Los kvalifikace na MS: Češi v předkole proti Norsku a Moldavsku

Známe své soupeře v kvalifikaci na mistrovství světa! V tzv. Preliminary Round (předkolové skupině) se utkáme proti Norsku a Moldavsku. Do hlavní fáze evropského boje o světový šampionát postoupí vítěz skupiny a dva nejlepší týmy na druhých místech ze tří předkolových skupin. Evropská kvalifikace na mistrovství světa začíná 17. června v portugalském Nazaré.

KVALIFIKACE NA MS: ÚČAST MÁ JISTOU DEVĚT TÝMŮ, ZBÝVÁ EVROPA A JIŽNÍ AMERIKA. VÍCE ČTĚTE ZDE >>>

Los kvalifikace se uskutečnil v pátek 4. června v poledne. Česká reprezentace byla nasazena do předkolových skupin společně s dalšími devíti zeměmi: Dánskem, Anglií, Estonskem, Kazachstánem, Litvou, Moldavskem, Norskem, Rumunskem a Švédskem.

Ve světovém žebříčku nejvýše postavená trojice Česko, Anglie a Kazachstán byla nasazena do skupin jako první. Náš národní tým zaujal místo ve skupině A. Jako první nám los přidělil Norsko a následovalo Moldavsko. Na konci se ještě rozhodovalo, zda naše skupina bude tříčlenná, nebo čtyřčlenná. Švédsko nakonec zamířilo do skupiny B.

Předkolové skupiny:
A: ČESKO, Norsko, Moldavsko
B: Anglie, Rumunsko, Estonsko, Švédsko
C: Kazachstán, Litva, Dánsko

Předkolové skupiny jsou na programu od 17. do 19. června. Do hlavní fáze evropské kvalifikace, která startuje 21. června, postoupí vítězové skupin a dva nejlepší týmy z druhých míst, celkem tedy pět celků. Ty doplní už 11 automaticky kvalifikovaných týmů, kteří byli v pátek rovněž rozlosování do čtyř skupin.

Hlavní fáze:
A: Portugalsko, Ukrajina, Turecko + 1 postupující
B: Itálie, Německo + 2 postupující
C: Španělsko, Bělorusko, Polsko + 1 postupující
D: Švýcarsko, Francie, Ázerbájdžán + 1 postupující

Z každé ze čtyř skupin hlavní fáze postoupí dva nejlepší týmy do play off. Na světový šampionát, který se v srpnu uskuteční v Moskvě, postoupí nejlepší čtyři celky z kvalifikace. Pořádající Rusko má účast jistou.

REAKCE NA LOS:

Jan Dámec (předseda svazu): „Za mě je to dobrý los, a i když se přes rok a půl nehrál mezistátní zápas, tým by měl být přípraven. Pokud chceme hrát důstojnou roli v Evropě a posouvat se dál, pak bychom měli postoupit přímo z prvního místa. A přál bych si do skupiny B, kde je Itálie a Německo, s kterými jsme v roce 2016 hráli také a byl to pro nás největší úspěch v historii, tak proč se neposunout ještě dále. Ale samozřejmě začínáme v předkvalifikaci, musíme se soustředit od prvního zápasu a ke každému soupeři přistupovat připravení a soustředění od první minuty.“

Martin Dlouhý (trenér): „S Norskem jsme odehráli jeden z posledních zápasů před covidem. Zápas byl nahoru dolů, hrozná přestřelka, ale s vítězným koncem. Nechci, aby se to opakovalo. Mám vyzrálejší tým a budeme to chtít ukázat. Moldavsko bude nevyzpytatelné, nevím co od nich čekat. Každopádně jsou to soupeři, které bychom měli přehrát a postoupit mezi elitu. Chci odehrát co nejvíce zápasů, proto je potřeba vyhrávat. Z kluků mám dobrý pocit, jen trochu doladit fyzičku a mít herní vytíženost. Věřím v postup z předkola i v dobrý výsledek v hlavní části.“