Martina Folprechtová: Dres za padesát zápasů? Silný zážitek, byla jsem dojatá

Jako první žena si připsala padesátý start za národní tým. MARTINA FOLPRECHTOVÁ v celé historii reprezentace, která se počítá už od roku 2011, chyběla jen v sedmi duelech. Ten jubilejní si připsala na Neom Beach Soccer Cupu v Saúdské Arábii proti Španělsku (3:4). Po utkání jí při krátké ceremonii předali dres s jejím jménem a padesátkou na zádech předseda českého plážového fotbalu Jan Dámec a prezident světové federace Joan Cuscó.

„Je to pro mě obrovská čest. Vážím si každé příležitosti, kdy mohu obléknout národní dres a hájit české barvy na mezinárodní úrovni. Věřím, že i další spoluhráčky na tuto metu dosáhnou,“ svěřila se Martina Folprechtová po padesátém utkání za národní tým pro náš web.

V podstatě po celou dobu své kariéry patří mezi stěžejní opory národního týmu. „Svůj první start si ale upřímně nepamatuji, zúčastnila jsem se mnoha turnajů a každý byl něčím výjimečný,“ říká. Tak si premiérový zápas připomeňme, Martina Folprechtová nechyběla v prvním utkání v historii, které česká reprezentace odehrála 22. července 2011 v Praze proti Švýcarsku (3:10). Z tehdejších hráček aktuálně hraje ještě Markéta Matějková, jinak nikdo.

Z celkových 57 zápasů ženské reprezentace tedy rodačka z Mladé Boleslavi nenastoupila jen do sedmi. Konkrétně chyběla ve dvou přípravných duelech ve Švýcarsku v roce 2013, přípravných zápasech o rok později proti Švýcarsku a Německu, v roce 2021 nemohla na Superfinále WEBSL nastoupit proti Portugalsku kvůli červené kartě z předešlého utkání proti Anglii a letos na jaře kvůli zranění vynechala přípravné duely v Praze proti Nizozemsku.

„Jsem velmi rád za všechny holky, které jsou stále u plážového fotbalu už od počátku. Prošly společně velký kus cesty, začátky byly jen o přátelských zápasech se Švýcarskem a Německem. Tyto velké zápasy v posledních letech jsou pro všechny odměnou za vytrvalost a víru, že to není zbytečné. Přeji, aby se Martině i nadále dařilo a přidala ještě mnoho dalších a úspěšných zápasů,“ říká k první hráčce s padesátkou zápasů předseda českého plážového fotbalu Jan Dámec.

Jubilejní zápas odehrála na konci října proti Španělsku na Neom Beach Soccer Cupu v Saúdské Arábii. Češky senzačně trápily světové jedničky, po první třetině vedly o dva góly, ještě tři minuty před koncem byl stav vyrovnaný 3:3, nakonec se ale radovaly favoritky (3:4). Po utkání obdržela Martina Folprechtová přímo na hrací ploše dres a vyfotila se s celým týmem.

„Upřímně, byla jsem dojatá, vůbec jsem to nečekala. Zároveň musím říct, že po tak dobrém utkání, které jsme odehrály s prvním týmem světa, tedy Španělkami, to byl opravdu silný zážitek. Na výjimečnosti tomu samozřejmě přidal i prezident BSWW Joan Cuscó. Proto bych ráda poděkovala všem, kteří se na tom podíleli od realizačního týmu, vedení českého plážového fotbalu, mých spoluhráček až po podporu mé rodiny,“ zmínila zkušená hráčka.

Martina Folprechtová zasáhla už do osmi reprezentačních sezon. Nejvíce startů (14) nastřádala v roce 2022, letos jich bylo devět.

A kolik jich ještě přidá? „To je poměrně těžká otázka,“ usměje se na začátek. „Plážový fotbal je pro mě srdcovou záležitostí, měla jsem díky němu možnost poznat spoustu skvělých lidí a podívat se na krásná místa. Nicméně mladí nezůstáváme věčně a upřímně si už pohrávám s otázkou založení rodiny. Takže na otázku, kolik mě ještě čeká startů, nedokážu s jistotou odpovědět.“