Mistrovství světa ovládli Rusové! Historické stříbro slaví Japonci

Plážový fotbal má staronové světové krále! Světový šampionát v Moskvě ovládli domácí Rusové, kteří navázali na své triumfy z let 2011 a 2013. V nedělním finále porazili 5:2 Japonce, kteří slaví historické stříbro. Bitvu o bronz ovládli Švýcaři, kteří si poradili se Senegalem 9:7. Země helvétského kříže ovládla i všechna individuální ocenění.

Play off se obešlo bez obhájců triumfu z Portugalska, kteří nečekaně skončili už ve skupině. Ve čtvrtfinále přišel turnaj o dalšího z největších favoritů, když Brazilci padli se Senegalem 4:5 po penaltách. Nejjasnější postup do semifinále si zařídili Švýcaři, kteří rozebrali Uruguay vysoko 10:1. Japonci postoupili přes Tahiti (5:4 po prodloužení) a Rusové si poradili se Španělskem 4:2.

Velmi napínavý zápas přineslo semifinále mezi Ruskem a Švýcarskem. Domácí tým ještě v poslední minutě základní hrací doby ztrácel, ale Anton Škarin pouhých 19 vteřin před koncem srovnal na 5:5. Rozhodovaly až penalty, ve kterých jako jediný neuspěl Tobias Steinemann ze Švýcarska. Postup do finále slavili Rusové. Ve druhém semifinále si Japonci poradili se Senegalem 5:2.

Gólovou bitvu o bronz ovládli Švýcaři, kteří porazili Senegal 9:7 a slavili druhou světovou medaili po stříbru z roku 2009.

Ve finále kralovali Rusové. V první třetině poslal domácí do vedení Fjodor Zemskov, na Akagumův gól z rozehrávky na startu druhé půle rychle reagoval Jurij Krašeninnikov. Na dvoubrankový rozdíl zvýšil o chvíli později Andrej Novikov. Druhá trefa Takuje Akagumy ještě udržela naději Japonců, ale Artur Paporotnyj vrátil Rusům dvoubrankové vedení. Zlaté medaili pro domácí tým pak v závěrečné části hry potvrdil Jurij Krašeninnikov.

Výsledky play off:

Čtvrtfinále:
Senegal – Brazílie 5:4 po prodloužení
Švýcarsko – Uruguay 10:1
Tahiti – Japonsko 4:5 po prodloužení
RFU (Rusko) – Španělsko 4:2

Semifinále:
RFU (Rusko) – Švýcarsko 6:5 po penaltách
Japonsko – Senegal 5:2

Zápas o 3. místo:
Švýcarsko – Senegal 9:7

Finále:
RFU (Rusko) – Japonsko 5:2

Konečné pořadí:

1. RFU (Rusko)
2. Japonsko
3. Švýcarsko
4. Senegal
5. – 8. Brazílie, Uruguay, Tahiti, Španělsko
9. – 16. Paraguay, USA, Mozambik, Spojené arabské Emiráty, Bělorusko, Salvador, Portugalsko, Omán

Individuální ocenění:

Nejlepší střelec: Glenn Hodel (Švýcarsko) – 12 gólů
Nejlepší hráč: Noel Ott (Švýcarsko)
Nejlepší brankář: Eliott Mounoud (Švýcarsko)