (40.)
—–
18. ČESKO (50.)