Češky z pouště vylovily bronz. Plážové fotbalistky mají za sebou úžasný rok

Česká reprezentace žen v plážovém fotbale má za sebou nejúspěšnější sezonu v historii. Po fantastickém 4. místě na zářijovém Women´s Euro Beach Soccer League získal tým trenéra Radima Nečase bronzové medaile na Neom Beach Soccer Cupu v Saúdské Arábii. Na prestižní akci se Češky střetly s velmocemi z Brazílie a Španělska. „Naše výkony se rok od roku zlepšují. Doufám, že na to příští rok zase navážeme a výsledky budou ještě lepší, než byly letos,“ říká kapitánka Markéta Matějková.

Obrovská show, další velké zkušenosti. Už jen pozvánka na prestižní akci do Saúdské Arábie znamená, že český plážový fotbal má ve světě skvělé jméno. Jen si vezměte, že na turnaji se kromě českého týmu představily světové jedničky podle žebříčku BSWW ze Španělska a Brazílie. Anglie, rankingová dvojka na světě, se z turnaje na poslední chvíli odhlásila.

Všechny týmy bydlely v luxusní vesnici sportovců v poušti. Na stadion, který ležel pár set metrů od ubytování, se dopravovaly golfovými vozítky. O hráče a hráčky bylo v Neomu abnormálně postaráno. Kromě perfektního servisu pro týmy si české hráčky vyzkoušely i nové zkušenosti v podobě natáčení různých spotů či reklam, ve kterých se ukázaly po boku největších světových hvězd stále více se rozvíjejícího sportu.

„Musím říct, že za mě to bylo zatím nejvíc, co jsem kdy zažila. Organizačně to bylo všechno fantastické. Na co jsme si vzpomněly, to jsme měly. Hodnotím to velice pozitivně a kladně. Pro mě to bylo ještě daleko více než olympiáda,“ porovnala Markéta Matějková turnaj v Saúdské Arábii s červnovou účastí na Evropských hrách v Polsku.

Pompézní show probíhala rovněž během samotných zápasů na exkluzivním stadionu v Neomu. „Bylo to udělané na stejný způsob jako olympiáda. Bylo tady úplně všechno, byl to takzvaně turnaj za odměnu,“ libovala si také další zkušená česká hráčka Veronika Pýchová.

České hráčky bohužel oba zápasy ve skupině prohrály. Nejdříve padly v historicky prvním střetu českého plážového fotbalu proti Brazílii (1:4), poté po velkém boji nestačily také na Španělsko (3:4). Za výkony i výsledky se nicméně nemusí hráčky stydět, ba naopak. Vinou pozdního odstoupení Anglie, za kterou BSWW už na poslední chvíli nesehnala náhradu, více zápasů národní tým odehrát nemohl.

Turnaj nakonec ovládly Španělky, které sice ve skupině padly s Brazílií 1:2, ale ve finále o den později slavily po triumfu 5:3. Dokonaly tak unikátní rok, ve kterém ovládly všechny čtyři turnaje, kterých se zúčastnily (Evropské hry, Euro Beach Soccer League, Mundialito a turnaj v Neomu). České reprezentantky si odvezly ze Saúdské Arábie bronzové medaile, vůbec první v historii.

„Celou sezonu bych zhodnotila kladně. Jediné, co se nám nepovedlo, byla olympiáda v Polsku. Tam jsme první dva zápasy prospaly, nebylo to takové, co jsme předvedly pak s Itálií,“ zhodnotila Veronika Pýchová a vzpomněla na úžasný zápas na WEBSL před plnými tribunami v Algheru (7:7 a výhra 5:4 na penalty). „Ale řekla bych, že sezona se nám letos velmi podařila. Doteď mě osobně mrzí, že jsme si neodvezly medaili i z té Itálie, protože tam jsme byly hodně blízko.“

Úspěchy českého národního týmu se samozřejmě odrazí i do světového žebříčku. Za 4. místo v Itálii inkasuje 190 bodů, za bronz v Saúdské Arábii připíše dalších 120 bodů. V žebříčku, který se aktualizuje jen párkrát během roku, by tak v příštím vydání měl poskočit na světové sedmé místo před Itálii.

Women´s Neom Beach Soccer Cup 2023 (Neom, Saúdská Arábie)